Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Kontrakt "zawieszony", ale Mistral wyszedł w morze. Z rosyjską załogą

Budowany we Francji rosyjski okręt desantowy typu Mistral wyszedł w morze. Na pokładzie Władywostoka jest kilkuset marynarzy przysłanych z Rosji, którzy uczą się obsługi nowej jednostki. Najwyraźniej szkolenie jest prowadzone pomimo tego, że wykonanie kontraktu na dostawę okrętu zostało przez Paryż zawieszone.

Francja też chce atakować z powietrza Państwo Islamskie

Francja gotowa jest uczestniczyć w "akcji militarnej z użyciem lotnictwa" przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku - poinformował w środę szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Dodał, że Paryż nie będzie interweniował w ten sam sposób w Syrii.

Czasy sprzyjają francuskim producentom broni

Zagraniczne zamówienia na broń wzrosły w 2013 r. o 43 proc. i opiewały na 6,87 mld euro; eksport broni daje zatrudnienie blisko 40 tys. osób, co stanowi prawie jedną czwartą zatrudnionych w sektorze obronnym - poinformował francuski resort obrony.

Rasmussen potwierdza wtargnięcie Rosjan. Hollande apeluje do Moskwy

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdził doniesienia mediów o naruszeniu przez Rosję granicy z Ukrainą. - Zeszłej nocy doszło do rosyjskiego wtargnięcia na Ukrainę - powiedział Rasmussen w piątek w Kopenhadze. Do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy wezwał prezydent Francji Francois Hollande. Ministerstwo obrony Rosji w piątek wieczorem zaprzeczyło, jakoby zniszczono jej kolumnę wojskową, która poprzedniej nocy rzekomo przekroczyła granicę rosyjsko-ukraińską.

Francja nie sprzeda Mistrali? To Rosja "zbuduje swoje"

Rosja na wiele sposobów deklaruje, że nie boi się sankcji. Wicepremier Dmitrij Rogozin zapewnił, że nawet zerwanie przez Francuzów kontraktu na dostawę okrętów typu Mistral nie byłoby dla Kremla ciosem. - Zbudujemy je sami - oznajmił, choć rosyjskie stocznie od dekad nie były w stanie podołać podobnemu wyzwaniu.

Cameron: w Wielkiej Brytanii sprzedaż Mistrali Rosjanom byłaby nie do pomyślenia

David Cameron oświadczył, że Unia Europejska powinna rozważyć mocno uderzające w Rosję sankcje, jeśli Moskwa nie zmieni kursu wobec Ukrainy. Brytyjski premier podkreślił też wyraźnie, że w obliczu konfliktu na Ukrainie żaden kraj UE nie powinien sprzedawać Rosji sprzętu wojskowego. Skrytykował w tym kontekście plan sprzedaży przez Francję okrętów desantowych Rosji.

Rozmowy w trójkącie Berlin-Moskwa-Paryż

Plan pokojowy na Ukrainie powinien być poparty rzeczywistym rozejmem - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielnej rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.