Coraz mniej uczniów chodzi na religię, ale wydatki na katechetów rosną

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Spór o lekcje religii
Spór o lekcje religiiTVN24
wideo 2/3
Spór o lekcje religiiTVN24

Liczba warszawskich uczniów i uczennic deklarujących uczestnictwo w lekcjach religii gwałtownie spada. Mimo to środki finansowe przeznaczane na pensje dla katechetów rosną - z 48 milionów złotych w 2020 do ponad 52 milionów w 2022 roku. Dlaczego? Jak tłumaczy wiceprezydentka Renata Kaznowska, wynika to z ustawowych podwyżek dla wszystkich nauczycieli.

Z roku na rok liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii spada. Taki trend jest obserwowany w całej Polsce, szczególnie wśród osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych. Radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica) zapytała w interpelacji do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, czy w związku ze spadkiem zainteresowania katechezą, trudną sytuacją budżetową miasta, a także niską subwencją oświatową przyznaną samorządowi, która nie pokrywa nawet w połowie potrzeb warszawskich szkół, zmniejszone zostały nakłady przeznaczone na finansowanie lekcji religii.

Więcej pieniędzy na pensje dla katechetów

"Ile pieniędzy z budżetu miasta w 2022 roku zostało przeznaczonych na wypłatę wynagrodzeń katechetów w szkołach" - zapytała Diduszko-Zyglewska. W interpelacji zaznaczyła, że w 2020 roku wypłaty dla nauczycieli religii kosztowały miasto 48 milionów złotych. Wskazała, że liczba uczniów uczęszczających na religię spadła w podstawówkach do około 50 procent, a w szkołach średnich - do 26 procent.

Jak się okazało, w ubiegłym roku środki przeznaczone na wynagrodzenia dla katechetów były wyższe niż wcześniej. "Na wynagrodzenia nauczycieli religii w roku 2022 r. m.st. Warszawa wyda około 52,4 mln zł. Kwota ta uwzględnia ustawowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 r." - napisała w odpowiedzi wiceprezydentka Renata Kaznowska, odpowiedzialna za edukację w mieście. Spadła natomiast liczba etatów dla katechetów z 776 w 2020 roku do 728 w 2022 roku.

Radna zapytała też ilu dyrektorów zwróciło się do biskupów o redukcję godzin religii do jednej tygodniowo, a ilu z nich uzyskało zgodę. Z odpowiedzi Kaznowskiej wynika, że z takim wnioskiem wystąpiło 114 dyrektorów, 111 rozpatrzono pozytywnie.

"Luksus, na który miasta nie stać"

W dobie kryzysu finansowego niektóre samorządy przyjmują uchwały, w których zwracają się do władz centralnych o nieobciążanie ich kosztami za organizowanie katechezy. Na taki ruch zdecydowały się m.in. Częstochowa i Kraków. Zdaniem radnej Diduszko-Zyglewskiej, "opłacanie pensji katechetów, którzy prowadzą zajęcia nieobowiązkowe dla części uczniów jest po pierwsze stwarzaniem nierówności (...), ale także luksusem na który miasta nie stać".

Radna zapytała, czy stolica wzorem innych miast również wystąpi do władz o zwolnienie z finansowania katechezy. W odpowiedzi wiceprezydentka stolicy stwierdziła, że nie jest to możliwe ze względu na obowiązujący w Polsce konkordat.

"Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki jest zadaniem oświatowym jednostek samorządu terytorialnego. Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela, natomiast obowiązek prowadzenia lekcji religii w szkołach jest zapisany w konkordacie z 1993 r. Tylko wypowiedzenie umowy między państwem a Watykanem może uruchomić kolejne zapisy w prawie oświatowym" - odpowiedziała Renata Kaznowska.

Odpływ uczniów z lekcji religii

Jak informowała w listopadzie ubiegłego roku "Gazeta Stołeczna", w oparciu o dane przekazane przez ratusz, na lekcję religii w warszawskich szkołach uczęszcza: w klasach 1-4 od 70 do 77 procent uczniów, w klasach 5-8 od 49 do 66 proc. W przypadku uczniów liceów odsetek korzystających z katechezy to 29 procent, natomiast szkół branżowych i techników - zaledwie 23 procent.

Dane zostały opracowane na podstawie ankiet przeprowadzonych przez miejskie Biuro Edukacji na początku września. Jak wynika z badań, często głównym powodem wypisania dziecka z lekcji religii, szczególnie w starszych klasach szkoły podstawowej, jest przeładowany program zajęć.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl