Afganistan

Afganistan

USA: Koniec misji w Afganistanie w 2013 r.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą zakończyć operacje bojowe w Afganistanie przed końcem 2013 r. a w roku następnym ograniczyć swoją rolę do doradztwa i szkolenia - poinformował sekretarz obrony USA Leon Panetta.

Tajny raport NATO: Wywiad Pakistanu pomaga talibom

Pakistańskie tajne służby bezpośrednio pomagają talibom w Afganistanie - wynika z tajnego raportu NATO, do którego dotarła BBC. Dokument, który powstał na podstawie tysięcy zeznań schwytanych rebeliantów, twierdzi, że Taliban pozostaje silny i agresywny oraz ma szerokie poparcie wśród Afgańczyków, nawet w armii i policji. Jak twierdzi korespondent BBC, który widział raport, jego lektura musi być bardzo bolesna dla afgańskiego rządu i sił międzynarodowej koalicji w Afganistanie.

Założył mundur, zabił żołnierza NATO

Przebrany w mundur afgańskiej armii mężczyzna zastrzelił żołnierza NATO - poinformowało dowództwo Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie. Tym samym do 34 wzrosła liczba zagranicznych żołnierzy zabitych w tym kraju od początku roku.

NATO opuści Afganistan w 2014 r.

Siły ISAF opuszczą Afganistan do końca 2014 roku - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Potwierdził tym samym dotychczasowy grafik wycofania wojsk, uzgodniony przed decyzją Francji o wcześniejszym odejściu jej żołnierzy.

Cameron potwierdza: Wychodzimy do 2014 roku

Brytyjski premier David Cameron potwierdził, że Londyn utrzymuje koniec 2014 roku jako ostateczną datę wycofania brytyjskich sił bojowych z Afganistanu. Pomimo francuskiej propozycji przewidującej przyspieszenie przekazywania kontroli Afgańczykom. Prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił, że francuskie siły opuszczą Afganistan do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO.

Sarkozy zmienił zdanie. Francuzi wrócą do walki

- Francja wycofa się z Afganistanu do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO - zapowiedział Nicolas Sarkozy po rozmowach z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem. Francuski prezydent po ostatnim krwawym ataku na żołnierzy swojego kraju mówił nawet o natychmiastowym wycofaniu się i tymczasowo zawiesił działania bojowe.

Niemcy wychodzą z Afganistanu. Bundestag zdecydował

Od 1 lutego rozpocznie się stopniowe zmniejszanie liczebności niemieckich wojsk służących w Afganistanie w ramach natowskich Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) - zdecydował niemiecki parlament.

Zabił, bo nie mógł nauczyć się angielskiego?

Afgański żołnierz, który w kwietniu ubiegłego roku w bazie wojskowej w Kabulu zabił dziewięciu Amerykanów, wziął ich na celownik, bo jego amerykańscy mentorzy obcięli mu pensję z powodu niemożności nauczenia się angielskiego - powiedział FoxNews wieloletni kolega zamachowca.

NATO nie wie, czy talibowie zabili Francuzów

Według międzynarodowych sił w Afganistanie (ISAF) jest jeszcze za wcześnie, by uznać, że to talibowie stali za atakiem na francuskich żołnierzy, w którym zginęło 4 wojskowych, a kilkunastu zostało rannych - donosi agencja Reutera. Do zwerbowania zamachowca - afgańskiego żołnierza - przyznali się już wcześniej talibowie.

Talibowie: Stoimy za śmiercią Francuzów

Afgańscy talibowie oświadczyli w sobotę, że to oni zwerbowali afgańskiego żołnierza, który w piątek zabił czterech Francuzów - członków Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.

Masakra Francuzów. Sarkozy zawiesza działania wojskowe

Prezydent Nicolas Sarkozy ogłosił w piątek, że Francja zawiesza wszystkie operacje wojskowe oraz programy szkoleniowe dla armii w Afganistanie po śmierci czterech żołnierzy francuskich z ISAF. Wcześniej tego dnia BBC podała, że żołnierz afgańskich sił rządowych zastrzelił 4 Francuzów, a ranił dalszych 16 (według Reutera rannych zostało 17 osób).

Runął amerykański helikopter

Sześciu amerykańskich żołnierzy sił NATO zginęło w czwartek w katastrofie helikoptera w prowincji Helmand w południowo-zachodnim Afganistanie - podały źródła w USA zastrzegające anonimowość.

Afgańskie opium dało zarobić 1,4 mld dolarów

Mimo usilnych starań koalicji międzynarodowej i sił rządowych, dochody z produkcji opium w Afganistanie wyniosły w ubiegłym roku aż ok. 1,4 mld dolarów, czyli wzrosły o 133 proc. w porównaniu ze statystykami sprzed dwóch lat.

"Zachowanie żołnierzy godne pożałowania"

Sekretarz obrony USA Leon Panetta potępił zachowanie żołnierzy USA, którzy - jak widać na ujawnionym w internecie filmie - oddają mocz na ciała zabitych Afgańczyków. Sceny pokazane na nagraniu wywołały powszechne oburzenie.

Oddawali mocz na zwłoki. "To obraża NATO"

Amatorskie nagranie wideo, które przedstawia czterech żołnierzy ubranych w amerykańskie mundury oddających mocz na zwłoki talibskich bojowników, obraża żołnierzy NATO - oświadczyło dowództwo sił ISAF. Bezczeszczenie zwłok potępił też prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.

Odcinanie głów, uszu, palców i mordowanie dla zabawy

Odcinanie głów, palców, uszu czy w ekstremalnym przypadku zabijanie cywili dla zabawy, to nie domena pól bitew średniowiecznej Europy czy Japonii. Takie akty zdarzały się w Afganistanie w wykonaniu żołnierzy państw zachodnich. - W ciągu ostatnich 10 lat były setki podobnych przypadków, które nie ujrzały światła dziennego - powiedział rzecznik talibów, strony jeszcze bardziej skorej do okrucieństwa, po najświeższym doniesieniu o oddaniu moczu przez marines na zabitych rebeliantów.

Skandal w armii USA. Snajperzy oddawali mocz na swe ofiary

Kilku amerykańskich żołnierzy stoi nad trzema zakrwawionymi ciałami. Po chwili mężczyźni rozpinają rozporki i oddają mocz na zabitych. - Miłego dnia chłopie - mówi jeden z żołnierzy. Wstrząsające nagranie z Afganistanu trafiło do internetu i natychmiast wywołało burzę. Korpus Piechoty Morskiej USA zapowiada dochodzenie i grozi, że uwiecznieni na filmie żołnierze staną przed sądem wojennym.

Negocjacje z talibami. Prezydent mówi "tak"

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oznajmił, że jego kraj zgadza się na amerykańskie starania, które mają zaowocować negocjacjami z talibami oraz z decyzją talibów na otwarcie biura w Katarze, które miałoby pośredniczyć w komunikacji z Zachodem.