Coraz mniej uczniów chodzi na religię, ale wydatki na katechetów rosną

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Spór o lekcje religii
Spór o lekcje religiiTVN24
wideo 2/3
Spór o lekcje religiiTVN24

Liczba warszawskich uczniów i uczennic deklarujących uczestnictwo w lekcjach religii gwałtownie spada. Mimo to środki finansowe przeznaczane na pensje dla katechetów rosną - z 48 milionów złotych w 2020 do ponad 52 milionów w 2022 roku. Dlaczego? Jak tłumaczy wiceprezydentka Renata Kaznowska, wynika to z ustawowych podwyżek dla wszystkich nauczycieli.

Z roku na rok liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii spada. Taki trend jest obserwowany w całej Polsce, szczególnie wśród osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych. Radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica) zapytała w interpelacji do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, czy w związku ze spadkiem zainteresowania katechezą, trudną sytuacją budżetową miasta, a także niską subwencją oświatową przyznaną samorządowi, która nie pokrywa nawet w połowie potrzeb warszawskich szkół, zmniejszone zostały nakłady przeznaczone na finansowanie lekcji religii.

Więcej pieniędzy na pensje dla katechetów

"Ile pieniędzy z budżetu miasta w 2022 roku zostało przeznaczonych na wypłatę wynagrodzeń katechetów w szkołach" - zapytała Diduszko-Zyglewska. W interpelacji zaznaczyła, że w 2020 roku wypłaty dla nauczycieli religii kosztowały miasto 48 milionów złotych. Wskazała, że liczba uczniów uczęszczających na religię spadła w podstawówkach do około 50 procent, a w szkołach średnich - do 26 procent.

Jak się okazało, w ubiegłym roku środki przeznaczone na wynagrodzenia dla katechetów były wyższe niż wcześniej. "Na wynagrodzenia nauczycieli religii w roku 2022 r. m.st. Warszawa wyda około 52,4 mln zł. Kwota ta uwzględnia ustawowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 r." - napisała w odpowiedzi wiceprezydentka Renata Kaznowska, odpowiedzialna za edukację w mieście. Spadła natomiast liczba etatów dla katechetów z 776 w 2020 roku do 728 w 2022 roku.

Radna zapytała też ilu dyrektorów zwróciło się do biskupów o redukcję godzin religii do jednej tygodniowo, a ilu z nich uzyskało zgodę. Z odpowiedzi Kaznowskiej wynika, że z takim wnioskiem wystąpiło 114 dyrektorów, 111 rozpatrzono pozytywnie.

"Luksus, na który miasta nie stać"

W dobie kryzysu finansowego niektóre samorządy przyjmują uchwały, w których zwracają się do władz centralnych o nieobciążanie ich kosztami za organizowanie katechezy. Na taki ruch zdecydowały się m.in. Częstochowa i Kraków. Zdaniem radnej Diduszko-Zyglewskiej, "opłacanie pensji katechetów, którzy prowadzą zajęcia nieobowiązkowe dla części uczniów jest po pierwsze stwarzaniem nierówności (...), ale także luksusem na który miasta nie stać".

Radna zapytała, czy stolica wzorem innych miast również wystąpi do władz o zwolnienie z finansowania katechezy. W odpowiedzi wiceprezydentka stolicy stwierdziła, że nie jest to możliwe ze względu na obowiązujący w Polsce konkordat.

"Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki jest zadaniem oświatowym jednostek samorządu terytorialnego. Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela, natomiast obowiązek prowadzenia lekcji religii w szkołach jest zapisany w konkordacie z 1993 r. Tylko wypowiedzenie umowy między państwem a Watykanem może uruchomić kolejne zapisy w prawie oświatowym" - odpowiedziała Renata Kaznowska.

Odpływ uczniów z lekcji religii

Jak informowała w listopadzie ubiegłego roku "Gazeta Stołeczna", w oparciu o dane przekazane przez ratusz, na lekcję religii w warszawskich szkołach uczęszcza: w klasach 1-4 od 70 do 77 procent uczniów, w klasach 5-8 od 49 do 66 proc. W przypadku uczniów liceów odsetek korzystających z katechezy to 29 procent, natomiast szkół branżowych i techników - zaledwie 23 procent.

Dane zostały opracowane na podstawie ankiet przeprowadzonych przez miejskie Biuro Edukacji na początku września. Jak wynika z badań, często głównym powodem wypisania dziecka z lekcji religii, szczególnie w starszych klasach szkoły podstawowej, jest przeładowany program zajęć.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP