Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Francja: przyłączenie Krymu do Rosji oznacza koniec pokoju międzynarodowego

Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius oznajmił w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział po spotkaniu z szefem departamentu USA Johnem Kerrym, że nałożenie przez Waszyngton sankcji wizowych i finansowych na obywateli Rosji "nie pomaga w rozmowach".

Francja nie zamierza przestać zbroić Rosji

Paryż zaprzeczył, jakoby rozważał wycofanie się z kontraktu na dostawę dużych okrętów desantowych do Rosji. - Kryzys nie osiągnął jeszcze takiego poziomu - stwierdził szef MSZ Laurent Fabius. Francuski przemysł zbrojeniowy dostarcza Rosjanom sprzęt, który bardzo pomógłby w podobnej operacji, jak zajęcie Krymu.

Hollande ramię w ramię z Obamą. Przekonują o "modelowym partnerstwie"

- Przez ponad dwa stulecia narody USA i Francji stawały ramię w ramię w obronie wolności. Teraz odpowiadamy nie tylko przed sobą, ale przed światem, który jest bezpieczniejszy dzięki temu, że nasz trwały sojusz się odnawia - tak przekonują we francuskim "Le Monde" i amerykańskim "Washington Post" prezydenci - Barack Obama i Francois Hollande.

Francuzi już stracili pierwszych żołnierzy w sercu Afryki

Dwóch francuskich żołnierzy zginęło w starciach w Bangi. Medialne doniesienia potwierdza biuro prezydenta Hollande'a. To pierwsze ofiary po stronie sił rozjemczych. W poniedziałek francuski kontyngent wojskowy rozpoczął rozbrajanie stron walczących w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej - poinformował szef dyplomacji Francji Laurent Fabius. Pentagon zapowiedział, że wesprze francuskie i afrykańskie wojska w Republice.

Operacja US-985D: 70 mln nagranych rozmów. Ambasador USA wezwany do MSZ Francji

W ciągu miesiąca amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nagrała ponad 70 mln rozmów telefonicznych i SMS-ów Francuzów - ujawnił dziennik "Le Monde". W reakcji na te doniesienia, francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora USA. Informacje na temat skali inwigilacji szef francuskiego MSW Manuel Valls nazwał "szokującymi".

Po raporcie inspektorów Paryż nie ma wątpliwości: gazował Asad

Raport inspektorów ONZ nie pozostawia wątpliwości, że za atak chemiczny 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku odpowiedzialny jest rząd Baszara el-Asada - uważa szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Jednocześnie Francuz wyraził przekonanie, że ws. Syrii możliwe jest porozumienie z Rosją.

Francja chce "ukarać" Syrię, ale nie sama

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.