Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Dostawa Mistrali "niemożliwa w obecnej sytuacji". Polska karta w grze?

Prezydent Francji zadeklarował, że na razie nie ma mowy o dostarczeniu Rosjanom dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Francois Hollande zastrzegł, że na nadchodzącym spotkaniu z Władimirem Putinem będzie dyskutował aspekty kontraktu, ale i tak "nie jest możliwe" jego wypełnienie. Francuska prasa zwraca uwagę, że niechęć Paryża do dostarczenia Mistrali może być elementem walki o zamówienia dla polskiego wojska.

Paryż chwali Clinton: wyjątkowa kobieta

Szef MSZ Francji Laurent Fabius bardzo pozytywnie ocenił deklarację byłej amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, która ogłosiła w niedzielę zamiar startu w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

Sukces za sukcesem Francuzów. Indie biorą 36 myśliwców „natychmiast”

Dzięki silnemu lobbingowi francuskich władz koncern Dassault może się cieszyć z kolejnej bardzo ważnej umowy na sprzedaż myśliwców Rafale. Przebywający z wizytą w Paryżu premier Indii Narendra Modi zadeklarował, że jego kraj kupuje 36 takich maszyn i chce dostać je „jak najszybciej”. Równolegle oba kraje prowadzą trudne negocjacje w sprawie zakupu znacznie większej partii 126 Rafale.

"Nic nie jest ustalone, jeśli wszystko nie zostało ustalone"

Główne punkty osiągniętego porozumienia ws. irańskiego programu jądrowego mają zagwarantować poprawę bezpieczeństwa na Środkowym Wschodzie – uważa szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Porozumienie jest znaczącym krokiem naprzód - ocenił z kolei szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

"Gest, dający nadzieję na gotowość Iranu do ustępstw"

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego "są ciężkie i bardzo poważne", a w najbliższych kilku dniach okaże się, czy Teheran jest gotowy podjąć niezbędne trudne decyzje - poinformował przedstawiciel USA cytowany przez Reutersa.

Izrael naciska na Francję, by zablokowała umowę z Iranem

Wysocy rangą przedstawiciele Izraela zostali wysłani do Francji, by zapobiec negocjowanemu porozumieniu nuklearnemu z Iranem. Jerozolima chce wykorzystać fakt, że pomiędzy Francją i USA ujawniła się znacząca różnica zdań na temat przyjętej strategii negocjacyjnej.

W Paryżu próbowali uratować Mińsk

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Merkel i Hollande ostrożnie optymistyczni. Jest "iskierka nadziei", "liczyliśmy na więcej"

Angela Merkel podsumowała rozmowy w Mińsku stwierdzeniem, że jest "iskierka nadziei" na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zastrzegła jednak, że "nie ma złudzeń", że potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Podobnie wyraża się Francois Hollande, który zaznaczył, że "jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione". Szef niemieckiego MSZ mówił natomiast, że "nie wszyscy będą zadowoleni".

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

"Nie możemy winić Krymu za to, że wybrał Rosję"

Nicolas Sarkozy przemawiał w miniony weekend na kongresie swojej partii, Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Myślący o starcie w kolejnych wyborach prezydenckich polityk powiedział m.in, że Europa "musi znaleźć sposób na utworzenie sił pokojowych, które będą broniły rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie".