Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Ta sytuacja pokazuje, że nie wszystko jest w porządku i skoro jednak została podjęta decyzja o zawieszeniu lotów, to mamy problem - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do poniedziałkowej katastrofy myśliwca MiG-29. Dodał, że alarmował MON w sprawie stanu polskich myśliwców. - Piloci czują się zagrożeni - przyznał.

Chcę uspokoić rodziców. Egzaminy się odbędą - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" minister edukacji Anna Zalewska pytana, czy jest w stanie zagwarantować, że jeśli 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli, to 10 kwietnia egzaminy gimnazjalne ruszą.

Musiałem pilnie spotkać się z wojewodą, sytuacja wymagała osobistej rozmowy - odpowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera pytany był o lot rządowym samolotem, którym - samotnie - po wyborach samorządowych podróżował z Warszawy do Wrocławia. Koszt tej podróży wyniósł 33 tysiące złotych.

To trochę więcej niż moja pensja - przyznała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana o sprawę ujawnionych w środę zarobków kadry kierowniczej Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że "drugi krok", jaki powinien wykonać NBP, to "autorefleksja i korekta związana z tym, czy to wynagrodzenie jest adekwatne do kompetencji i do obowiązków".

Jeżeli są środki w budżecie na te programy, to pan prezydent będzie bardzo zadowolony, że są realizowane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Odnosząc się do przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nie są one "drenażem budżetu" tylko "redystrybucją środków".

Donald Tusk chciał wprowadzić w Polsce drugą Irlandię. Natomiast to, co robi Jarosław Kaczyński, to jest wprowadzenie drugiej Grecji, tylko bez tej pogody, dobrego jedzenia, za to obawiam się, że z ciężkim kacem po upojnej politycznie głupocie, którą niosą te obietnice - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. W ten sposób skomentowała najnowsze zapowiedzi przedwyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Jarosław Kaczyński zaproponował mi drugie miejsce w Warszawie. Przyjąłem to wyzwanie i wierzę, że będzie dobrze - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS wybrany w 2014 roku z Wielkopolski. Tym razem w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie kandydował ze stolicy.

W wyborach działa czynnik personalny. PiS jest o tyle w bardzo dobrej sytuacji, że może korzystać z dwóch elementów, z których nie może skorzystać opozycja: loga partii, które jest pozytywnie ocenianie, oraz z personalnego przywiązania do liderów partyjnych - komentował w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych.

To jest sprawa bez precedensu, że pół rządu się wybiera do Brukseli, bo powinni się szykować do tego, żeby dalej rządzić. Chyba liczą się z porażką w wyborach parlamentarnych - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Komentował w ten sposób ogłoszone we wtorek kandydatury polityków Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówił też o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polityki krajowej.

Była ambasador Polski w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska, uważa, że Mateusz Morawiecki nie miał innego wyjścia niż odwołanie wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszechradzkiej w Jerozolimie. Dodaje, że pogorszenie stosunków polsko-izraelskich ma źródło w ustawie o IPN, z której Polska co prawda się wycofała, ale która wpłynęła na postrzeganie Polaków jako antysemitów przez społeczeństwo Izraela.

Premier Mateusz Morawiecki odwołał swoją wizytę w Izraelu, gdzie miał udać się na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. - To jest reakcja na wszystko to, co się wydarzyło na obrzeżach szczytu bliskowschodniego w Warszawie. Między innymi na słowa premiera Izraela - powiedział w TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem "nie byłoby dobrze, żeby premier leciał w takiej atmosferze" na szczyt. Wskazywał przy tym, że Polska jest pozytywnie nastawiona do Izraela i "nie zależy nam na konflikcie" z tym krajem.

Publikowane są nowe informacje, dane, dokumenty związane z budową dwóch wieżowców w Warszawie i dobrze by było, żeby ze strony Jarosława Kaczyńskiego oni też pokazali, co mają - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. - Te wszystkie dokumenty są w szafie - albo w Srebrnej, albo w Instytucie Lecha Kaczyńskiego - dodał.

Ważne jest to, żeby po pierwsze bezwzględnie odtajnić akta komunistycznych służb bezpieczeństwa, a po drugie wyciągać wnioski, czyli to co stało się wczoraj - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się do wtorkowej dymisji Kazimierza Kujdy z funkcji szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gowin powiedział też, że nagromadzenie afer związanych z obozem władzy świadczy o tym, że "zaczął się sezon polowań" przed nadchodzącymi wyborami.

Mamy wspaniałą panią prokurator, niezwykle dociekliwą. Pojawiają się zupełnie nowe okoliczności w sprawie, które potwierdzają, że doszło do popełnienia przestępstwa, i wskazują na osoby winne jego popełnienia - wyjaśniał w "Rozmowie Piaseckiego" Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera, austriackiego biznesmena, który na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego rozmawiał z prezesem PiS na temat budowy wieżowca. Jak podkreślił adwokat, Jarosław Kaczyński "doskonale wiedział" o podpisanej umowie na realizację tej inwestycji. (http://www.tvn24.pl)

Wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mieć pewność, że moja drużyna tam się znajdzie - zapowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były prezydent Słupska Robert Biedroń. Poinformował jednak, że sam nie przyjmie mandatu, aby móc wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce.

Władza nie jest dla Jarosława Kaczyńskiego po to, żeby dopaść wielkie pieniądze, tylko pieniądze są po to, żeby utrzymać wielką władzę - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" taśm Kaczyńskiego i do jego biznesowych planów. Przypomniał nagrane słowa prezesa PiS, że "ta sprawa jest nie do obrony".

To Jarosław Kaczyński rzucał największe gromy na przedsiębiorców, na różne inwestycje, szczególnie duże. Teraz wpadł we własne sidła - oceniała w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego" Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO, która wcześniej przez wiele lat współpracowała z prezesem Prawa i Sprawiedliwości i jako parlamentarzystka PiS zasiadała w Sejmie. Kluzik-Rostkowska odniosła się do wtorkowej publikacji "Gazety Wyborczej" o "taśmach Kaczyńskiego".

W Polsce jest około 160 "drapieżników", czyli skrajnie niebezpiecznych ludzi, którzy powinni być izolowani - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Do kategorii "drapieżników" gość TVN24 zaliczył Stefana W., zabójcę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nie ukrywam, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk też mnie namawiał do startu na urząd prezydenta Gdańska - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w środę pełniąca obowiązki prezydenta tego miasta Aleksandra Dulkiewicz. Przyznała, że wahała się, czy zdecydować się na ubieganie się o fotel prezydenta. - Okoliczności, w których to wyzwanie trzeba podjąć, są bardzo trudne, kontekst jest trudny, dramatyczny - mówiła.

Beata Mazurek jest rzecznikiem partii i jak lwica broni jej w momencie, kiedy jest ona bardzo mocno atakowana po tragedii w Gdańsku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do wpisu rzeczniczki PiS w mediach społecznościowych. Beata Mazurek napisała między innymi, że politycy PiS "nie będą bierni na supozycje, kłamstwa i insynuacje".