Afganistan

Afganistan

Rosjanie znaleźli w Afganistanie "swojego". Po 33 latach

Po 33 latach Rosjanie znaleźli w Afganistanie byłego żołnierza Armii Czerwonej - Bachredyła Chakimowa. Pod imieniem Szejk Abdullah krył się niegdysiejszy uczestnik wojny w tym kraju, służący w jednostce zmechanizowanej. W 1980 r. Chakimow został ranny w walce z talibami i uratowany przez lokalną ludność. Od tamtego czasu zajmował się zielarstwem.

Informator Wikileaks chciał "oświecić opinię publiczną". Grozi mu dożywocie

Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów dyplomacji i wojska USA, przyznał się do części zarzutów stawianych mu przez wojskowych prokuratorów. Nie zgodził się jednak z tym najcięższym, czyli pomagania wrogowi, za który grozi mu dożywocie.

Zabijają mniej cywilów, ale więcej urzędników

W 2012 r. po raz pierwszy od sześciu lat spadła liczba cywilnych ofiar w Afganistanie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu ONZ. Jednocześnie liczba urzędników zabitych lub rannych w atakach wzrosła w tym czasie siedmiokrotnie w porównaniu z 2011 r.

Afganka szokuje na scenie. Bo śpiewa

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Były dowódca wojsk USA: tortury szkodliwe, drony "nie decydujące"

- Tortury są szkodliwe, a bezzałogowe drony użyteczne, lecz nie decydujące - mówił w poniedziałek generał Stanley McChrystal, były dowódca wojsk USA w Afganistanie. Przyznał, że w Iraku Amerykanie popełnili zbyt wiele błędów, począwszy od tego, że zajęli kraj, o którym prawie nic nie wiedzieli.

Żołnierz jednostki GROM zginął w Afganistanie

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Książę musiał zabijać

Książę Harry kończy służbę w Afganistanie i jak to on - choć teraz bezwiednie - szokuje. Kolorowa prasa - co ciekawe nie tylko brytyjska - krzyczy z nagłówków "Książę Harry zabijał". I rzeczywiście tak powiedział on sam w wywiadzie udzielonym jeszcze w afgańskiej bazie wojskowej. Zabijał, bo służył w wojsku i brał udział w akcjach przeciw talibom.

Książę Harry o zabijaniu talibów: to jak gra komputerowa

Książę Harry, który w telewizyjnym wywiadzie przyznał się do zabijania talibów w Afganistanie, porównał oddawanie strzałów z helikoptera z grą na Playstation. - Książę musi mieć jakiś problem umysłowy - ocenił te słowa rzecznik talibów, Zabiullah Mudżahid.

Raport ONZ: tortury w Afganistanie wciąż obecne

W Afganistanie wciąż dochodzi do torturowania więźniów - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu ONZ. Podobnie jak przed rokiem, po publikacji poprzedniego raportu, władze w Kabulu obiecały, że zbadają te doniesienia.

Komandosi na walizkach

Kilka miesięcy przerwy i znowu trzeba wracać do piekła zwanego wojną. Komandosi z Lublińca niebawem wracają do Afganistanu. Tam uczestniczyć będą w wielu trudnych i ważnych akcjach, bo są cenieni przez naszych wojskowych partnerów w NATO. Reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek namówił ich na opowieści wojenne z poprzedniego wyjazdu. Od niektórych - włos na głowie się jeży.

Prezydent: armia ma za dużo dowódców

Reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi należało dokonać przed laty przy przebudowie armii, na przeszkodzie stanęło zaangażowanie w Iraku i Afganistanie - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Polscy komandosi zatrzymali kolejnego rebelianta

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi schwytali Mullę Saeeda Rahmana - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Operację komandosów zabezpieczali żołnierze ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Kulka, która walczy z minami

Massoud Hasani - niełatwe to nazwisko, ale może warto je zapamiętać, bo kto wie - być może to przyszły laureat pokojowej nagrody Nobla. Pochodzi z Afganistanu, dobrze więc wie co oznacza okrucieństwo wojny. To zresztą skłoniło go do wymyślenia urządzenia do rozminowywania ziemi. Co ciekawe wpadł na nie, przyglądając się dawnej dziecięcej zabawce.

Szybsze wyjście z Afganistanu?

- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Polski komandos na szczycie

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.