Pakistan

Pakistan

Likwidacja przywódcy pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, który zginął w piątek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu, nastąpiła w złym momencie - ocenił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.

Lider pakistańskich talibów Hakimullah Mehsud zginął w ataku drona - poinformowała agencja Reutera. Informacje o śmierci jednej z najbardziej poszukiwanych osób w Pakistanie pojawiały się już wcześniej kilkakrotnie, jednak dzisiejsze doniesienia zostały potwierdzone przez samych talibów.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał prezydenta USA Baracka Obamę do wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na cele na terytorium pakistańskim. Ataki te stanowią jedną z głównych przeszkód dla normalizacji stosunków między obu państwami.

Nowe dowody wskazują na to, że Stany Zjednoczone używając dronów przeprowadziły w Pakistanie bezprawne egzekucje. Niektóre z nich mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych - twierdzi Amnesty International w opublikowanym raporcie. Organizacja obrony praw człowieka zaapelowała do władz USA o zbadanie doniesień o cywilach zabitych lub ranionych w atakach.

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium tego kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA, co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

Według wielu ekspertów i publicystów spore szanse na pokojowego Nobla ma pakistańska uczennica Malala Yousafzai. Ta 16-letnia Pakistanka zasłynęła jako przeciwniczka talibów, za co niemal nie zapłaciła życiem. W czwartek Yousafzai została uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa.

Pervez Musharraf, były prezydent Pakistanu oskarżony m.in. ws. zabójstwa Benazir Bhutto, może opuścić Pakistan i odlecieć do Dubaju. Sąd zgodził się na wypuszczenie go z aresztu domowego.

Brytyjskie społeczeństwo jest celem dla kilku tysięcy islamskich ekstremistów, to pewne - ogłosił dyrektor generalny brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa (MI5) Andrew Parker. Jak dodał, zagrożenie nadchodzi z Pakistanu i Jemenu.

W niedzielę informowano o co najmniej 31 osobach, które zginęły w wybuchu samochodu pułapki w pobliżu posterunku policji w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu. Poniedziałkowe informacje donoszą o 42 ofiarach śmiertelnych i ponad 107 rannych.