Pakistan

Pakistan

Zmiany zachodzące w klimacie odzwierciedlają się m.in. w surowszych i bardziej śmiercionośnych falach upałów. Takie pojawiły się w 2015 roku w Indiach i Pakistanie. Czy człowiek mógł zwiększyć tragiczny efekt tego zjawiska? Sprawdzili to amerykańscy naukowcy.

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu ATR-42 pakistańskich linii lotniczych z 48 osobami na pokładzie, do której doszło w środę na północy Pakistanu - podał szef linii Pakistan International Airlines (PIA). Nieznana jest przyczyna katastrofy. Wśród ofiar jest m.in. znany pakistański muzyk.

Co najmniej 11 osób zginęło, a 75 odniosło obrażenia w poniedziałek nad ranem w pożarze czterogwiazdkowego hotelu w Karaczi na południu Pakistanu - poinformowała pakistańska policja. Pożar wybuchł, gdy goście spali.

Pakistański rząd opublikował wyjątkowo szczery zapis rozmowy premiera tego kraju z Donaldem Trumpem - pisze dziennik "Washington Post". Transkrypcja jest bardzo dokładna i oddaje nietypowy sposób mówienia przyszłego amerykańskiego prezydenta. Jak się okazuje, wyraża się w ten sposób nie tylko na wiecach wyborczych.

Siedmiu pakistańskich żołnierzy zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w ostrzale przeprowadzonym z Indii na terytorium spornego Kaszmiru - poinformowała w poniedziałek pakistańska armia, precyzując że na atak odpowiedziano ogniem.

Eksplozja na tankowcu w Pakistanie. Do wybuchu doszło w stoczni niedaleko Karaczi podczas demontażu statku. Jednostka stanęła w płomieniach. Na pokładzie było ponad sto osób, niektórym robotnikom udało się uciec i wskoczyć do wody, ale część z nich pozostała wewnątrz jednostki. Zginęło co najmniej 12 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Stocznia Gadani, w której doszło do tragedii, jest trzecią co do wielkości na świecie.

Pakistański parlament uchwalił w czwartek ustawę zaostrzającą kary za tzw. honorowe zabójstwa oraz likwidującą lukę prawną, która umożliwiała zabójcom uniknięcia kary. Dla skazanego za taki czyn nowe prawo przewiduje obowiązkową karę 25 lat więzienia.

Dwóch Pakistańczyków zginęło w wymianie ognia pomiędzy żołnierzami Indii i Pakistanu, do której doszło w czwartek w Kaszmirze. Według Islamabadu Indusi dokonali "nieuzasadnionego ostrzału". Zdaniem Delhi była to odpowiedź na próbę ataku ze strony pakistańskich "terrorystów".

W pakistańskim mieście Kweta nieznani sprawcy zamordowali znanego lokalnego prawnika. Gdy tłum znajomych zjawił się w szpitalu, aby oddać cześć zabitemu, doszło do eksplozji bomby. Prawdopodobnie przenosił ją samobójca. Według lokalnych władz zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 100 zostało rannych.