Xięgarnia

Xięgarnia

Jerzy Jarniewicz w "Xięgarni" o poezji w "Pustych nocach"

- Wiersz ma swoje prawa. Nawet jeżeli u podstaw wiersza jest jakieś moje bardzo osobiste doświadczenie, to zanim stanie się ono wierszem, przechodzi przez różnego rodzaju filtry - wyznał w programie "Xięgarnia" Jerzy Jarniewicz, autor tomu poezji "Puste noce".

Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności

W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówi o sprawie przywódców opozycji w czasach PRL-u profesor Andrzej Friszke, autor książki "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984".

O traumie holokaustu według Grynberga w "Xięgarni"

- Skończyła mi się "wyporność" już w okolicach książki "Oskarżam Auschwitz" i musiałem zacząć o siebie dbać - opowiadał Mikołaj Grynberg w programie "Xięgarnia". - Używam różnych, znanych mi sposobów żeby się ratować - dodawał. W dalszej części programu swoimi fascynacjami literackimi podzielił się Jerzy Satanowski.

"Staram się opowiadać o dorastaniu Polski"

Gimnazja przestały istnieć, ale problemy tych uczniów nie - stwierdziła w "Xięgarni animatorka kultury i pisarka Anna Cieplak. W swoich książkach porusza problemy młodych ludzi oraz polskiej prowincji.

Laureat Nagrody Pulitzera o czarnej historii USA

- Dokonywaliśmy ludobójstw, prowadziliśmy krwawe wojny, zabijając miliony istnień. Niestety, ta mroczna strona naszej natury jest częścią nas jako ludzi - mówi w "Xięgarni" amerykański pisarz Colson Whitehead, którego "Kolej podziemna" nagrodzona została Nagroda Pulitzera.

Martyna Bunda o wielkiej historii i silnych kobietach

Umiejętność życia polega na połączeniu zdolności niepoddawania się opiniom innych ludzi i zachowaniu empatii, czułości do innych ludzi - przyznała Martyna Bunda, gość programu "Xięgarnia", pisarka, dziennikarka i "niezrealizowana gitarzystka".

Warszawa Pawła Sołtysa, czyli "romantyzm miejsc zasyfiałych"

Jako dziecko marzył, by napisać powieść historyczną. Jednak prace nad książką o Bolesławie Krzywoustym zarzucił po czwartej stronie. Przez całe życia pisał za to opowiadania, ale oficjalnie zadebiutował dopiero w wieku 38 lat. Paweł Sołtys, szerzej znany jako Pablopavo, był bohaterem specjalnego odcinka "Xięgarni".

Miłoszewski: literatura musi być przede wszystkim superciekawa

- Literatura, po pierwsze, ma być czymś, co cię trzyma na krawędzi fotela - powiedział w "Xięgarni" TVN24 powieściopisarz Zygmunt Miłoszewski. - Potem możesz być mądry, głęboki, refleksyjny, ale czynnikiem podstawowym jest to, że potrafisz tego czytelnika złapać - dodał.

Ignacy Karpowicz o nieheteronormatywności w literaturze

Znajdujesz się na zgliszczach świata tak naprawdę, bo ty się zmieniłeś, natomiast świat pozostał taki sam - mówił Ignacy Karpowicz w "Xięgarni" o swojej książce "Miłość". - Obowiązują te same co wcześniej prawa i jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa - dodał.

"Puszcza jest dla mnie ciągle miejscem nieznanym"

- Znowu nie zrobiłam wszystkiego, co chciałam. Znowu nie porozmawiałam ze wszystkimi, z którymi chciałabym i nie wszędzie dotarłam - mówiła w "Xięgarni" Anna Kamińska o swojej książce "Białowieża szeptem". - Puszcza jest dla mnie ciągle miejscem nieznanym, cały czas je odkrywam - dodała.

Laureat Nagrody Nike 2017 w "Xięgarni"

- Pomyślałem sobie, że przez tę sprawę mógłbym opowiedzieć o PRL-u - opowiada w "Xięgarni" Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów", która uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike 2017. - To jest sprawa, gdy władza chce ją zatuszować kontra społeczeństwo, które domaga się sprawiedliwości - wyjaśnia.

Literacki Kraków w "Xięgarni"

Kraków w październiku 2013 roku został siódmym miastem świata z tytułem Miasta Literatury UNESCO. Poza noblistami, mieszkał i tworzył tu Stanisław Lem. O związkach pisarza z Krakowem opowie w "Xięgarni" Wojciech Orliński. Najbliższe wydanie programu wyjątkowo w niedzielę o 23.30 w TVN24.

"Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"

- Sztuka może pomóc człowiekowi oderwać się od problemów. Daje siłę, żeby dalej iść przez to trudne życie - mówi w "Xięgarni" czeska pisarka Tereza Boučková, autorka głośnego międzynarodowego bestsellera "Rok koguta".