Kosmos

Kosmos

Kosmiczne neony? Nie, to światło nowo odkrytego typu gwiazdy

Przed dwoma laty zespół niemieckich astronomów zaobserwował na niebie niezwykłe zjawisko. Po wielu miesiącach badań naukowcy są pewni, że odkryto nowy rodzaj gwiazdy. Obiekt i jego świecąca na zielono w świetle rentgenowskim mgławica to konsekwencja zderzenia i połączenia się dwóch białych karłów.

2020. Kosmicznie dobry rok

Niewiele w tym roku podsumowań, w których można napisać: „ma się dobrze”. Ale branża kosmiczna w czasie pandemii ma się właśnie dobrze. Rok 2020 przyniósł sektorowi kilka przełomowych wydarzeń. Komercyjne rakiety zaczęły latać z załogą na pokładzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na Marsa wyruszył łazik inny niż wszystkie, który ma przynieść przełomowe odkrycia. Chiny skupiły się na badaniu Księżyca i, jako drugi ziemski kraj, wbiły w powierzchnię satelity swoją flagę. Zamiast hamować, kraje wydają się wracać do konkurowania o palmę pierwszeństwa w eksploracji kosmosu. Przegląd sukcesów branży komentujemy w tvn24.pl z polskimi ekspertami i popularyzatorami nauki.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. Po raz pierwszy na nocnym niebie od prawie 800 lat

Dobra pogoda i korzystne miejsce do obserwacji - to warunki, by cieszyć się widokiem Wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zjawisko to potocznie nazwano Gwiazdą Betlejemską. Ostatni raz taki układ planet zdarzył się na nocnym niebie prawie 800 lat temu. Jeśli powiodły się wam obserwacje - zachęcamy: podzielcie się relacjami, filmami i zdjęciami na Kontakt 24.

Mars to marzenie. Ona wierzy, że je spełni

Zabójcze promieniowanie, brak tlenu, samotność. "Prawdopodobieństwo śmierci jest wysokie" – tak o pierwszych załogowych misjach na Marsa mówi Elon Musk, szef SpaceX. Rzeczowy argument technologicznego wizjonera nie jest jednak w stanie złamać ducha młodej entuzjastki kosmosu. 19-letnia studentka astrobiologii Alyssa Carson chce jako pierwsza postawić stopę na Czerwonej Planecie. Eksperci mówią, że ma na to realną szansę.

Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

Sonda z księżycowymi próbkami wraca na Ziemię

Sonda kosmiczna Chang'e 5 pobrała próbki księżycowego gruntu i rozpoczęła podróż powrotną - poinformowała w niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Jeżeli misja zakończy się sukcesem, Chiny będą trzecim państwem, który sprowadził materiał z naszego naturalnego satelity na Ziemię.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.

"To jest nowy etap w podboju Księżyca"

Europejska Agencja Kosmiczna chce pozyskiwać tlen z Księżyca i już za cztery lata ma tam polecieć pierwsza od niemal pół wieku załogowa misja. Materiał magazynu "Polska i Świat".