Xięgarnia

Xięgarnia

- To nie jest normalne dociekanie, czemu zasługuję na własną egzystencję. W moim przypadku akurat to było bardzo ciekawe pytanie, bo miałem okazję zrozumieć, z czego się składam, skąd się biorą moje zachowania - wskazał w "Xięgarni" TVN24 Maciej Zaremba Bielawski, 10. laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Kino w latach 60., 70., to na którym się wychowałem, które było rodzajem religii, ono sięgało do naszego wnętrza - stwierdził w programie "Xięgarnia" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Ocenił, że "Roma" Cuarona i "Zimna wojna" Pawlikowskiego "były zwrotem ku dawnemu kinu". - To z jednej strony były filmy szalenie proste, z drugiej strony jest w nich tajemnica - tłumaczył.

- Jak masz tę nagrodę, to jest taki znak, który mówi, że autor należy do elity pisarzy kryminalnych w kraju - stwierdził w programie "Xięgarnia" autor powieści kryminalnych Wojciech Chmielarz, mówiąc o Nagrodzie Wielkiego Kalibru przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

- Chciałbym, żeby wiersze istniały również jako piosenki, piosenki być może jako wiersze. Bardzo się cieszyłem jak Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla. Traktuję jego piosenki na równi z poezją. Niejednokrotnie czytam je wyrwane z kontekstu - zaznaczył w "Xięgarni" poeta Maciej Bobula, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za debiut.

We Wrocławiu odbywała się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, którego punktem kulminacyjnym było wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. - Nagrody to jest zawsze zielone światełko, które świeci w chwilach, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu, że to już jest koniec - mówiła w specjalnym trzysetnym odcinku "Xięgarni" na żywo Ewa Lipska, która doceniona została Nagrodą Silesius za całokształt twórczości.

Punkt wyjścia tej książki był trochę taki, że ja jestem z Polski z Mazowsza z antyrosyjskiej rodziny. Julia jest z Kazachstanu, jest córką kogoś, kto służył w armii radzieckiej. Zderzenie było interesujące - mówił Grzegorz Szymanik, jeden z autorów książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce". Co wynikło z tego zderzenia? Odpowiedź już w sobotę w "Xięgarni" w TVN24.

W tych książkach nie pojawia się "deus ex machina", ale ten "deus" wynika z rozumowania - powiedział o pozycjach nagrodzonych w konkursie Mądra Książka Roku jeden z jego jurorów profesor Stanisław Kistryn. Gośćmi drugiej części specjalnego wydania "Xięgarni" były pisarki Agnieszka Kossowska i Nikola Kucharska.

- Kryminał zdążył zaistnieć w powszechnej świadomości. Science fiction, ewentualnie fantastyka ogólna, jest obecna, więc w tej chwili nadchodzi czas na fantasy. Jest coraz bardziej rozpoznawalne - mówił w "Xięgarni" pisarz Robert M. Wegner.

- W tej książce nie ma polityki. Od polityki uciekaliśmy na kilometry. Ta książka nikogo nie oskarża. Jest takim oddechem pamięci - powiedział w "Xięgarni" Maksymilian Rigamonti o fotoalbumie "Echo", który uznany została za najlepszą książkę fotograficzną roku.

Staraliśmy się, żeby ta książka nie była zbiorem dykteryjek, ale żeby opowiadała rzeczywiście historię polityczną, gospodarczą, trochę społeczną i obyczajową - mówił w "Xięgarni" Maciej Maciorowski o książce "Władcy Polski". Historia na nowo opowiedziana", którą napisał wspólnie z Beatą Maciejewską.

Krzysztof Komeda właściwie mnie odkrył. Jego obraz w mojej wyobraźni to obraz kogoś, kto jest moim guru, moim światłem, moją gwiazdą przewodnią - podkreśliła w "Xięgarni" Urszula Dudziak. Artystka mówiła o książce autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Komeda. Osobiste życie jazzu". - Zawodowa i profesjonalna książka, jednocześnie napisana w taki sposób, że nie można się od tego oderwać - oceniła.

- Jest to książka, które ludzie robią sami dla siebie, albo które są robione dla nich, żeby im się podobały - opowiadała w "Xięgarni" o swojej książce "Wyroby. Pomysłowość wokół nas" Olga Drenda.

Filip Bajon, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów w "Xięgarni" wymienił swoje ostatnie odkrycia literackie. Zaskoczyła go książka George'a Saundersa "Lincoln w Bardo". - Bardzo zadziwiająca, bo opowiadająca o pewnym stanie bycia po śmierci, a przed dematerializacją - opowiadał w rozmowie z Filipem Łobodzińskim.