Xięgarnia

Xięgarnia

"Odbijam sobie to, że mam takie nudne życie"

Gościem "Xięgarni" była Weronika Murek, pisarka debiutująca zbiorem opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. W rozmowie z Filipem Łobodzińskim i Agatą Passent zdradziła, że najdrobniejsze zdarzenia z życia codziennego inspirują ją do pisania opowiadań zacierających granicę między rzeczywistością a nierzeczywistością.

"Moim celem jest, by czytelnikom chciało się rysować"

- Brakuje kreatywności i indywidualnego nauczania w edukacji artystycznej, która została totalnie "olana" - powiedział w rozmowie z twórcami "Xięgarni" w TVN24 Jan Bajtlik, rysownik i plakacista, którego prace ukazują się na łamach "Time'a" i "New York Timesa". Jego książki pomagają dzieciom m.in. poznawać litery, a jednocześnie uruchamiać naturalną ekspresję.

Jacek Dehnel o wielkiej mistyfikacji XIX wieku

Irena Wińczowa należała do tego plemienia osób, które stają się sławne i ludzie do nich lgną - przyznał gość "Xięgarni" Jacek Dehnel. Opowiadał on w programie o swojej nowej książce "Matka Makryna", w której przedstawia historię żyjącej w XIX wieku kobiety, która udając siostrę zakonną, stała się obiektem uwielbienia polskiej emigracji.

Gościem "Xięgarni" będzie Beata Stasińska

W najbliższą sobotę "Xięgarnię" odwiedzi Beata Stasińska, legenda polskiego rynku wydawniczego. Opowie m.in. o tym, jakie są oczekiwania wydawców i jak, z jej perspektywy, wygląda rynek książki.

"Zdumiewająca siła człowieka, który chce żyć"

- Chciałam dowiedzieć się, jak to było w 1945 roku z perspektywy pyłku, czyli człowieka, którym przez ten czas rzucały losy historii - powiedziała w programie "Xięgarnia" Magdalena Grzebałkowska, reportażystka i autorka opowieści o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia "1945. Wojna i pokój".

"Korupcja połączona z bandytyzmem". Igor Miecik o obliczach Ukrainy

- Wydarzenia, do których doszło na Majdanie, nie wynikały z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie 2013 roku, a z całokształtu wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Działanie Wiktora Janukowycza było tylko katalizatorem, płomykiem, który zapalił ten ogień - powiedział dziennikarz Igor T. Miecik. Dodał, że wciąż olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja połączona z władzą. Gość "Xięgarni" mówił o reporterskiej książce "Sezon na słoneczniki".

Od romantycznych buntowników do dżihadystów

Dlaczego młodzi Europejczycy wyruszają na dżihad? Jak przekonywał w "Xięgarni" Adam Zamoyski, analogie można znaleźć w historii: wśród romantycznych buntowników, którzy szukali przygód po całym świecie i z zapałem przyłączali się do powstań i rewolucji. - Markiz La Fayette w domu się nudził, na dworze królewskim nie błyszczał, nic mu nie wychodziło (...) Pojechał, żeby się spełnić. To samo można powiedzieć o młodych muzułmanach z Manchesteru - wyjaśniał.

"Śmierć humanistyki byłaby zarejestrowana długo, długo po jej śmierci"

- W nauce nie trzeba być wybitnym, żeby coś osiągnąć – przekonuje Wit Szostak, autor powieści "Sto dni bez słońca", który był gościem najbliższego wydania "Xięgarni". - To nie jest, że chciałem wbić szpilę w środowisku - wyjaśniał odnosząc się do uwagi o ilości złośliwości ukrytej między wierszami jego książki. Przyznał jednak, że "być może są o wiele głębsze pokłady satyry, niż zamierzał".