Xięgarnia

Xięgarnia

"Wierzę w sens składania obietnic"

- Moje myśli są bardzo emocjonalne i niecenzuralne, to jest taka pierwsza ocena świata. Dopiero potem przychodzi proces pisania, czyli filtrowania z emocji - powiedziała poetka Justyna Bargielska, która była gościem sobotniej "Xięgarni".

"Gdyby to nie był Everest, to byśmy prawdopodobnie nie weszli"

To była olbrzymia motywacja, nie tylko dlatego, że to pierwsza historyczna wyprawa, ośmiotysięcznik, ale jednak Everest, trzeci biegun, punkt szczególny... To nas napędzało - wyznał w "Xięgarni" himalaista Leszek Cichy, współautor książki "Gdyby to nie był Everest…".

"Bieszczady są mitem, który wszyscy stworzyliśmy"

To tradycja literatury drogi pozwala człowiekowi przede wszystkim być przechodniem i usprawiedliwia trochę jego pojawianie się i znikanie - stwierdził w programie "Xięgarnia" dziennikarz i pisarz Adam Robiński. W swojej najnowszej książce "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" dzieli się refleksami z podróży na górskie pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji.

"Byli odważni, nie bali się eksperymentów". W "Xięgarni" o ilustratorach książek

Mistrzem był na przykład Bohdan Butenko, który wszystko wymyślał, nie tylko obrazki, ale też projektował okładkę - mówiła w "Xięgarni" Barbara Gawryluk, autorka książki "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów". Autorzy programu zawędrowali tym razem do Wrocławia, gdzie z okazji Targów Dobrych Książek rozmawiali o wizualnej stronie literatury.

"Pewnych rzeczy kobiety nie muszą sobie mówić"

Często druga kobieta pozwala innej kobiecie "podgłośnić głos". To znaczy, same nie umiemy upomnieć się o swoje rzeczy, ale o koleżankę czy inną kobietę potrafimy - mówiła w programie "Xięgarnia" poetka Joanna Mueller. Wraz z ilustratorką Joanna Łańcucką połączyły siły i stworzyły poemiks "Waruj", czyli książkę poetycką połączoną z komiksem.

"Reportaż może być też dobrym wierszem"

- Najbardziej zależy mi na tym, żeby napisać dobry wiersz. Uważam, że reportaż może być też dobrym wierszem. Zwłaszcza można wykorzystać metodę poetycką do napisania reportażu - mówi w "Xięgarni" Jarosław Mikołajewski.

"Dekolonizacja miała miejsce nie tak dawno temu. To się na pewno może powtórzyć"

- Naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że proces dekolonizacji miał miejsce nie tak dawno temu - mówił w "Xięgarni" Paul Kenyon, autor książki "Ziemia dyktatorów". Jego zdaniem kolonizacja mogłaby się powtórzyć. - Gdyby na jakiejś małej wyspie na Pacyfiku odkryto teraz diamenty i złoto, natychmiast znaleźliby się tam ludzie, którzy łamaliby międzynarodowe porozumienia - podkreślił Kenyon.

"Kiedy zaczynałem pisać, miałem przed oczami wspomnienie z dzieciństwa"

Postanowiłem opisać dwie równoległe historie: chłopca, który czuł się samotny w późnym komunizmie w latach 70. czy 80. i jego rówieśnika, opuszczonego Minotaura w starożytnej Grecji - tak o swojej książce "Fizyka smutku" opowiadał w "Xięgarni" Georgi Gospodinow. Bułgarski pisarz za tę powieść został nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2019.

Specjalne wydanie "Xięgarni" z Festiwalu Conrada

W Krakowie 27 października zakończy się 11. Festiwal Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia literackiego są "Rzeczywistości". Najbliższy odcinek "Xięgarni" w całości poświęcony zostanie festiwalowi.

"Pamięć jest fantastycznym oszustem"

Udało mi się wreszcie po latach zlokalizować mechanizm wywoływania nostalgii, wspomnień, które są pewnego rodzaju głodem - mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 finalista Nagrody Literackiej Nike, prozaik Juliusz Strachota. Według niego, "pamięć jest fantastycznym oszustem". Gościem drugiej części programu był Jan Młynarski. Kompozytor i wokalista opowiedział o swoich lekturach obowiązkowych.

"Coraz więcej przestępczości jest wśród kobiet"

- Psychologowie kryminalni mówią, że jak kobieta planuje zbrodnie, to jest to zbrodnia niemal doskonała. Potrafią z zimną krwią swój plan przeprowadzić albo zaangażować do niego mężczyznę. Bywa tak, że kobieta manipuluje mężczyzną i w ten właśnie sposób dokonuje zbrodni. I mimo, że to jest męski świat, panie do niego wkraczają - mówiła w "Xięgarni" TVN24 Katarzyna Puzyńska, pisarka, autorka kryminałów.

Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie: to powieść łotrzykowska

Zależało na tym, żeby to była też - nie lubię tego określenia - miejska powieść, wolę określenie „powieść łotrzykowska”. To jest powieść łotrzykowska - mówi w "Xięgarni" TVN24 reportażysta i pisarz Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie "Prymityw. Epopeja narodowa". Powieść znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike.