Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

O godzinie 9. rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Mimo strajku nauczycieli szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl zapewnił, że odbędą się one "w zdecydowanej większości szkół". O tym, czy udało się je przeprowadzić we wszystkich szkołach, CKE powinna wiedzieć około południa - dodał. Podkreślał, że uczniowie powinni przyjść na egzamin, niezależnie od sytuacji.

Namawiamy cały czas dwie centrale związkowe, żebyśmy usiedli z powrotem do stołu i żebyśmy - mając propozycje rządu przed oczami i oczekiwania nauczycieli - próbowali wypracować kompromis - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" szef KPRM, Michał Dworczyk.

Uważałam, że rząd jednak przyniesie jakieś nowe konkretne propozycje. Przykro, że wczoraj nowe propozycje się nie pojawiły, tylko to, co w piątek, ale na piśmie - powiedziała w poniedziałek, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Dorota Gardias. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego skomentowała niedzielne negocjacje nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu.

Tak jak musimy łatać dziury na autostradzie czy naprawiać ławki na stadionie, tak samo musimy inwestować w nauczycieli. To jest naturalna kolej rzeczy - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl lider partii Wiosna Robert Biedroń. Jak dodał, nauczyciele "mówią, że za 1840 złotych w 2019 roku po prostu nie da się wyżyć".

W moim odczuciu, z jednej i drugiej strony jest chęć zbliżenia swoich poglądów. Jeżeli jest chęć, to jest szansa - powiedział w środę w "Rozmowie Piaseckiego" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do negocjacji rządu i związków zawodowych w sprawie postulatów nauczycieli.

Rozważane są różne scenariusze dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem, ci, którzy zajmują pierwsze miejsca list wyborczych do Parlamentu Europejskiego, "byliby kandydatami do tego, żeby odejść w ramach tej rekonstrukcji".

Popieram ich postulaty, przede wszystkim te dotyczące godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Bo jedna sprawa - konieczna - to są wyższe płace nauczycieli - ale druga sprawa, to też jest to, w jaki sposób są oni postrzegani, umocowani społecznie - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, odnosząc się do protestu nauczycieli.

To, co dzisiaj możemy zrobić, to pomóc, aby brexit odbył się na podstawie umowy. Ta umowa musi okazać się strawną dla brytyjskiego parlamentu, bo brexit bezumowny to są olbrzymie szkody dla wszystkich - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. Ocenił też, że "Bruksela ma problem z arogancją, z nierozumieniem okoliczności politycznych w państwach członkowskich".

Nie ma możliwości, żeby uwzględnić te podwyżki w takiej wysokości, bo to kosztowałoby 17 miliardów złotych rocznie - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Żądania płacowe nauczycieli gość TVN24 i tvn24.pl nazwał "całkowicie zaporowymi". Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się po tysiąc złotych podwyżki.

Startuję do europarlamentu, bo coraz więcej ważnych decyzji dla Polski zapada w Brukseli - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Mówił o swoim ewentualnym następcy na stanowisku szefa resortu. Podkreślał, że w tej kwestii decyzję podejmie "premier w porozumieniu z liderem naszej partii Jarosławem Kaczyńskim".

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

Gdyby była alternatywa, zapewne bym namawiał kolegów z rządu do tego, żebyśmy poszli w stronę prodemograficzną, czyli zamiast 500 plus na pierwsze dziecko, to na przykład 1000 złotych na trzecie - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Powiedział też, że trzy postulaty z tak zwanej nowej piątki PiS budzą jego "głęboki entuzjazm".

- Platforma Obywatelska doskonale wiedziała, co zrobi Związek Nauczycielstwa Polskiego wiele tygodni przed tym zanim ZNP ogłaszał swoje decyzje - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Przywódcy ZNP są politykami opozycji - dodał.

Jeżeli nic się nie wydarzy, to mam nadzieję, że 85-90 proc. szkół przystąpi do strajku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, pytany o zapowiadany protest w szkołach. - Sądzę, że to jest mniej więcej na poziomie 80-90 proc. nauczycieli - dodał. Strajk może rozpocząć się już 8 kwietnia.

Paliwo przeciwko uchodźcom się wypaliło, no to szczują na grupy LGBT - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących podpisania przez Rafała Trzaskowskiego tak zwanej karty LGBT. - Nie jest moją sprawą mówić, kto na najwyższych poziomach PiS-u jest gejem, ale uważam, że środowiska LGBT powinny się zastanowić, czy PiS nie przekroczył pewnej linii - dodał.

Na pewno szły z naszego ministerstwa dokładne wyliczenia - przekonywała w "Rozmowie Piaseckiego" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi prezesa PiS dotyczących przyznania świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. - Tych pieniędzy wcześniej nie było, dzisiaj one są - dodała, pytana o możliwości budżetu w tej kwestii.

Wejście do Koalicji Europejskiej może okazać się dla PSL-u otwierające na nowe środowiska i przyciągające nowych wyborców - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Ja wielokrotnie słyszałem jadąc w pociągu, w tramwaju, idąc ulicą: "jest pan super, zagłosowalibyśmy na pana, ale się obawiamy, że wy nie przekroczycie progu" - mówił.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, o których jest mowa w tak zwanej deklaracji LGBT podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego, niepokoją wielu ludzi - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Łukasz Schreiber, poseł PiS i sekretarz stanu w kancelarii premiera. Zapewniał, że dopóki jego formacja rządzi w Polsce, "tego rodzaju eksperymenty na dzieciach nie będą prowadzone".

Dziwię się w ogóle, że są politycy w Koalicji Europejskiej, dla których problemem jest to, że stoję po stronie ofiar pedofilii w Kościele - powiedziała w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. Jak dodała, nie podobają jej się "pewne gesty, które są kierowane" w jej stronę w tej sprawie. Pytana o przyszłość partii Wiosna, podkreśliła: - Zawsze wierzę w Roberta Biedronia, zawsze w niego wierzyłam.

To wygląda na desperacką akcję, a nie przygotowany plan - ocenił w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego" poseł i wiceszef PO Tomasz Siemoniak, odnosząc się do przedwyborczych obietnic PiS. Jego zdaniem trudno komentować te pomysły, bo "PiS nauczył nas tego, żeby czekać do końca i patrzeć na zapisy". Odnosząc się do propozycji "trzynastej emerytury", powiedział, że to "tylko jednorazowy dodatek na dwa tygodnie przed wyborami".