Pakistan

Pakistan

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

Nie ma pracy, nie ma opieki medycznej i nie wie jak zapewnić przyszłość swojej rodzinie, a jeszcze dwa lata temu był jednym z kilkunastu najcenniejszych żołnierzy USA. Komandos, który twierdzi, że zabił Osamę bin Ladena, jest rozgoryczony władzami USA. Jego zdaniem, kazano mu się "pier..." i zostawiono samego.

Ani mróz, ani śnieg nie były w stanie powstrzymać kilkuset miłośników poezji z pakistańskiego Parachinaru przed wspięciem się na lokalne wzgórza i recytowaniem na nich wierszy. Poeci nawoływali przede wszystkim do pokoju pomiędzy walczącymi ze sobą sunnitami i szyitami.

15-letnia Pakistanka Malala Yousufzai, którą talibowie chcieli zabić za jej walkę o prawo kobiet do edukacji, pomyślnie przeszła dwie poważne operacje, w tym rekonstrukcji czaszki - podał szpital w Birmingham. Stan dziewczynki jest stabilny.

Przedstawiciele pakistańskich stowarzyszeń zajmujących się dystrybucją gier wezwali swoich członków do bojkotowania dwóch nowych zachodnich gier "Medal of Honor: Warfighter" i "Call of Duty: Black Ops II". Ich zdaniem, przedstawiają one Pakistan w wyjątkowo złym świetle jako chaotyczny kraj pełen terrorystów.

"Jedynka ujrzał mężczyznę, który wyglądał zza drzwi jakieś trzy metry dalej. Ze swojej pozycji nie widziałem, czy trafił, ale nieznajomy zniknął w ciemnym pokoju" – to według relacji jednego z amerykańskich komandosów SEAL ostatnie chwile Osamy bin Ladena. W Polsce ukazała się właśnie książka "Niełatwy dzień" opisująca słynną akcję Amerykanów w pakistańskim Abbottabadzie.

Nie tylko członkowie słynnej oskarowej Akademii Filmowej, ale też amerykańscy senatorowie, klatka po klatce studiują film opowiadający historię dziewięcioletniego pościgu CIA za Osamą bin Ladenem. Są bowiem podejrzenia, że zawiera zbyt wiele faktów z tajnej operacji Geronimo.

Pakistańska 14-letnia dziewczynka, która wydała jednoosobową wojnę talibom, za co ci próbowali ją zabić, opuściła szpital w Birmingham, do którego trafiła w październiku po postrzale w głowę. Czeka ją jeszcze jedna operacja, a potem długa rehabilitacja.

W wybuchu bomby, do jakiego doszło we wtorek na zatłoczonym terenie w największym mieście Pakistanu Karaczi, zginęły co najmniej dwie osoby, a 50 innych zostało rannych - poinformowała policja.