Afganistan

Afganistan

Odwrót z Afganistanu? "Zachód popełni monstrualny błąd"

Rozpoczynający się w niedzielę w Chicago szczyt NATO ma być największym i jednym z najważniejszych w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozstrzygnąć się mają dalsze losy wojny w Afganistanie, która staje się kluczowym testem skuteczności aliansu.

Miliard dolarów na Afganistan? Polska "weryfikuje możliwości"

- USA oczekują, że państwa uczestniczące w operacji w Afganistanie będą, po wycofaniu wojsk, łożyć łącznie miliard dolarów rocznie na utrzymanie narodowych sił bezpieczeństwa w tym kraju. Polski rząd weryfikuje możliwości w tym zakresie - oświadczył szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Czołowy negocjator zginął w Afganistanie

Członek Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie i doradca prezydenta Hamida Karzaja Arsala Rahmani został w niedzielę postrzelony w Kabulu i zmarł w szpitalu - poinformowały władze tego kraju.

Pięciu talibów za żołnierza

Rodzice amerykańskiego żołnierza porwanego w Afganistanie ujawnili, że ich syn dostał się do niewoli i rząd USA stara się o jego uwolnienie w tajnych rozmowach z talibami, oferując w zamian zwolnienie z więzienia w Guantanamo pięciu bojowników talibskich.

Amerykanie mają dość wojny w Afganistanie

Poparcie dla wojny w Afganistanie spadło w USA do rekordowo niskiego poziomu 27 proc. - Około połowy przeciwników wojny uważa, że obecność sił USA w Afganistanie przynosi więcej szkody niż pożytku - wynika z sondażu AP-GfK.

NATO trzyma Francję za słowo ws. Afganistanu

NATO oświadczyło w poniedziałek, iż oczekuje, że Francja dotrzyma swych zobowiązań w sprawie Afganistanu, mimo obietnicy przyspieszenia wycofania francuskich wojsk, jaką w trakcie kampanii przedwyborczej złożył prezydent-elekt Francois Hollande.

Atak po wizycie Obamy. Celem cudzoziemcy

Kilka godzin po odlocie Baracka Obamy z Kabulu afgańscy rebelianci przeprowadzili atak na kompleks mieszkalny dla obcokrajowców. Najpierw samobójca zdetonował samochód wyładowanymi ładunkami wybuchowymi, później do środka wdarło się dwóch kolejnych zamachowców. Obaj zginęli w wymianie ognia nie powodując ofiar. Sytuacja ma już być opanowana.

USA i Afganistan "strategicznymi partnerami"

Prezydent USA Barack Obama przyleciał we wtorek do Kabulu z niezapowiedziana wizytą. W trakcie spotkania z Hamidem Karzajem, prezydentem Afganistanu, podpisał umowę o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

Komandos zastrzelił Amerykanina podczas kłótni

Członek elitarnych afgańskich oddziałów sił specjalnych zastrzelił swojego amerykańskiego instruktora i tłumacza. Inni żołnierze USA natychmiast odpowiedzieli ogniem, zabijając na miejscu prowodyra i kilku jego kolegów, którzy na swoje nieszczęście stali w pobliżu. Wymiana ognia miała zostać zapoczątkowana ostrą wymianą zdań i kłótnią.

Talibowie ofiarą hakerów

Po raz trzeci w ciągu mniej niż roku hakerzy zaatakowali główną stronę afgańskich talibów. Ich rzecznik oskarżył o atak zachodnie agencje wywiadowcze.

Wielka woda zbiera żniwo. Już 90 ofiar

Gigantyczna powódź w północnym Afganistanie spowodowała śmierć ponad 90 osób; pięćdziesiąt wciąż jest zaginionych. Żywioł zbiera śmiertelne żniwo od ubiegłego tygodnia.

10 ton materiałów wybuchowych zamiast ziemniaków

Afgańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Kabulu trzech pakistańskich terrorystów i dwóch afgańskich współpracowników, którzy ciężarówką przewozili 10 ton materiałów wybuchowych, ukrytych pod workami ziemniaków. Rebelianci zamierzali je użyć do przeprowadzenia zamachów w zatłoczonych miejscach - poinformował rzecznik afgańskiego wywiadu.

NATO nie zmienia afgańskiego planu. "To sztuczny kalendarz"

Rok 2014 to wciąż aktualna data wyjścia wojsk NATO z Afganistanu - potwierdził sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen na zakończenie przygotowującego majowy szczyt w Chicago posiedzenia ministrów w Brukseli. Natomiast zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa jest to "sztuczny kalendarz".

Pacyfikacja "polskiej" prowincji. Bez Polaków

Lada dzień Amerykanie rozpoczną wiosenną pacyfikację "polskiej" prowincji Ghazni i będzie to najpewniej ostatnia wielka operacja amerykańskich wojsk przed 2014 r., gdy zachodnie wojska mają zostać wycofane z Afganistanu.

Chwiejna Australia. Zostają w Afganistanie?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Julii Gillard, Australia pozostawi swoich żołnierzy w Afganistanie do roku 2014. Poinformowali o tym w Brukseli australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr oraz minister obrony Stephen Smith.

Wcześniejszy odwrót? "Zgodnie z planem"

Deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przed 2014 rokiem jest "całkowicie zgodna z ustalonym planem" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniejsze wyjście wojsk australijskich z Afganistanu ma respektować strategię sojuszu dotyczącą wyjścia NATO z tego kraju.