Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Morawiecki: głosy przywódców kwestionujące artykuł 5. zagrażają Unii Europejskiej i NATO

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.

Szef NATO odpowiada Macronowi: USA nie opuszczają Europy

USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie większą ilością żołnierzy, ćwiczeń, amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową - podkreślił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podobną opinię wyraziła dzień wcześniej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Pakt NATO w Polsce jest żywy, a zaangażowanie USA w sojusz z Polską jest silne" - napisała na Twitterze. To reakcje na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgowej" Sojuszu.

"Europa najlepiej zna cenę braku współpracy"

Prezydent Francji Emmanuel Macron we wtorek otworzył międzynarodową konferencję Forum Pokoju. Podczas przemowy złagodził swoją niedawną wypowiedź o NATO, podkreślając, że Sojusz potrzebuje więcej współpracy między krajami.

Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.

Kraje Unii rozważą uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w sprawie Iranu

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Iran, by respektował międzynarodowy pakt nuklearny z 2015 roku. Wspólny komunikat w tej sprawie podsumował spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Czytamy w nim, że ministrowie rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy umowy.

Macron: Bośnia i Hercegowina to bomba zegarowa

Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Żeljko Komszić wezwał w piątek francuskiego ambasadora w Sarajewie Guillaume'a Roussona w związku z wypowiedzią prezydenta Emmanuela Macrona, który mówił o powrotach dżihadystów do Bośni i Hercegowiny i nazwał ten kraj "bombą zegarową".

Kaczki, gęsi i samoloty. Owocna wizyta Macrona w Chinach

Francuskie i chińskie firmy podpisały umowy warte 15 mld USD podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pekinie – przekazali chińscy urzędnicy. Pekin będzie wspierał m.in. zakupy samolotów Airbus. Prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódca ChRL Xi Jinping wydali też wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili poparcie dla paryskiego porozumienia klimatycznego i określili je jako "nieodwracalny proces".

"Ostatnie działania Iranu stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego"

Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 5 procent - oświadczył we wtorek szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi. Dodał, że w razie konieczności jego kraj jest w stanie wzbogacić uran do 20 procent - podała półoficjalna agencja irańska ISNA. - Ostatnie działania Iranu wyraźnie naruszają umowę i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

Macron o "ważnym kroku" w relacjach Unii Europejskiej i Chin

Francuski prezydent Emmanuel Macron rozpoczął pobyt w Chinach od wizyty na targach w Szanghaju. Poinformował, że Paryż i Pekin podpiszą w środę w chińskiej stolicy umowę o ochronie marek i produktów rolnych przed podróbkami, a także wiele innych kontraktów.

"Macron podważył wiarygodność unijnych obietnic"

Weto prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu Albanii i Macedonii Północnej do UE może być zapamiętane jako historyczny błąd i osłabić Wspólnotę - twierdzi we wtorek w artykule redakcyjnym "Financial Times".

"Historyczny błąd". Tusk, Juncker i Morawiecki jednym głosem o decyzji unijnego szczytu

Krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - ocenił w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do faktu, że wobec braku jednomyślności unijnych przywódców nie powiódł się plan otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Taką samą opinię wyrazili: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Francja chce zatrzasnąć Bałkanom drzwi do Unii

Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.

Nadzwyczajne posiedzenie w sprawie Syrii. "Działania Francji w najbliższych godzinach"

Pałac Elizejski po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu poinformował w niedzielę wieczorem, że Francja podejmie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego personelu wojskowego i cywilnego w północno-wschodniej Syrii. Nie wyjaśniono, na czym te działania będą polegać. Według źródeł dyplomatycznych Paryż przygotowuje się do wycofania kilkuset żołnierzy sił specjalnych i pracowników organizacji pomocowych.

Cztery punkty Macrona dla rozwiązania konfliktu. Iran stawia warunki

Czteropunktowy plan Emmanuela Macrona, który miał doprowadzić do rozmów między Iranem a USA, a w dalszej konsekwencji do załagodzenia napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, jest akceptowalny dla Teheranu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu. Według niego, rozmowy nie odbyły się dotychczas ze względu na brak jednoznacznego stanowiska USA w sprawie złagodzenia sankcji.

Duda o słowach Macrona: jest mi przykro słuchać takich wypowiedzi

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent Francji mówił w poniedziałek, że to Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej.

Macron: Zmiany w kwestiach klimatu blokuje Polska. To tam powinno się protestować

Prezydent Francji Emmanuel Macron przed obradami Zgromadzenia Ogólnego ONZ skierował do młodych ludzi z całej Europy apel. Jeżeli chcecie protestować na rzecz zmian w podejściu do ochrony klimatu, jedźcie do Polski i przekonajcie tych, których ja przekonać do reform nie umiem - relacjonuje jego słowa dziennik "Le Parisien". Macron powinien "unikać tego rodzaju pouczanek, które w jego przypadku stają się już męczące" – skomentował te słowa wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.