Pakistan

Pakistan

Była określana mianem "pakistańskiej Kim Kardashian". Gwiazda social mediów 26-letnia Qandeel Baloch została zabita przez brata, który uzasadniał tę zbrodnię reakcją na "plamiącą honor rodziny" aktywność kobiety w internecie. W piątek Mohammed Waseem Azeem usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny. Sześciu innych mężczyzn oskarżanych o udział w przestępstwie uniewinniono.

W najbliższym czasie wiele ograniczeń w Kaszmirze zostanie złagodzonych - zadeklarowały w piątek indyjskie władze. Na początku sierpnia Delhi unieważniło specjalny status tego regionu, blokując między innymi łączność telefoniczną i internetową. Posunięcie indyjskich władz doprowadziło do napięcia z Pakistanem, który rości sobie prawa do w większości muzułmańskiego Kaszmiru. W piątek na ulicach głównego miasta w regionie doszło do starć z policją.

W trakcie piątkowych modlitw w meczecie na przedmieściach pakistańskiej Kwety doszło do ataku bombowego. W wyniku eksplozji życie straciły co najmniej cztery osoby, a ponad 20 zostało rannych. Do tej pory nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za dokonanie zamachu.

Premier Pakistanu Imran Khan skrytykował władze Indii za ostatnie działania w sprawie spornego Kaszmiru, do którego prawo roszczą sobie również Indie. Jak wynika z listu opublikowanego przez resort spraw zagranicznych w Islamabadzie, władze kraju zwróciły się w tej sprawie o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Pakistan zawiesił kursy pociągów do Indii oraz zapowiedział zakaz wyświetlania indyjskich filmów. Jest to odpowiedź na unieważnienie w poniedziałek przez Delhi specjalnego statusu Kaszmiru, spornego terenu zamieszkanego w większości przez muzułmanów. - Pakistan nie szuka opcji militarnej w sprawie Kaszmiru - zapewnił w czwartek szef pakistańskiej dyplomacji Shah Mehmood Qureshi.