Afganistan

Afganistan

Od 10 do 15 tys. zagranicznych żołnierzy mogłoby pozostać w Afganistanie po wycofaniu się NATO do końca 2014 r., o ile zostanie podpisane porozumienie o bezpieczeństwie z USA - powiedział afgański prezydent Hamid Karzaj. Karzaj przemawiał w czwartek na otwarciu spotkania Loi Dżirgi, afgańskiego zgromadzenia plemiennego i politycznego, które będzie obradować w Kabulu do niedzieli na temat układu z USA.

USA i Afganistan uzgodniły ostateczną wersję umowy bezpieczeństwa regulującej obecność amerykańskich wojsk w Afganistanie po 2014 roku - poinformował we wtorek w Kabulu rzecznik afgańskiego prezydenta Aimal Faizi. Bardzo szybko pojawiło się dementi strony amerykańskiej.

W sobotę prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przekazał, że ukończono prace nad szkicem umowy z USA, regulującej kwestie obecności amerykańskich wojsk w tym kraju po 2014 roku. Cień na porozumienie rzucił zamach bombowy, do którego doszło kilka godzin później.

Produkcja opium w Afganistanie wzrosła w 2013 roku do rekordowego poziomu mimo prowadzonej od lat walki z tym procederem - alarmuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w opublikowanym dorocznym raporcie.

Brytyjski sąd wojskowy uznał za winnego żołnierza, który dokonał egzekucji na rannym i pojmanym talibie. Stojąc nad pokonanym przeciwnikiem zastrzelił go z pistoletu. Wszystko nagrała kamera zainstalowana na hełmie jego kolegi. Dwóch innych żołnierzy, którzy byli obecni w momencie zbrodni, zostało uniewinnionych.

Likwidacja przywódcy pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, który zginął w piątek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu, nastąpiła w złym momencie - ocenił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.

Od początku paraliżu finansowego USA władze starały się zapewnić, że klincz w finansach publicznych nie dotknie amerykańskich żołnierzy prowadzących działania wojenne poza granicami kraju. Stały dopływ pieniędzy dla żołnierzy gwarantuje uchwalony na kilka godzin przed shutdownem Pay Our Military Act. Jednak ustawa nie dotyczy żołnierzy przygotowujących się do kolejnej zmiany w Afganistanie, którzy zmuszeni zostali do przełożenia treningów.

W jednym z ostatnich wywiadów, jaki zapewne udzielił, zanim za pół roku ustąpi, prezydent Afganistanu Hamid Karzaj skrytykował rolę NATO w jego kraju i zapewnił, że ewentualny powrót talibów do władzy nie zaburzy postępu.

W zbliżających się wyborach w Afganistanie udział weźmie człowiek, którego posądza się o sprowadzenie do kraju Al-Kaidy. Zapowiedź Abdula Rasula Sayyafa raczej nie spotka się z pozytywną reakcją opinii publicznej.

Znany opozycyjny polityk Abdullah, były minister spraw zagranicznych Afganistanu, zarejestrował się jako kandydat w wyborach prezydenckich, które mają się odbyć w kwietniu przyszłego roku.

Napastnik w mundurze afgańskich sił bezpieczeństwa zastrzelił w sobotę trzech żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu. Według agencji CNN zabici zostali żołnierze amerykańscy.

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.