Iran

Iran

Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie - napisał dziennik "Kommiersant" komentując wtorkowe rozmowy w Moskwie szefów dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji na temat Syrii. Eksperci gazety podkreślają, że jest to nowy format rozmów o Syrii.

Prezydent USA Barack Obama odmówił podpisania ustawy przedłużającej sankcje wobec Iranu, ale pozwolił, by weszła ona w życie. To najpewniej próba złagodzenia obaw Teheranu, że Waszyngton narusza z trudem wynegocjowane porozumienie nuklearne. Rosja wyraziła "rozczarowanie" postępowaniem Amerykanów i stwierdziła, że byłoby "niewybaczalne", gdyby umowa z Iranem upadła.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani polecił we wtorek szefowi krajowej Organizacji Energii Atomowej przystąpienie do planowania budowy napędu nuklearnego dla transportu morskiego w reakcji na - jak to określił - naruszenie przez USA porozumienia nuklearnego.

Ustępujący szef CIA John Brennan ocenił, że zerwanie przez nową amerykańską administrację umowy nuklearnej z Iranem miałoby "katastrofalne" skutki. Jak stwierdził w opublikowanym w środę wywiadzie, taki scenariusz zwiększyłby zagrożenie, że Iran i inne państwa pozyskają broń atomową.

Okręt irańskiej Gwardii Rewolucyjnej wycelował w śmigłowiec amerykańskiej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli ministerstwa obrony USA.

Władze Stanów Zjednoczonych udzieliły koncernowi Airbus licencji na dostarczenie Iranowi 106 samolotów pasażerskich, co jest niezbędne ze względu na ich pochodzące z USA komponenty - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na źródło znające sprawę.

Były prokurator generalny Teheranu Said Mortazawi, który uosabiał rządy twardej ręki w aparacie sprawiedliwości islamskiej republiki, został skazany na 135 batów za defraudację i marnotrawstwo publicznych pieniędzy - podały irańskie media.