Xięgarnia

Xięgarnia

- Nie cierpię pisarstwa, sztuki zaangażowanej społecznie, politycznie. Uważam, że poezja jest od tego, żeby mądrze rozkładać ręce, a nie - mówić, jak powinno być albo upominać się o czyjeś prawa - mówił w specjalnym wydaniu programu „Xięgarnia” dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, Tadeusz Dąbrowski.

System, może nie totalitarny, ale autorytarny jest dla wielu osób wciąż pociągający. A w Rosji szczególnie - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 Jerzy Czech, poeta, tłumacz, publicysta i miłośnik literatury rosyjskiej. Gość programu opowiadał o "Wspomnieniach" Nadieżdy Mandelsztam, które zostały wydane pod koniec 2015 roku.

- Uwielbiam fantastykę i lubię, jak się dużo dzieje, jak są wojny, bitwy i leje się krew - mówiła w "Xięgarni" aktorka Olga Bołądź. Do studia przyniosła egzemplarz "Niebieskiego roweru" Régine Deforges. - Ona musi być ze mną i jest w moim domu - powiedziała. Drugim gościem "Xięgarni" był pisarz Łukasz Orbitowski.

- Nie chciałem, żeby ta książka była napisana językiem, który od początku do końca jest językiem gotowym i wycyzelowanym, ale żeby to był język, który się rodzi - powiedział Wit Szostak o swojej nowej powieści "Wróżenie z wnętrzności". Pisarz, filozof, wykładowca akademicki był gościem 148. odcinka programu "Xięgarnia" w TVN24.