Afganistan

Afganistan

Zabijają mniej cywilów, ale więcej urzędników

W 2012 r. po raz pierwszy od sześciu lat spadła liczba cywilnych ofiar w Afganistanie - wynika z przedstawionego we wtorek raportu ONZ. Jednocześnie liczba urzędników zabitych lub rannych w atakach wzrosła w tym czasie siedmiokrotnie w porównaniu z 2011 r.

Afganka szokuje na scenie. Bo śpiewa

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Były dowódca wojsk USA: tortury szkodliwe, drony "nie decydujące"

- Tortury są szkodliwe, a bezzałogowe drony użyteczne, lecz nie decydujące - mówił w poniedziałek generał Stanley McChrystal, były dowódca wojsk USA w Afganistanie. Przyznał, że w Iraku Amerykanie popełnili zbyt wiele błędów, począwszy od tego, że zajęli kraj, o którym prawie nic nie wiedzieli.

Żołnierz jednostki GROM zginął w Afganistanie

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Książę musiał zabijać

Książę Harry kończy służbę w Afganistanie i jak to on - choć teraz bezwiednie - szokuje. Kolorowa prasa - co ciekawe nie tylko brytyjska - krzyczy z nagłówków "Książę Harry zabijał". I rzeczywiście tak powiedział on sam w wywiadzie udzielonym jeszcze w afgańskiej bazie wojskowej. Zabijał, bo służył w wojsku i brał udział w akcjach przeciw talibom.

Książę Harry o zabijaniu talibów: to jak gra komputerowa

Książę Harry, który w telewizyjnym wywiadzie przyznał się do zabijania talibów w Afganistanie, porównał oddawanie strzałów z helikoptera z grą na Playstation. - Książę musi mieć jakiś problem umysłowy - ocenił te słowa rzecznik talibów, Zabiullah Mudżahid.

Raport ONZ: tortury w Afganistanie wciąż obecne

W Afganistanie wciąż dochodzi do torturowania więźniów - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu ONZ. Podobnie jak przed rokiem, po publikacji poprzedniego raportu, władze w Kabulu obiecały, że zbadają te doniesienia.

Komandosi na walizkach

Kilka miesięcy przerwy i znowu trzeba wracać do piekła zwanego wojną. Komandosi z Lublińca niebawem wracają do Afganistanu. Tam uczestniczyć będą w wielu trudnych i ważnych akcjach, bo są cenieni przez naszych wojskowych partnerów w NATO. Reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek namówił ich na opowieści wojenne z poprzedniego wyjazdu. Od niektórych - włos na głowie się jeży.

Prezydent: armia ma za dużo dowódców

Reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi należało dokonać przed laty przy przebudowie armii, na przeszkodzie stanęło zaangażowanie w Iraku i Afganistanie - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Polscy komandosi zatrzymali kolejnego rebelianta

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi schwytali Mullę Saeeda Rahmana - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Operację komandosów zabezpieczali żołnierze ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Kulka, która walczy z minami

Massoud Hasani - niełatwe to nazwisko, ale może warto je zapamiętać, bo kto wie - być może to przyszły laureat pokojowej nagrody Nobla. Pochodzi z Afganistanu, dobrze więc wie co oznacza okrucieństwo wojny. To zresztą skłoniło go do wymyślenia urządzenia do rozminowywania ziemi. Co ciekawe wpadł na nie, przyglądając się dawnej dziecięcej zabawce.

Szybsze wyjście z Afganistanu?

- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Polski komandos na szczycie

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.

Polak pokieruje komandosami w Afganistanie

Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.

Po 2014 r. w Afganistanie nie będzie Amerykanów?

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie wyklucza, że po 2014 roku mogłaby nie utrzymać w Afganistanie żadnych amerykańskich żołnierzy - poinformował we wtorek Biały Dom, kilka dni przed spotkaniem Obamy z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.