Edukacja

Edukacja

HiT ministra w szkołach

HiT zastąpi WOS i od września będzie w szkołach. Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość został oficjalnie dopuszczony. I choć nauczyciele mają szereg zastrzeżeń, to minister edukacji go broni. Pytanie, na jakiej podstawie, skoro sam przyznał, że podręcznika w całości nie czytał. Materiał Adrianny Otręby.

17 książek, w których miejsca są równie ważne co ludzie

Niektóre mijacie codziennie, a być może niewiele o nich wiecie. Inne chcielibyście poznać, ale już niekoniecznie odwiedzić naprawdę (bo kto przy tej pogodzie chciałby stać na betonowej pustyni). Ale zapewniam: takiej wycieczki wam trzeba. Ze mną oraz wybranymi pisarzami i pisarkami zamieszkacie w katowickiej Superjednostce i odwiedzicie siechnickie szklarnie, które świecą tak mocno, że podobno widzi je pół Dolnego Śląska. I to nie koniec atrakcji.

"Penetracja sowietów" i "poetyczne" stwierdzenie Mao Zedonga. Czy negatywna ocena językowa zatrzyma HiT? Ministerstwo pod ścianą

Profesor Wojciech Roszkowski pisze w podręczniku, że "słowa nabrały charakteru terrorystycznego", używa określeń pogardliwych i pejoratywnych, upiera się przy używaniu obraźliwego i archaicznego słowa "Murzyn". To właśnie krytyczna recenzja językowa sprawia, że jego książka do historii i teraźniejszości wciąż nie została dopuszczona do użytku szkolnego. Tvn24.pl dotarł do autora tej negatywnej recenzji.

Koniec roku szkolnego w cieniu spadającej liczby nauczycieli

W piątek w polskich szkołach zakończyliśmy rok szkolny - radość z wakacji byłaby większa, gdyby nie troska dyrektorów szkół o to, kto we wrześniu wróci do pracy. Nauczycieli brakuje i brakować będzie, bo odchodzą z zawodu. Niskie zarobki i brak poszanowania dla zawodu nauczyciela, to główne powody, ale nie jedyne. Adrianna Otręba.