Iran

Iran

Ośmiu funkcjonariuszy irańskiej straży granicznej zostało zabitych na południu Iranu, w pobliżu granicy z Pakistanem, przez "uzbrojonych terrorystów" - oświadczył przedstawiciel lokalnych władz, cytowany przez państwową agencję IRNA. Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem.

Najnowsze zdjęcia satelitarne pustynnego skrawka Zjednoczonych Emiratów Arabskich ujawniły, że powstaje tam w tajemnicy duża baza dla lotnictwa. Jak pisze magazyn "Aviation Week", gwałtownie rozbudowywane lotnisko jest ukryte na odludziu i nie ma żadnej oficjalnej nazwy. Można się jedynie domyślać, że to zabezpieczenie na wypadek wojny z Iranem.

Stany Zjednoczone nie poparłyby żadnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które stwarzałoby zagrożenie dla Izraela - podkreślił Biały Dom. Dzień wcześniej w Lozannie osiągnięte zostało ramowe porozumienie ws. tego programu.

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Po wstępnym porozumieniu z Iranem spadają ceny ropy na światowych rynkach. W Stanach Zjednoczonych o 3 proc., zaś w Europie o 5,3 proc. Jeżeli porozumienie o ograniczeniu programu nuklearnego zostanie ostatecznie podpisane 30 czerwca, spowoduje to dalsze obniżenie cen. Iran powróci bowiem na rynek ropy i zwiększy swoją produkcję, która obecnie wynosi 1,2 mln baryłek ropy dziennie. To znacznie mniej niż przed nałożeniem sankcji. A już dziś ropy na rynkach jest za dużo, by utrzymać satysfakcjonujące dla jej producentów ceny.

Delegacja irańskich negocjatorów była ciepło witana po powrocie do kraju z Lozanny, gdzie zawarto wstępne porozumienie nuklearne. Entuzjazmu nie podzielają twardogłowi, według których umowa jest korzystna dla Zachodu, ale dla Iranu - katastrofalna. Najważniejsza osoba w państwie - ajatollah Ali Chamenei - na razie milczy, ale prowadzący piątkowe modły w Teheranie pochwalił ustalenia z Lozanny.

Rosja jest gotowa dostarczać do Iranu paliwo jądrowe i odbierać zużyte ze wszystkich reaktorów zbudowanych i budowanych według rosyjskiego projektu - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Po wstępnym porozumieniu nuklearnym z Iranem do czerwoności rozgrzała się linia telefoniczna Jacka Hayesa z waszyngtońskiej firmy Steptoe & Johnson. Klienci chcą wiedzieć, co powstające porozumienie atomowe znaczy dla prowadzenia interesów w Republice Islamskiej. Jakie są przewidywania?

Wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego zwiększa szanse na to, że Teheran nigdy nie stanie się nuklearnym zagrożeniem, a Bliski Wschód będzie bardziej stabilny - podkreśla "New York Times".