Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Francja wysyła lotniskowiec. Ma pomóc w walce z dżihadystami

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek wysłanie lotniskowca "Charles de Gaulle" do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim.

Iran odpowiada na ruch Europejczyków. "Gotowi wesprzeć każdy akt dobrej woli"

Francja, Wielka Brytania i Niemcy potwierdziły we wtorek uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w związku z ostatnimi posunięciami Iranu w sprawie umowy nuklearnej. Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, jest to najdalej idący krok poczyniony przez sygnatariuszy porozumienia w celu wymuszenia na Teheranie powrotu do przestrzegania jego wszystkich zobowiązań. Iran odpowiedział Europejczykom.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Od miesięcy przetrzymywane w więzieniu rozpoczęły głodówkę

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Iranu, by oficjalnie zażądać uwolnienia przez Teheran antropolożki Fariby Adelkhah i socjologa Rolanda Marchala, przetrzymywanych w irańskim więzieniu francuskich badaczy. Oprócz Francuzów w irańskim więzieniu przebywa też australijska badaczka Kylie Moore-Gilbert, która wraz z Adelkhah zaczęła strajk głodowy.

Francuski parlament zdefiniował antysemityzm. "Konieczny krok do walki z zarazą"

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Macron: powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją

Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów. Prezydent Francji zastrzegł, że nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele. Francuski przywódca chciałby podjąć dialog z Rosją, "aby zredukować ryzyko konfliktu".

Trump: widzę, jak Macron zrywa z NATO

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Szef MSZ Turcji: Macron jest protektorem organizacji terrorystycznej

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu stwierdził w czwartek, że nie jest ważne, co mówi prezydent Francji Emmanuel Macron, ponieważ wspiera on jego zdaniem terroryzm. Wcześniej Macron powiedział, że Ankara nie może oczekiwać solidarności od sojuszników w NATO, bo jej operacja w Syrii była "faktem dokonanym".

Czaputowicz: nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Morawiecki: głosy przywódców kwestionujące artykuł 5. zagrażają Unii Europejskiej i NATO

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.

Szef NATO odpowiada Macronowi: USA nie opuszczają Europy

USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie większą ilością żołnierzy, ćwiczeń, amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową - podkreślił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podobną opinię wyraziła dzień wcześniej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Pakt NATO w Polsce jest żywy, a zaangażowanie USA w sojusz z Polską jest silne" - napisała na Twitterze. To reakcje na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgowej" Sojuszu.