W tym roku Warszawa na szkolenia dla nauczycieli przeznaczy ponad 18 milionów złotych, o dwa miliony więcej niż w roku ubiegłym. Będą się skupiać na pracy z dziećmi uchodźców wojennych, dobrostanie psychicznym najmłodszych oraz kształtowaniu postaw proobywatelskich.
Jak poinformowała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska miasto przeznaczy ponad 18 milionów złotych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenie kompetencji nauczycieli. Priorytetem ma być m.in. dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, praca z uczniami uchodźczymi oraz usuwanie skutków pandemicznej edukacji.
Tegoroczny budżet na doskonalenie zawodowe warszawskich nauczycieli to 18,3 miliona złotych, czyli o blisko o dwa miliony więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Specjalną uchwałę podjęli w grudniu warszawscy radni, a zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
- Nauczyciele bardzo chętnie biorą udział w szkoleniach i kursach doskonalących. W zeszłym roku szkolnym skorzystało z nich ponad 60 procent kadry pedagogicznej z miejskich szkół. W tym roku główne priorytety szkoleń to oczywiście sprawy związane z aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed oświatą: praca z dziećmi uchodźców wojennych, dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, usuwanie skutków pandemicznych, kompetencje cyfrowe czy kształtowanie postaw proobywatelskich i prospołecznych – przekazała w środę wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
"Różnorodna oferta wsparcia oświaty"
80 procent wszystkich środków w tym roku, czyli ponad 14,6 miliona złotych przekazanych z budżetu miasta, trafi do dyrektorów miejskich szkół, dzielnic, Biura Edukacji i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).
"Pozwoli to na przygotowanie bezpłatnej i różnorodnej oferty wsparcia środowiska warszawskiej oświaty, z uwzględnieniem potrzeb szkół i placówek oraz zapewniając jednolite szkolenia systemowe w skali całej Warszawy" - poinformował ratusz w specjalnym komunikacie.
20 procent środków przeznaczono na dofinansowanie do studiów i kursów kwalifikacyjnych. W 2023 roku zwiększono jego kwotę dla jednego nauczyciela. Będzie to 80 procent czesnego, a w przypadku studiów dających uprawnienia pedagogiczne nawet 100 procent (do 3,9 tysiąca złotych).
Mogą się szkolić w miejskiej placówce, na uniwersytetach lub u organizacji pozarządowych
Jak wskazał ratusz największą ofertę bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli zapewnia WCIES, miejska placówka, oferująca również pomoc doradców metodycznych. "Warszawskich nauczycieli wspiera również Centrum Nauki Kopernik, a planowane otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego otworzy nowe możliwości w tym zakresie" - dodano w komunikacie.
Stołeczna kadra pedagogiczna może również korzystać z oferty uczelni wyższych, z którymi współpracuje Warszawa. Należy do nich Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Pedagogiki Specjalnej czy Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
kolejnym ważnym podmiotem, doszkalającym nauczycieli są organizacje pozarządowe. Warszawscy nauczyciele mogą także korzystać z kursów doskonalenia zawodowego finansowanych ze środków Unii Europejskiej, np. Erasmus+ oraz funduszy regionalnych. "Realizowane są z tych środków np. projekty rozwoju doradztwa zawodowego w warszawskich szkołach podstawowych czy międzynarodowej współpracy na rzecz cyfrowych szkół" - wyjaśniono w komunikacie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy