Afganistan

Afganistan

Ofensywa ISAF przeciwko siatce Hakkaniego

Jak poinformował dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, amerykański generał John Allen, wojska koalicyjne podjęły nową ofensywę przeciwko siatce Hakkaniego - dysponującemu bazami w Pakistanie ugrupowaniu zbrojnemu, które ma powiązania z talibami i Al-Kaidą.

Dwa dni w pyle, potem deszcz

Zdjęcie trwającej dwa dni burzy piaskowej zostało zrobione przez satelitę NASA Terra. Zjawisko pogodowe o dużym natężeniu miało zasięg kilkuset kilometrów i przeszło nad Afganistanem.

Assange i Chomsky na manifie w Londynie

Mimo mroźnej pogody ponad tysiąc ludzi zebrało się w sobotę w południe na antywojennej demonstracji na londyńskim Trafalgar Square, by zaprotestować przeciwko wojnie w Afganistanie w związku z 10. rocznicą jej rozpoczęcia. W wiecu zorganizowanym przez antywojenne ugrupowanie SWC (Stop the War Coalition) wzięli udział m. in. założyciel Wikileaks Julian Assange, muzyk Brian Eno i amerykański weteran ruchu pokojowego Noam Chomsky.

10 lat od inwazji na Afganistan. Co dalej?

Perspektywa wycofania z Afganistanu części kontyngentu USA i zredukowany budżet wojenny zmuszają Waszyngton do znacznego ograniczenia politycznych celów, jakie Ameryka zamierzała tam zrealizować - uważa redakcja "Washington Post".

"Nie dla okupacji!", "Amerykanie precz!"

Setki osób przemaszerowały w czwartek ulicami Kabulu, żądając natychmiastowego wycofania wojsk NATO z Afganistanu. Pokojową demonstrację zorganizowano w przeddzień 10. rocznicy amerykańskiej inwazji.

Nie przyznają się do zabicia byłego prezydenta

Przywódca związanej z talibami siatki Hakkaniego zaprzeczył, jakoby zorganizowała ona zamach na byłego prezydenta Afganistanu Burhanuddina Rabbaniego, i zapewnił, że nie ma powiązań z wywiadem Pakistanu, co USA zarzucały władzom w Islamabadzie - podała BBC.

Pakistańczyk zabił b. prezydenta Afganistanu

Zamachowiec, który 20 września zabił byłego prezydenta Afganistanu i obecnego szefa Wysokiej Rady Pokoju, organu odpowiedzialnego za kontakty z talibami, Burhanuddina Rabbaniego, był Pakistańczykiem - podał w niedzielę urząd afgańskiego prezydenta.

NATO: Dowódca siatki Hakkaniego zatrzymany

Natowskie siły ISAF poinformowały w sobotę o aresztowaniu ważnego dowódcy siatki terrorystycznej Hakkaniego. Został zatrzymany w czasie operacji przeprowadzonej na początku tygodnia w prowincji Paktia we wschodnim Afganistanie. Jak podano, to cios dla tej grupy.

NATO pokazuje, jak walczy z talibami

NATO udostępniło nagranie wykonane podczas potyczki z rebeliantami. Podczas wymiany ognia w wiosce Kandalay na południu Afganistanu miało zginąć dwóch afgańskich bojowników.

Strzelali Amerykanom w plecy. Pierwszy zginął major

Amerykańscy żołnierze i ich afgańscy sojusznicy wyjeżdżali już z miejsca spotkania, gdy padły strzały. Strzelali inni sojusznicy - Pakistańczycy. "The New York Times" opisuje szczegóły owianej do tej pory sekretem zasadzki, w którą w maju 2007 roku wpadli amerykańscy żołnierze.

Strzelanina w biurze CIA w Kabulu

Afgański pracownik ambasady USA w Kabulu zastrzelił Amerykanina i ranił drugiego, zanim sam został zabity. Do strzelaniny doszło w budynku zajmowanym przez CIA. Rzecznik ambasady oświadczył, że nie ustalono jeszcze motywów, jakimi kierował się napastnik.

Mullen: Pakistan wsparł atak na ambasadę USA

Afgańska rebeliancka siatka zbrojna Hakkaniego jest "rzeczywistym ramieniem" wywiadu pakistańskiego, który wsparł ją przy dokonaniu zamachu na ambasadę USA w Kabulu - uważa przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, admirał Mike Mullen.

Gromy sypią się na ISI. Za "współpracę z Hakkanim"

Pakistańskie służby specjalne utrzymują kontakty z jedną z najgroźniejszych siatek afgańskich rebeliantów, tzw. siatką Hakkaniego - utrzymują od miesięcy wysokiej rangi przedstawiciele amerykańskiej armii i wywiadu. Tym razem jednak Amerykanie sugerują, że Pakistańczycy wpłynęli na swoich afgańskich sojuszników, by ci zaatakowali amerykańską ambasadę w Kabulu.

Zorganizował zasadzkę na Amerykanów. Zginął

Siły międzynarodowe w Afganistanie ISAF poinformowały, że zabiły dowódcę talibów, organizatora zasadzki, w której w sierpniu w prowincji Wardak na południowy zachód od Kabulu zestrzelono amerykański śmigłowiec.

Dotknął prezydenta turbanem i eksplodował

Podszedł do byłego prezydenta i pokłonił się dotykając jego torsu swoim turbanem. Eksplozja, która nastąpiła sekundy później, pozbawiła życia jego i jego ofiarę, prominentnego afgańskiego polityka, Burhanuddina Rabbaniego.

Negocjował z talibami. Zginął. "Nie wygracie"

Szef Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie, organu odpowiedzialnego za kontakty z talibami, Burhanuddin Rabbani został zabity - poinformował wysoki rangą przedstawiciel policji. Dodał, że w pobliżu domu Rabbaniego doszło najprawdopodobniej do samobójczego zamachu.

Najwyższe odznaczenie za "najgorszy dzień w życiu"

Amerykański żołnierz kapral Dakota Meyer, który uratował 36 osób podczas zasadzki talibów w prowincji Kunar w 2009 r., otrzymał z rąk Baracka Obamy w Białym Domu najwyższe odznaczenie wojskowe - Medal Honoru (Medal of Honor). - To trudne, być docenionym za najgorszy dzień w swoim życiu, to bardzo trudne - mówi sam Mayer.

Strzelali do ambasady i siedziby NATO - 27 ofiar, 31 rannych

W ataku talibskich rebeliantów na dzielnicę w centrum Kabulu, gdzie znajduje się m.in. ambasada USA i miejscowa siedziba NATO, zginęło 27 osób, a 31 zostało rannych. Zginęli wszyscy napastnicy, a także policjanci i cywile. Wcześniejsze dane mówiły o 17 ofiarach śmiertelnych. Bitwa zakończyła się w środę nad ranem, po blisko 20 godzinach.