Kosmos

Kosmos

Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

Sonda z księżycowymi próbkami wraca na Ziemię

Sonda kosmiczna Chang'e 5 pobrała próbki księżycowego gruntu i rozpoczęła podróż powrotną - poinformowała w niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Jeżeli misja zakończy się sukcesem, Chiny będą trzecim państwem, który sprowadził materiał z naszego naturalnego satelity na Ziemię.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.

"To jest nowy etap w podboju Księżyca"

Europejska Agencja Kosmiczna chce pozyskiwać tlen z Księżyca i już za cztery lata ma tam polecieć pierwsza od niemal pół wieku załogowa misja. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nowa kosmiczna toaleta poleci na ISS

NASA wystrzeli we wtorek nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.

Jowisz i Europa na jednym zdjęciu

Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.

Fosfina i chmury, które dają nadzieję, ale nie radość

Poniedziałek. 14 września 2020 roku. Godzina 17. To moment, który obudził w wielu osobach pragnienie znalezienia odpowiedzi na pytanie - czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Stało się to za sprawą odkrycia dokonanego przez zespół naukowców pod przewodnictwem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. W atmosferze Wenus wykryto fosfinę, inaczej nazywaną fosforowodorem. Jej tajniki w rozmowie dla TVN24 odkrywa doktor Janusz Pętkowski.