Korea Północna

Korea Północna

Seul deportował w czwartek dwóch północnokoreańskich rybaków, podejrzanych o zabójstwo 16 członków załogi swojego kutra. Mężczyźni w sobotę zbiegli do Korei Południowej, gdzie zostali zatrzymani. - Tacy przestępcy nie mogą być uznani za uchodźców w świetle prawa międzynarodowego - powiedział rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa do spraw zjednoczenia Li Sang Min.

Obywatele komunistycznej Korei Północnej ciągle uciekają do kapitalistycznej Korei Południowej. Ministerstwo do spraw zjednoczenia w Seulu podało, że w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku uciekinierów było 828. Co roku przez granicę przedostaje się 1000-1500 osób.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie kraju i wyraził "wielką satysfakcję" ze wznoszonych tam konstrukcji - przekazały w piątek rządowe media, które opublikowały także zdjęcia przywódcy służącego dobrą radą kierownictwu budowy.

Władze Korei Północnej nie uważają, by USA były w stanie opracować w ciągu dwóch tygodni nowy plan dla pogrążonych w impasie rozmów nuklearnych. Wątpliwości w tej sprawie wyraził rzecznik MSZ w Pjongjangu. Sobotnie negocjacje, które odbyły się w okolicach Sztokholmu, zostały zerwane przez delegację północnokoreańską.

Korea Północna przeprowadziła w środę udany test nowego typu rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek rano czasu lokalnego agencja prasowa KCNA. "Serdecznie gratuluję tym, którzy przeprowadzili udany test nowego typu broni"- powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

W środę nad ranem czasu miejscowego Korea Północna przeprowadziła kolejny test balistyczny. Rząd Japonii, który początkowo informował o dwóch wystrzelonych pociskach krótkiego zasięgu, później sprecyzował, że może chodzić o jedną rakietę, która rozpadła się na dwie części. Korea Południowa uważa, że pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego.

Korea Północna i USA ustaliły, że w sobotę przeprowadzą robocze negocjacje – podała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Według wiceszefowej MSZ w Pjongjangu Cze Son Hui w piątek obie strony nawiążą "wstępny kontakt", a następnego dnia przeprowadzą robocze rozmowy. Dialog władz w Waszyngtonie i Pjongjangu załamał się po fiasku szczytu obu przywódców w lutym tego roku.