Xięgarnia

Xięgarnia

"Lektura nie zawsze musi być przyjemna"

Chciałem, żeby ta książka była momentami odrobinę nieprzyjemna. Żeby bardziej zadziałała emocjonalnie na czytelnika - powiedział Jakub Żulczyk w programie "Xięgarnia" TVN24. W drugiej części programu Krzysztof "Grabaż" Grabowski opowiedział o swoich ulubionych lekturach.

"Sopot jest idealnym miejscem do mówienia o literaturze"

Wydawało nam się, że Sopot jest idealnym miejscem do mówienia o literaturze, bo ludzie czytają w wakacje. Mają więcej czasu i mają też czas na myślenie - przekonuje wiceprezydent tego miasta Anna Cichocka-Gula. Program "Xięgarnia" w tym tygodniu gości na szóstej edycji festiwalu "Literacki Sopot", a w programie goście specjalni.

"Rosja nie jest dzisiaj prawdziwym imperium"

Rosja to republika bananowa, zakompleksiona, która nie może się pogodzić z utratą statusu supermocarstwa - mówił Dmitrij Głuchowski. Rosyjski pisarz i dziennikarz opowiedział w "Xięgarni" o światach alternatywnych i życiu we współczesnej Rosji.

"Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury"

Stephen King jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy świata. - Amerykanie go kochają, bo on nigdy nie stracił kontaktu ze swoimi korzeniami - ocenił w "Xięgarni" Robert Ziębiński, autor kompendium o amerykańskim "geniuszu grozy", książki "Sprzedawca strachu".

Urok małych sklepików z książkami

- Przede wszystkim chodzi o umiejętność polecenia książek - mówił w "Xięgarni" Piotr "Pio" Kaliński, właściciel krakowskiej księgarni "Lokator". Sobotni odcinek programu opowiadał o małych, zagrożonych zamykaniem sklepikach z książkami.

"Zazdroszczą Żydom Holokaustu. Nie ma polskiego określenia"

- Stefan Lipniak mówi: w obozie miałem lepsze pożywienie niż przed wojną, w przedwojennej Trzebini, gdzie była tak gigantyczna bieda, że matka krajała bochen chleba i chowała przed nami - opowiadała w "Xięgarni" Agnieszka Dauksza, autorka książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".