Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoczął w środę ponowny proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. zbrodni wojennej w Nangar Khel w Afganistanie. Prokurator odczytał akt oskarżenia. Sąd odroczył proces, bo uznał sprzeczność linii obrony dwóch żołnierzy.
Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.
Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie wyklucza, że po 2014 roku mogłaby nie utrzymać w Afganistanie żadnych amerykańskich żołnierzy - poinformował we wtorek Biały Dom, kilka dni przed spotkaniem Obamy z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio od grudnia zbiera ciepłą odzież dla dzieci z Afganistanu. W akcję włączyła się jedna z sióstr zakonnych, która na drutach zrobiła dla nich aż 213 czapek.
Polscy żołnierze, współpracujący z Afgańczykami, pojmali najbardziej poszukiwanego Taliba we wschodnim Afganistanie - podaje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Mułła Abdul Kabir miał być zamieszany między innymi w dwa ataki, w wyniku których zginęło sześciu polskich żołnierzy.
W dwóch atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych na pakistańskich terytoriach plemiennych zginęło 13 osób. Wśród zabitych jest dowódca rebeliantów, walczących z siłami NATO w Afganistanie, mułła Nazir - podały w czwartek źródła w pakistańskim wywiadzie.
Afgański watażka Gulbuddin Hekmatiar nazwał w środę księcia, który jako pilot śmigłowca bojowego uczestniczy w misji koalicji międzynarodowej w Afganistanie, "bezwstydnym, pijanym szakalem, pragnącym zabijać niewinnych Afgańczyków".
"Ogłoś zwycięstwo i uciekaj" - tak afgańscy talibowie określili planowane wycofanie wojsk USA z ich kraju. Porównali je w ten sposób do opuszczenia Wietnamu przez Amerykanów w 1973 roku.
Dziesięć dziewczynek w wieku od 9 do 11 lat zginęło w wybuchu miny przeciwpiechotnej, kiedy zbierały drewno w lesie niedaleko swej wioski w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu.
Na nadejście 10-stopniowych i większych mrozów szykują się mieszkańcy bliskowschodnich krajów. W Pakistanie na targach mocno ożywił się handel tradycyjnymi wełnianymi tkaninami. W sąsiednim Afganistanie rozpoczynająca się zima budzi poważne obawy u żyjących w nędzy prawie 500 tysięcy przesiedleńców.
Do stycznia 2013 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Sąd przychylił się do wniosku jednego z oskarżonych o przyznanie obrońców z urzędu. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ci sami adwokaci nie mogą bronić dwóch oskarżonych, bo możliwy jest konflikt między ich liniami obrony.
- Na pewno to co się stało zmieniło polskie wojsko - powiedział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odnosząc się do sprawy Nangar Khel. Jutro mija pięć lat od incydentu do jakiego doszło w wiosce Nangar Khel w Afganistanie.
W prowincji Ghazni w Afganistanie żołnierze GROM-u zostali zaatakowani przez czterokrotnie liczniejsze siły Talibów. Wymiana ognia trwała ponad trzy godziny. Ostatecznie w wyniku starcia zginęło 20 Talibów - dowiedział się tvn24.pl ze źródeł zbliżonych do wojska.
Zakończyło się 12-godzinne oblężenie luksusowego hotelu na obrzeżach Kabulu, w czasie którego talibowie wzięli zakładników. Zginęło 17 osób, w tym 12 cywilów - podała w piątek afgańska policja. Wcześniej informowano o uwolnieniu ok. 35 zakładników.
- Co najmniej 80 osób prawdopodobnie zginęło, a 20 odniosło obrażenia na skutek trzęsienia ziemi i wywołanej nim lawiny błotnej - poinformowały we wtorek władze północnego Afganistanu. Dotychczas spod ziemi udało się wydobyć jedynie zwłoki dwóch kobiet.
Około 120 uczennic zatruło się substancją rozpyloną w jednej z afgańskich szkół przez talibów, którzy sprzeciwiają się edukacji kobiet - podała w środę policja. Talibowie mają dążyć do zamknięcia szkół jeszcze przed wycofaniem wojsk koalicji w 2014 roku.
Pakistański lekarz Shakil Afridi, który pomógł amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zlokalizować Osamę bin Ladena, został skazany na 30 lat więzienia - poinformowały w środę pakistańskie władze.
- Nie będzie pochopnego wycofywania się z Afganistanu. Nasz cel, nasza strategia i nasz harmonogram w tym kraju pozostają bez zmian - podkreślił Anders Fogh Rasmussen w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym. Powtórzył to samo na briefingu poprzedzającym szczyt NATO w Chicago. To reakcja na doniesienia o zwiększającej się presji niektórych państw członkowskich na szybsze wycofanie się z Afganistanu.
Kraje członkowskie NATO powinny iść za przykładem Francji i wycofać swe wojska z Afganistanu - ogłosili talibowie w oficjalnym trzystronicowym komunikacie wydanym w czasie, gdy w Chicago rozpoczyna się szczyt Sojuszu. Mają tam być omawiane kwestie związane z przyszłością Afganistanu.
Deklaracja szefa polskiego MSZ na otwarcie szczytu NATO w Chicago. Radosław Sikorski rozwiewa ostatnie wątpliwości i mówi, że Polska nie pójdzie w ślady Francji i nie przyspieszy wycofania swoich wojsk z Afganistanu. - Zgodnie z planem wycofamy się do 2014 roku - powiedział szef MSZ. Główny temat rozpoczynającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego to właśnie Afganistan: harmonogram zakończenia misji ISAF i późniejsza pomoc Kabulowi.