Korea Północna

Korea Północna

Nie ulega wątpliwości, iż ostatnie testy rakietowe Korei Północnej naruszały rezolucje ONZ - powiedział w sobotę John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego. Bolton jest w Tokio, odwiedza Japonię przed wizytą prezydenta USA.

Przejęcie jednego z północnokoreańskich statków transportowych przez USA było nielegalne i sprzeczne z intencjami wspólnego oświadczenia podpisanego przez przywódców obu krajów - oświadczyła Korea Północna, żądając natychmiastowego zwrotu jednostki. Władze USA poinformowały w ubiegłym tygodniu, że przejęły duży północnokoreański statek handlowy Wise Honest, który przewoził węgiel z Korei Północnej.

Niedawne wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną było pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakazują północnokoreańskiemu reżimowi stosowania pocisków balistycznych – oświadczył w piątek zastępca rzecznika japońskiego rządu Kotaro Nogami. Zdaniem ekspertów ostatnie testy Pjongjangu wskazują na przygotowywanie przez reżim nowego, zaawansowanego systemu rakietowego.

Pjongjang po raz drugi w ciągu ostatniego tygodnia wystrzelił pociski - podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat południowokoreańskiego połączonego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych. Czwartkowy test rakiet był prawdopodobnie wyrazem protestu przeciwko polityce Waszyngtonu po fiasku szczytu USA-Korea Północna w Hanoi – ocenił prezydent Korei Południowej Mun Dze In. Wezwał Pjongjang do wstrzymania prób.

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano kilka rakiet krótkiego zasięgu, które przeleciały odległość od 70 m do 200 km, zanim wpadły do morza - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej w specjalnym komunikacie, który cytuje agencja Yonhap.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif planuje wizytę w Korei Północnej - poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa. Nie podano jednak konkretnej daty ani innych szczegółów dotyczących ewentualnego wyjazdu. Szef MSZ Iranu poinformował, że Teheran rozważy wypowiedzenie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) w przypadku zaostrzenia sankcji nałożonych przez USA.

Niemiecki producent samochodów Daimler zapewnia, że nie wie, skąd północnokoreański przywódca Kim Dzong Un ma luksusowe, opancerzone limuzyny tej firmy, którymi porusza się przy ważnych okazjach. Daimler podkreśla, że nie robi z Pjongjangiem żadnych interesów.