Xięgarnia

Xięgarnia

- Kiedy decyduję się na robienie prac, zawsze siadam przed kartką i piszę to "na żywo". Niekoniecznie to, z czym się zgadzam. Ja jestem totalnym człowiekiem śmietnikiem - mówił w "Xięgarni" poeta i rysownik Bolesław Chromry.

W "Xięgarni" Szymon Hołownia opowiada o książkach, które zainspirowały go przygotowania ostatniej publikacji. - Po tych książkach idziesz do sklepu i zupełnie inaczej kupować żywność. Zupełnie inaczej myślisz o tym stworzeniu, które cię otacza. Widzisz, że koniec świata naprawdę jest w naszym zasięgu - zwraca uwagę Hołownia.

Najważniejsze, co dzisiaj może interesować odbiorców sztuki - niekoniecznie profesjonalnych - jest to, że Kantor potrafił z tego osobistego doświadczenia uczynić przekaz, który jest interesujący dla wszystkich - od Japonii po Amerykę Południową - mówił w "Xięgarni" profesor Krzysztof Pleśniarowicz, autor biografii "Kantor".

Odkryłam, że Joseph Conrad był nie tylko wielkim krytykiem imperializmu i wykorzystywania ludzi w Afryce - co opisał w "Jądrze ciemności" - ale również miał zdolność przewidywania takich wydarzeń jak terroryzm - stwierdziła w "Xięgarni" prof. Maya Jasanoff, historyczka z Uniwersytetu Harwardzkiego. Specjalne wydanie "Xięgarni" poświęcone w całości było 10. edycji Festiwalu Conrada.

Poznałem na swojej drodze ludzi, którzy wyszli w środę w lutym z domu w Warszawie, a obudzili się w grudniu w Sopocie. Nie wiedzieli, co wydarzyło się pomiędzy - opowiadał w "Xięgarni" pisarz Igor Brejdygant. - Nie martwiłem się o tyle, że nie korzystałem ze schematu, tylko korzystałem z własnego doświadczenia - dodał autor, opowiadając o pracy nad swoją nową książką pod tytułem 'Rysa".