Afganistan

Afganistan

Chwiejna Australia. Zostają w Afganistanie?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom premier Julii Gillard, Australia pozostawi swoich żołnierzy w Afganistanie do roku 2014. Poinformowali o tym w Brukseli australijski minister spraw zagranicznych Bob Carr oraz minister obrony Stephen Smith.

Wcześniejszy odwrót? "Zgodnie z planem"

Deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przed 2014 rokiem jest "całkowicie zgodna z ustalonym planem" - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wcześniejsze wyjście wojsk australijskich z Afganistanu ma respektować strategię sojuszu dotyczącą wyjścia NATO z tego kraju.

Nowa Zelandia też wcześniej wyjdzie z Afganistanu?

- Podobnie jak Australia, Nowa Zelandia rozważa wycofanie swych wojsk z Afganistanu jeszcze przed przewidzianym na koniec 2014 roku zakończeniem bojowej misji sił międzynarodowych w tym kraju - poinformowało nowozelandzkie radio.

Karzaj chce gwarancji, że dostanie pieniądze na żołd

Prezydent Afganistanu twardo targuje się z USA, podczas negocjacji o partnerstwie strategicznym, które ma uregulować współpracę obu krajów wobec rychłego wycofania zachodnich wojsk. Hamid Karzaj chce dokładnego określenia, ile pieniędzy USA przekażą siłom afgańskim w nadchodzących latach.

Wycofują się z Afganistanu rok wcześniej

Premier Australii Julia Gillard oznajmiła we wtorek, że jej kraj zamierza wycofać się z Afganistanu rok wcześniej, niż planowano, czyli być może już do końca 2013 r.

18 godzin walk. Ostatni rebeliant zabity

Rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały - poinformowały w poniedziałek afgański rząd i policja. W sumie zabito w nich 32 bojowników i schwytano jednego. Zginęło też trzech żołnierzy armii afgańskiej, a 10 zostało rannych.

"Wiosenna ofensywa" talibów. Seria ataków w Kabulu

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.

NATO dotrzyma terminu. "Wycofamy się w 2014 r."

Wyznaczony na koniec 2014 roku termin przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju siłom afgańskim zostanie dotrzymany - poinformował podczas wizyty w Afganistanie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Afgańska emancypacja na linii frontu

Huk wyważanych drzwi, krzyki i zamaskowani mężczyźni z bronią. Tak co noc w Afganistanie budzi się niejedna rodzina. To element strategii NATO, która zakłada nocne rajdy i aresztowania domniemanych rebeliantów. Jednocześnie to front emancypacji afgańskich kobiet. Żołnierki są potrzebne podczas nocnych rajdów, aby łagodzić kulturowy szok.

AP: Talibowie szkolą Francuzów. Szkolili też Meraha?

Talibowie szkolą dziesiątki francuskich muzułmanów w północno-zachodnim Pakistanie - powiedzieli w sobotę anonimowi przedstawiciele pakistańskiego wywiadu, cytowani przez agencję AP. Władze badają, czy takie szkolenie przeszedł też Mohamed Merah.

Ledwo uszedł cało. Dostał krzyż jak dziadek w 1944 r.

Służący w Afganistanie brytyjski porucznik Jon Singh w RAF otrzymał Distinguished Flying Cross (DFC) za odwagę, jaką wykazał się na polu walki, gdy jego śmigłowiec znalazł się pod ostrzałem. 68 lat wcześniej tym samym odznaczeniem uhonorowano jego dziadka, także służącego Jej Królewskiej Mości.

Podejrzany o zamach "uciekł z talibami z więzienia"

24-letni Mohammed Merah, czyli według francuskich śledczy podejrzany o dokonanie w ostatnich dniach trzech zamachów na południu Francji, w 2008 roku uciekł z więzienia w afgańskim Kandaharze - powiedział agencji Reutera dyrektor tego więzienia.

"Brak dowodów" w sprawie masakry w Kandaharze

- Jestem przekonany, że nie mają zbyt wiele dowodów na cokolwiek - oznajmił po 11-godzinnym widzeniu ze swoim klientem John Henry Browne, adwokat sierżanta Roberta Balesa, stojącego w obliczu oskarżenia o zamordowanie 16 niewinnych Afgańczyków pod Kandaharem.

Nie pamięta, jak zabijał

Robert Bales, żołnierz który zastrzelił w Afganistanie 16 cywilów nie pamięta tego co robił w czasie, w którym dokonał tej zbrodni - powiedział jego adwokat John Browne w wywiadzie dla telewizji CBS. Browne spotkał się po raz pierwszy z Balesem w wojskowym areszcie w Fort Leavenworth, w stanie Kansas, gdzie jest on przetrzymywany po przewiezieniu go do USA.

Sprawca masakry cywilów miał świetną opinię

Sprawca zabójstwa 16 cywilów w Afganistanie, sierżant Robert Bales, był doskonałym żołnierzem oraz wzorowym mężem i ojcem - piszą amerykańskie media. Bales został już przewieziony do aresztu w Stanach Zjednoczonych. Za zamordowanie Afgańczyków grozi mu kara śmierci.