Afganistan

Afganistan

54 zabitych w Kabulu. Talibowie: To nie my

Do 54 wzrosła liczba ofiar zamachu bombowego przeprowadzonego niedaleko szyickiej świątyni w Kabulu. Rannych jest 150 osób. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj ostro potępił atak. Z kolei talibowie twierdzą, że nie przeprowadzili dzisiejszego ataku w stolicy, ani drugiego - w Mazar-i-Szarif.

Dadzą Afganistanowi miliardy. W zamian mają być reformy

- Afgańczycy mogą liczyć na dalsze wsparcie wspólnoty międzynarodowej po wycofaniu sił ISAF w 2014 roku - zapewnili zgodnie przedstawiciele krajów uczestniczących w konferencji w Bonn poświęconej przyszłości Afganistanu. Warunkiem ma być jednak systematycznie wdrażanie reform, walka z korupcją i narkotykami.

"Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu"

- Wspólnota międzynarodowa nie może znów opuścić Afganistanu. Unia Europejska tego nie uczyni i będzie kontynuować wsparcie, a Polska zrobi to, co do niej należy - powiedział Radosław Sikorski na międzynarodowej konferencji ws. przyszłości Afganistanu, która rozpoczęła się w niemieckim Bonn.

Decydują o przyszłości Afganistanu. W Bonn

Przed południem w niemieckim Bonn rozpocznie się międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Afganistanu, po planowanym na 2014 r. wycofaniu sił międzynarodowych. W konferencji weźmie udział prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz przedstawiciele 85 krajów i 16 organizacji.

Pakistańczycy na granicy będą odpowiadać siłą

"Pełną wolność" do odpowiadania na ewentualne ataki NATO na pograniczu afgańsko-pakistańskim dał swoim żołnierzom szef pakistańskiej armii Ashfaq Parvez Kayani, informuje "Hindustan Times". "Wall Street Journal" dodaje zaś, że do ostatniego krwawego incydentu na granicy, w którym zginęli pakistańscy żołnierze, mogli przyczynić się sami Pakistańczycy.

Merkel chce się dogadać z talibami

Niektórzy talibowie mogą wnieść użyteczny wkład w proces pokojowy w Afganistanie, jeśli zerwą wszelkie więzi z Al-Kaidą i zrezygnują z przemocy - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "General-Anzeiger".

Pakistan bojkotuje Zachód i sąsiada

Mimo nalegań Kabulu i ubolewań Waszyngtonu Pakistańczycy zdecydowali się na bojkot przyszłotygodniowej konferencji w Bonn ws. przyszłości Afganistanu.

Pakistan wyrzuca Amerykanów. Mają 15 dni

Pakistańskie władze zażądały od Stanów Zjednoczonych, by w ciągu 15 dni ich personel opuścił bazę sił powietrznych w Pakistanie, która - jak podejrzewają - była wykorzystywana do prowadzenia operacji z udziałem samolotów bezzałogowych.

Afgańczycy stawiają warunki Ameryce

Tradycyjne afgańskie zgromadzenie starszyzny plemiennej Loja Dżirga zaakceptowało zasady partnerstwa strategicznego, negocjowanego przez Kabul i Waszyngton, stawiając jednak szereg warunków. Zgromadzenie wezwało także do nowej strategii pokojowej z talibami.

Żołnierze NATO zabili policjantów

Przeciwnicy zagranicznej obecności w Afganistanie mają kolejne powody do krytyki NATO. W nocy z piątku na sobotę doszło do strzelaniny po tym, jak konwój Sojuszu nie zatrzymał się do kontroli afgańskiej policji. W wyniki walki zginęło dwóch policjantów, a trzech zostało rannych.

Zapowiadali atak. Na razie nie trafili

Ujawniając kilka dni temu rzekome tajne plany dotyczące bezpieczeństwa zgromadzenia starszyzny plemiennej, afgańscy talibowie dali do zrozumienia, że są gotowi do mocnego uderzenia w Kabulu. Na razie ich zapowiedzi sprowadzają się do dwóch niecelnych rakiet.

Tajne plany w rękach talibów? Pojawiły się w internecie

Afgańscy talibowie pokazali na jednej z islamistycznych stron internetowych rzekome plany organizacji bezpieczeństwa wielkiego spotkania afgańskich przywódców plemiennych, Loja Dżirgi. Wcześniej afgańskie władze zaprzeczyły, że tajne plany dostały się w ręce bojowników.

Żołnierz USA mordował Afgańczyków. Dostał dożywocie

Sierżant sztabowy Calvin Gibbs z U.S. Army został skazany przez trybunał wojskowy na dożywocie za zabójstwa afgańskich cywilów. Wraz ze swoimi towarzyszami mordował ich podczas misji w prowincji Maywand. Ława przysięgłych uznała go winnym trzech zabójstw.

Bitwa o bazę ISAF. Zginęło 60 talibów

Żołnierze armii afgańskiej i NATO zabili nawet 60 talibów, gdy ci we wtorek wieczorem zaatakowali bazę ISAF w niespokojnej prowincji na wschodzie Afganistanu, przy granicy z Pakistanem - poinformował w środę rzecznik lokalnych władz.

Bomba zabiła 8-osobową rodzinę

Ośmiu cywilów, członków tej samej rodziny, i dwóch policjantów zginęło w poniedziałek w wybuchu bomby domowej roboty podłożonej przy drodze w prowincji Badghis, w północno-zachodnim Afganistanie - podały we wtorek tamtejsze władze.

Zamachowiec samobójca zabił 13 żołnierzy NATO

W samobójczym zamachu na konwój międzynarodowych sił ISAF zginęło co najmniej 13 amerykańskich żołnierzy NATO - podał kilka godzin po eksplozji rzecznik ISAF. Wcześniej władze afgańskie mówiły o śmierci w tym samym ataku 3 afgańskich cywilów i miejscowego policjanta. Do zamachu przyznali się talibowie.

Francja zaczęła odwrót z Afganistanu

Pierwszych 200 francuskich żołnierzy z sił koalicyjnych ISAF w Afganistanie wyleciało w środę po południu z lotniska w Kabulu do Europy. W Afganistanie pozostało jeszcze ok. 3800 francuskich żołnierzy. Ale i oni będą sukcesywnie wracać do kraju.

Ofensywa ISAF przeciwko siatce Hakkaniego

Jak poinformował dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, amerykański generał John Allen, wojska koalicyjne podjęły nową ofensywę przeciwko siatce Hakkaniego - dysponującemu bazami w Pakistanie ugrupowaniu zbrojnemu, które ma powiązania z talibami i Al-Kaidą.