Xięgarnia

Xięgarnia

Ewa Kuryluk: pamięć jest zagadką, lecz wiadomo, że z wiekiem odzywają się warstwy najwcześniejsze

"Feluni" - dzieje rodziny Ewy Kuryluk i finał trylogii, po "Goldim", "Frascati" - podobnie jak poprzednie części sagi, doczekała się nominacji do Literackiej Nagrody Nike. Autorka w rozmowie z Agatą Passent w programie Xięgarnia zdradza, że historię napisała na podstawie tego, co udało się jej zapamiętać z czasów dzieciństwa. - Nie miałam żadnych nagrań ani żadnych notatek - zapewnia.

Judyta Sierakowska: Polacy lubią disco polo za rytmiczność, melodyjność, prosty tekst

Zdecydowana większość Polaków lubi słuchać muzyki disco polo. Judyta Sierakowska, autorka książki "Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo" wyjaśnia, że ten gatunek muzyczny doceniany jest za swoją rytmiczność czy prosty tekst. Muzycy zaś dostosowują się do potrzeb swoich sympatyków. - Piszą takie teksty, jakie się sprzedadzą i za to disco polo jest lubiane - mówiła reporterka, która była gościem Xięgarni.

Andrzej Jagodziński: mały czeski naród - gdyby nie śmiech, by nie przetrwał

Zdaniem tłumacza literatury czeskiej Andrzeja Sławomira Jagodzińskiego - Josef Skvorecky to jeden z najpopularniejszych w Czechach autorów. – Mimo że przez kilkadziesiąt lat był nieobecny w literaturze, bo od 1968 roku do 1989 był na emigracji, a też i wcześniej nie miał łatwo – zaznacza tłumacz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Przyznaje, że czeską prozę charakteryzuje "autoironia i specyficzne poczucie humoru, dystans do rzeczywistości i do samych siebie".

Wpływ Nobla dla Tokarczuk na czytelnictwo w Polsce "jeszcze nie jest w pełni widoczny"

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że czytelnictwo w Polsce wzrosło o dwa punkty procentowe. - Wpływ Nobla dla Olgi Tokarczuk jeszcze nie jest w pełni widoczny – ocenia dyrektor instytucji Tomasz Makowski, choć czytelnictwo książek samej autorki mocno wzrosło. W rozmowie z Agatą Passent zwraca uwagę, że od kilku lat widoczny jest "wzrost prestiżowego prezentu, jakim jest książka".

"Miarą cywilizacji jest to, jak opiekuje się słabszymi"

Poruszyła mnie wypowiedź Iwony Hartwich, która podczas pewnego nagrania tłumaczyła jakiejś posłance, że ona nie ma pojęcia jak czują się strajkujący. Obudziło to we mnie jakąś kaskadę słów, że ja wiem jak wy się czujecie, ponieważ też jestem matką niepełnosprawnego dziecka - mówi w "Xięgarni" Dorota Danielewicz, autorka książki "Droga Jana".

"Reportaż nie musi być wybitny, żeby był ciekawy i ważny"

- Reportaż nie może być tylko o tym, o czym jest. Zawsze tej lokalnej historii trzeba nadać wymiar uniwersalny. To jest absolutnie warunek reportażu, a zwłaszcza reportażu literackiego - podkreśla w "Xięgarnii" reportażystka Katarzyna Surmiak-Domańska, jedna z jurorek Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Dehnel: chcemy pomóc twórcom przetrwać ten najgorszy okres

Stowarzyszenie Unia Literacka prowadzi internetową akcję "Ul z książkami", w ramach której odbywają się spotkania literackie. - Staramy się ufundować zapomogi dla tych autorek i autorów, którym epidemia zaszkodziła również finansowo i którzy niejednokrotnie znaleźli się w dramatycznej sytuacji finansowej, żeby pomóc im jakoś przetrwać ten najtrudniejszy okres - mówił w "Xięgarni" Jacek Dehnel, prezes Unii.

Reszka: Wielu moich rozmówców było rozczarowanych seminarium. To taki obóz zniechęcający

Niektóre powołania są ewidentnie sprowokowane przez rodzinę, która uważa, że to jest dobry materiał na księdza. A to są młodzi ludzie żyjący pełnią życia, którzy mają dziewczyny, chodzą na imprezy, szukają pracy, myślą o studiach i nagle następuje takie odcięcie - trzeba wybrać pana Boga - mówił w "Xięgarni" dziennikarz i reporter Paweł Reszka, autor książki "Czarni".