Afganistan

Afganistan

Krwawe wybory w Afganistanie. Ponad 100 zabitych

Co najmniej 106 osób, w tym 60 talibów, zginęło w sobotę w Afganistanie w wyniku aktów przemocy, do których dochodziło podczas drugiej tury wyborów prezydenckich - poinformował szef MSW Mohammad Omar Daudzai. Frekwencja mogła przekroczyć 50 proc.

Po pięciu latach niewoli trafił do szpitala. Koledzy zarzucają mu dezercję

Uwolniony z talibskiej niewoli - po wymianie na więźniów Guantanamo - sierżant amerykańskiej armii Bowe Bergdahl został przetransportowany do Niemiec. Teraz spędzi trochę czasu na obserwacji w wojskowym szpitalu. W jego ojczyźnie pojawia się coraz więcej pytań co do jego losów. Okoliczności jego zaginięcia pięć lat temu są niejasne, a część kolegów oskarża Bergdahla wprost o dezercję, która kosztowała życie wielu innych żołnierzy zaangażowanych w jego poszukiwania.

Amerykański sierżant wolny, rząd w Kabulu niezadowolony

Rząd Afganistanu zaprotestował przeciwko wymianie więzionego przez talibów żołnierza amerykańskiego na pięciu bojowników Talibanu. Kabul uznał, że przewiezienie tych pięciu wysokich rangą talibów z Guantanamo do Kataru było naruszeniem prawa międzynarodowego.

Po latach niewoli wraca do kraju. "Po pewnym czasie zaczynasz czuć przywiązanie do oprawców"

Kiedy wstępował do armii w 2008 roku, był podręcznikowo wysportowanym mężczyzną z pasją do szermierki. Rok później został złapany przez talibów. Teraz, po pięciu latach niewoli, wraca do kraju, ale dla 28-letniego Bowego Bergdahla to dopiero początek. Teraz przed nim być może najważniejsza batalia - o powrót do normalnego życia. Eksperci obawiają się, że może to nie być łatwe.

Zamach na auto amerykańskiego konsulatu

Dwóch Amerykanów odniosło lekkie obrażenia w środę podczas ataku niezidentyfikowanych napastników na samochód należący do konsulatu USA w Heracie na północnym zachodzie Afganistanu - poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Kabulu.

"Afganistan nie będzie miejscem idealnym". Obama zapowiada wycofanie wojsk

Prezydent USA Barack Obama ogłosił plan zostawienia po 2014 roku w Afganistanie 9,8 tys. amerykańskich żołnierzy. Do końca 2015 r. liczba ta zostanie zmniejszona o połowę. - Afganistan nie będzie miejscem idealnym, ale to nie jest obowiązkiem USA, aby z niego takie zrobić - stwierdził Obama.