Xięgarnia

Xięgarnia

"Próbuję o tożsamości nie myśleć, bo to jest kłopotliwe"

- To nie jest normalne dociekanie, czemu zasługuję na własną egzystencję. W moim przypadku akurat to było bardzo ciekawe pytanie, bo miałem okazję zrozumieć, z czego się składam, skąd się biorą moje zachowania - wskazał w "Xięgarni" TVN24 Maciej Zaremba Bielawski, 10. laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

"Kino, na którym się wychowałem, było rodzajem religii"

Kino w latach 60., 70., to na którym się wychowałem, które było rodzajem religii, ono sięgało do naszego wnętrza - stwierdził w programie "Xięgarnia" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Ocenił, że "Roma" Cuarona i "Zimna wojna" Pawlikowskiego "były zwrotem ku dawnemu kinu". - To z jednej strony były filmy szalenie proste, z drugiej strony jest w nich tajemnica - tłumaczył.

Nagroda Wielkiego Kalibru to "znak jakości"

- Jak masz tę nagrodę, to jest taki znak, który mówi, że autor należy do elity pisarzy kryminalnych w kraju - stwierdził w programie "Xięgarnia" autor powieści kryminalnych Wojciech Chmielarz, mówiąc o Nagrodzie Wielkiego Kalibru przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Bobula: system gwiazdorskiego w poezji jest niesprawiedliwy

- Chciałbym, żeby wiersze istniały również jako piosenki, piosenki być może jako wiersze. Bardzo się cieszyłem jak Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla. Traktuję jego piosenki na równi z poezją. Niejednokrotnie czytam je wyrwane z kontekstu - zaznaczył w "Xięgarni" poeta Maciej Bobula, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za debiut.

"Nagrody to światełko, które świeci, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu"

We Wrocławiu odbywała się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, którego punktem kulminacyjnym było wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. - Nagrody to jest zawsze zielone światełko, które świeci w chwilach, kiedy człowiek ma rozterki, że pisanie nie ma sensu, że to już jest koniec - mówiła w specjalnym trzysetnym odcinku "Xięgarni" na żywo Ewa Lipska, która doceniona została Nagrodą Silesius za całokształt twórczości.

"Jestem z antyrosyjskiej rodziny, Julia jest z Kazachstanu. Zderzenie było interesujące"

Punkt wyjścia tej książki był trochę taki, że ja jestem z Polski z Mazowsza z antyrosyjskiej rodziny. Julia jest z Kazachstanu, jest córką kogoś, kto służył w armii radzieckiej. Zderzenie było interesujące - mówił Grzegorz Szymanik, jeden z autorów książki "Długi taniec za kurtyną. Pół wieku armii radzieckiej w Polsce". Co wynikło z tego zderzenia? Odpowiedź już w sobotę w "Xięgarni" w TVN24.

"Pewna wiara w nauce też istnieje. Musimy uwierzyć w metodę naukową"

W tych książkach nie pojawia się "deus ex machina", ale ten "deus" wynika z rozumowania - powiedział o pozycjach nagrodzonych w konkursie Mądra Książka Roku jeden z jego jurorów profesor Stanisław Kistryn. Gośćmi drugiej części specjalnego wydania "Xięgarni" były pisarki Agnieszka Kossowska i Nikola Kucharska.

"Fantasy to jest gatunek jak ocean"

- Kryminał zdążył zaistnieć w powszechnej świadomości. Science fiction, ewentualnie fantastyka ogólna, jest obecna, więc w tej chwili nadchodzi czas na fantasy. Jest coraz bardziej rozpoznawalne - mówił w "Xięgarni" pisarz Robert M. Wegner.

"Od polityki uciekaliśmy na kilometry"

- W tej książce nie ma polityki. Od polityki uciekaliśmy na kilometry. Ta książka nikogo nie oskarża. Jest takim oddechem pamięci - powiedział w "Xięgarni" Maksymilian Rigamonti o fotoalbumie "Echo", który uznany została za najlepszą książkę fotograficzną roku.

Historia pisana na nowo. "Władcy Polski" w ujęciu historyków

Staraliśmy się, żeby ta książka nie była zbiorem dykteryjek, ale żeby opowiadała rzeczywiście historię polityczną, gospodarczą, trochę społeczną i obyczajową - mówił w "Xięgarni" Maciej Maciorowski o książce "Władcy Polski". Historia na nowo opowiedziana", którą napisał wspólnie z Beatą Maciejewską.

Urszula Dudziak: Krzysztof Komeda był moim guru, moją gwiazdą przewodnią

Krzysztof Komeda właściwie mnie odkrył. Jego obraz w mojej wyobraźni to obraz kogoś, kto jest moim guru, moim światłem, moją gwiazdą przewodnią - podkreśliła w "Xięgarni" Urszula Dudziak. Artystka mówiła o książce autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Komeda. Osobiste życie jazzu". - Zawodowa i profesjonalna książka, jednocześnie napisana w taki sposób, że nie można się od tego oderwać - oceniła.

"Mnie interesuje ten element niesamowitości"

- Jest to książka, które ludzie robią sami dla siebie, albo które są robione dla nich, żeby im się podobały - opowiadała w "Xięgarni" o swojej książce "Wyroby. Pomysłowość wokół nas" Olga Drenda.

"Było to doświadczenie bardzo traumatyczne i głęboko zrozumiałe"

Filip Bajon, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów w "Xięgarni" wymienił swoje ostatnie odkrycia literackie. Zaskoczyła go książka George'a Saundersa "Lincoln w Bardo". - Bardzo zadziwiająca, bo opowiadająca o pewnym stanie bycia po śmierci, a przed dematerializacją - opowiadał w rozmowie z Filipem Łobodzińskim.