Pakistan

Pakistan

Rośnie bilans ofiar masakry. Talibowie odwrócili uwagę strażników eksplozją

Napastnicy wysadzili samochód na tyłach szkoły i tym odwrócili uwagę strażników, a następnie przedarli się na teren budynku - wyjaśnił w rozmowie z CNN minister edukacji. We wtorek grupa talibów zaatakowała w szkole w Peszawarze i otworzyła ogień do uczniów. Władze potwierdziły śmierć 141 osób (w tym 132 dzieci), w większości w wieku 12-16 lat. Po dziewięciu godzinach oblężenia wojsko zabiło wszystkich terrorystów.

Zasieki nie wystarczają. Indie odgrodzą się od Pakistanu laserami

Rząd Indii planuje uruchomienie na granicach z Pakistanem i Bangladeszem sieci laserów oraz sejsmografów, by "zapobiec infiltracji terytorium przez terrorystów" - poinformowało ministerstwo obrony w New Delhi. W wielu miejscach na granicach stawianie ogrodzeń jest niewykonalne z powodu ukształtowania terenu.

FBI w Departamencie Stanu USA. Urzędniczka odsunięta od tajemnic państwa

Agenci FBI weszli do biura Robin Raphel - doradczyni w Departamencie Stanu USA, zajmującej się Pakistanem.Według stacji CNN chodzi o śledztwo w ramach "działań kontrwywiadowczych". Określenie to oznacza zwykle podejrzenie o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu. "Washington Post" poinformował, że Raphel została pozbawiona certyfikatu bezpieczeństwa dającego dostęp do informcji niejawnych.

Lincz na małżeństwie chrześcijan. Spalili ich w piecu

Chrześcijańskie małżeństwo oskarżone o zbezczeszczenie Koranu zostało we wtorek spalone żywcem przez tłum w pakistańskiej prowincji Pendżab - poinformowała policja. Wśród sprawców linczu było kilku muzułmańskich duchownych.

Poruszająca mowa 18-letniej noblistki. "Tato, dziękuję, że pozwoliłeś mi odlecieć"

- Tato, dziękuję, że nie podciąłeś mi skrzydeł, że pozwoliłeś mi odlecieć i teraz mogę spełniać swoje marzenia - powiedziała w piątkowe popołudnie laureatka pokojowej Nagrody Nogla Malala Yousafzai, autorka bloga i przeciwniczka talibów. 18-letnia Pakistanka mówiła o tym, że "jest zaszczycona" wyróżnieniem, ale że na nie "nie zasługuje". - Wierzę, że Komitet Noblowski dał tę nagrodę wszystkim dzieciom, w których imieniu mówię. Łączę się z dziećmi w ich marzeniu, by zostać wysłuchanym - mówiła do tłumu dziennikarzy.

"Duma Pakistanu", "promień nadziei na przyszłość"

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z dumą i wielką satysfakcją powitała przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai i Kailashowi Satyarthiemu jako "donośne przesłanie do świata" i "promień nadziei na przyszłość".

Wymiana ognia na granicy jądrowych mocarstw. "Wojna nie wchodzi w grę"

Po wielu dniach wymiany ognia na granicy Pakistanu i Indii zapanował względny spokój. Wrogie sobie i uzbrojone w broń jądrową państwa znalazły się w najbardziej napiętej sytuacji od dekady, ale w piątek pojawiły się pierwsze sygnały odprężenia. Władze Pakistanu oświadczyły, że "wojna nie wchodzi w grę".

Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i Kailasha Satyarthiego

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014 zostali Hindus Kailash Satyarthi oraz Pakistanka Malala Yousafzai. Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland powiedział, że oboje zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki".

Rzecznika talibów zdradził Twitter

Rzecznik afgańskich talibów Zabihuallah Mudżahid nie słynie z miłości do Stanów Zjednoczonych, chętnie korzysta jednak ze zdobyczy amerykańskiej technologii. Aktywnie prowadzi konto na Twitterze, które śledzi niemal 6 tys. użytkowników. To właśnie oni wyłapali, że Mudżahid nie "ćwierka" wcale z Afganistanu, ale z Pakistanu.

"WaPo": Pakistan pracuje nad bronią do jądrowego odwetu

Dysponujący bronią jądrową Pakistan dąży do posiadania okrętowych pocisków manewrujących i jest coraz bardziej zainteresowany taktycznymi głowicami nuklearnymi - podał w poniedziałek dziennik "The Washington Post", cytując pakistańskich i zachodnich analityków.

Zmiana na szczycie potężnych służb. Będzie bardziej po myśli USA?

Zmienił się szef potężnego pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI, który jest uznawany za państwo w państwie działające czasem wbrew oficjalnej lini władz. Nowy szef, gen. Rizwan Akhtar, dał się poznać jako zwolennik zdecydowanego rozprawienia się z talibskimi bojówkami. Dotychczas ISI unikał konfrontacji, wywołując poważny problem w relachach z USA.

Stu polityków opozycji w więzieniu. "Won, Nawaz, won!"

Pakistański sąd nakazał w sobotę uwięzić na dwa tygodnie stu działaczy opozycji za przeprowadzenie nielegalnych protestów. Decyzja wywołała starcia między manifestantami a siłami bezpieczeństwa w stolicy kraju Islamabadzie.