Pakistan

Pakistan

Zajmujący drugie miejsce w hierarchii dowódczej pakistańskich talibów Wali-ur-Rahman zginął w środę w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w regionie Północny Waziristan przy granicy z Afganistanem - poinformowały pakistańskie władze.

Pakistańskie władze zakazały urzędnikom noszenia skarpet do pracy ze względu na sięgające 40 st. C upały. Rząd zmuszony był nakazać wyłączenie w biurach klimatyzatorów, bo Pakistan dotknął kryzys energetyczny. Przerwy w dostawach energii stają się codziennością.

Sędzia wyznaczył byłemu prezydentowi Pakistanu Pervezowi Musharrafowi kaucję w związku ze sprawą dotyczącą zamordowania byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku. Prawnik Musharrafa powiedział, że kaucja wynosi "ok. 20 tys. USD".

Ostateczne wyniki wyborów w Pakistanie, ogłoszone we wtorek przez komisję wyborczą, potwierdziły zwycięstwo Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz. Przewodzi jej Nawaz Sharif, który już dwukrotnie był premierem i należy do grupy najbogatszych Pakistańczyków.

Konserwatywna partia byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa zdobyła w sobotnich wyborach do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu, najwięcej mandatów i szykuje się do tworzenia rządu - podała w niedzielę pakistańska telewizja na podstawie częściowych wyników.

Pierwsze w historii Pakistanu demokratyczne przekazanie władzy drogą wyborów jest naznaczone przemocą. Kilka godzin po rozpoczęciu głosowania miały miejsce pierwsze zamachy. Zginęło co najmniej 11 osób, a kilkanaście zostało rannych.

Pakistański prokurator Chaudhry Zulfikar, który badał śmierć byłej premier Benazir Bhutto w zamachu w 2007 roku, został zastrzelony w Islamabadzie - podały źródła policyjne. Zabójcy, którzy jechali motocyklem, oddali do ofiary serię strzałów.

Co najmniej 11 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w piątek w zamachu bombowym w Karaczi na południu Pakistanu. Ładunek eksplodował w pobliżu biura Ludowej Partii Narodowej Pakistanu (NAPP).

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Pakistanie zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową. Dla tych ludzi straty są ogromne - wielu z nich jest bardzo ubogich, a proste domy były całym posiadanym majątkiem.