Iran

Iran

Iran prezentuje najnowszy pocisk. Bardzo precyzyjny

Iran zaprezentował nowy pocisk rakietowy ziemia-ziemia, który zdaniem władz w Teheranie ma z dużą precyzją razić cele w odległości 500 km od miejsca wystrzelenia. Jednocześnie podkreśliły, że dzięki silnemu wojsku możliwe jest zachowanie pokoju.

Rosja: po porozumieniu z Iranem, nie ma powodów do budowy tarczy

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że po osiągnięciu porozumienia z Iranem w sprawie jego programu atomowego Moskwa nie widzi powodów do kontynuowania przez USA budowy tarczy antyrakietowej w Europie. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Zarif nie pojedzie do Ankary. Wizyta odroczona

Robocza wizyta w Turcji ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, podczas której spodziewano się omówienia konfliktu syryjskiego, została odroczona - podało we wtorek źródło w tureckim MSZ. Powodu odroczenia wizyty nie podano. Oba kraje stoją po przeciwnych stronach barykady jeśli chodzi o wspieranie reżimu Baszara al-Asada.

USA: Iran kłamie na temat aktywności w tajnej bazie

Oskarżenia na temat domniemanej aktywności w bazie wojskowej w Parczin to „kłamstwa” - powiedział irański minister spraw zagranicznych. Ocenił, że rozprzestrzeniają je przeciwnicy porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami, które po długich negocjacjach osiągnięte zostało przed miesiącem w Wiedniu.

Owiany złą sławą generał w tajemnicy odwiedził Moskwę

Dowódca elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, sił Al-Kuds, gen. Kasem Sulejmani, w lipcu przyleciał na rozmowy do Moskwy - twierdzi anonimowy przedstawiciel Iranu. Rosja złamałaby w ten sposób sankcje ONZ nałożone na Sulejmaniego w 2007 roku, które zakazują mu podróżowania za wspieranie przez niego terroryzmu.

Władze Iranu uciszają krytyków porozumienia nuklearnego

Władze Iranu zawiesiły ultrakonserwatywny dziennik "9 Dey" i wystosowały ostrzeżenie wobec konserwatywnej gazety "Kayhan" oraz portalu internetowego Rajanews po ich krytyce podpisanego niedawno porozumienia nuklearnego - podała w agencja Irna.

Saudowie groźniejsi od Iranu?

Porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zostało uznane przez większość państw za wielki sukces i krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie. Warto jednak zadać przewrotne pytanie, czy rzeczywiście Iran stanowił tak duże zagrożenie i, czy jego regionalny rywal - Arabia Saudyjska - jest lepszym sojusznikiem dla państw Zachodu?

USA układają się z Iranem i zbroją przeciw niemu Arabów. Kontrakt wart miliardy

Osiągnięcie porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu początkowo spotkało się z ostrą krytyką państw arabskich, ale z czasem widać, że żywione przez nie obawy są świetną okazją do zarobku przez Amerykanów. Departament Stanu poinformował, że Arabia Saudyjska chce dokonać wielkiego zakupu antyrakiet Patriot PAC-3. Negocjowana umowa ma wartość ponad pięciu miliardów dolarów.