Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Powrót światowych mocarstw do Wiednia. Bez USA

Unijna dyplomacja poinformowała w poniedziałek, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Unii Europejskiej i Iranu spotkają się w środę w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Francja wyśle kilkuset dodatkowych żołnierzy do walki z dżihadystami

Francja rozmieści dodatkowych 600 żołnierzy w afrykańskim regionie Sahelu - zapowiedziała minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly. Jak dodała, większość weźmie udział w operacji skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze.

Macron wyprosił izraelskie służby ze świątyni w Jerozolimie

Emmanuel Macron wyprosił funkcjonariuszy izraelskich służb bezpieczeństwa z Bazyliki św. Anny w Jerozolimie po tym jak chwilę wcześniej doszło do przepychanki między nimi jego ochroną - pisze agencja Reutera. - Nie podoba mi się to, co zrobiliście - słychać na nagraniu słowa prezydenta Francji skierowane do Izraelczyków. Świątynia należy do eksterytorialnych posiadłości Francji w Izraelu.

Francja wysyła lotniskowiec. Ma pomóc w walce z dżihadystami

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek wysłanie lotniskowca "Charles de Gaulle" do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim.

Iran odpowiada na ruch Europejczyków. "Gotowi wesprzeć każdy akt dobrej woli"

Francja, Wielka Brytania i Niemcy potwierdziły we wtorek uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w związku z ostatnimi posunięciami Iranu w sprawie umowy nuklearnej. Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, jest to najdalej idący krok poczyniony przez sygnatariuszy porozumienia w celu wymuszenia na Teheranie powrotu do przestrzegania jego wszystkich zobowiązań. Iran odpowiedział Europejczykom.

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna"

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Od miesięcy przetrzymywane w więzieniu rozpoczęły głodówkę

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Iranu, by oficjalnie zażądać uwolnienia przez Teheran antropolożki Fariby Adelkhah i socjologa Rolanda Marchala, przetrzymywanych w irańskim więzieniu francuskich badaczy. Oprócz Francuzów w irańskim więzieniu przebywa też australijska badaczka Kylie Moore-Gilbert, która wraz z Adelkhah zaczęła strajk głodowy.

Francuski parlament zdefiniował antysemityzm. "Konieczny krok do walki z zarazą"

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.