Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Bardzo bym chciał, aby język debaty publicznej, mowa nienawiści przestały funkcjonować, aby były tępione z całą mocą państwa, ale jestem bardzo umiarkowanym optymistą - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Sławomir Rybicki, przyjaciel Pawła Adamowicza i senator PO. Jak przyznał, "odpowiedzialność za ściganie wszelkich przejawów nienawiści leży po stronie państwa". - Myślę, że państwo w tej sprawie ma bardzo wiele do poprawienia - dodał.

Kiedy asystent prezydenta krzyczał w słuchawkę: "Magda, Magda, coś się stało, ktoś zaatakował prezydenta nożem", nie sądziłam, że to jest tak ogromny dramat - mówiła w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" rzeczniczka prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Poinformowała, że rodzina napastnika była jedną z pierwszych, które zgłosiły się po uruchomioną przez miasto pomoc psychologiczną.

Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby walczyć z mową nienawiści - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wskazał, że "my z nią nie walczyliśmy skutecznie".

To strata wielkiego przyjaciela. Mogłem na niego bezwzględnie liczyć, czy to w pomocy materialnej, czy takiej duchowej. Nigdy się na nim nie zawiodłem - wspominał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Do wielu z nas chyba do dziś nie dotarło, że Pawła nie ma z nami - dodał.

Niezależność Narodowego Banku Polskiego polega między innymi na tym, żeby ważyć słowa na tyle, żeby nie wchodzić w żadne konflikty polityczne - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego pod adresem wicepremiera Jarosława Gowina. Gowin apelował, by Glapiński "nie chował głowy w piasek", Glapiński odparł, że Gowin powinien "dwa razy wziąć głęboki oddech" i nie wypowiadać się na temat NBP.

Patrząc na moje dzieci, uważam, że religia w szkołach nie do końca się sprawdziła, ale nie będę wojował, żeby ją ze szkół wyprowadzić - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że urząd prezydenta powinien być "neutralny światopoglądowo". Stwierdził też, że piastując swój urząd, nie będzie zapraszał księży na takie uroczystości, jak na przykład wmurowanie kamienia węgielnego.

Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Można przypuszczać, że na zwolnieniach lekarskich jest pięć razy więcej nauczycieli - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, odnosząc się do danych podawanych przez resort edukacji. Jak mówił, ZNP proponuje inną formę protestu, "daleko bardziej restrykcyjną". - Najprawdopodobniej 10 stycznia zapadnie decyzja o organizacji strajku - poinformował.

Rafał Trzaskowski wziął odpowiedzialność za ten błąd i uznał, że głos warszawiaków jest najważniejszy - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" wiceszef PO Borys Budka. Komentował zapowiedź prezydenta Warszawy w sprawie przywrócenia do poziomu 98 procent bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. - Cenię polityków, którzy potrafią zrobić krok w tył - dodał gość TVN24.

Obecna prokuratura jest narzędziem w rękach partii rządzącej - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Krzysztof Parchimowicz, szef Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Komentował między innymi zatrzymanie i postawienie zarzutów byłym urzędnikom Komisji Nadzoru Finansowego. - Nie widzę podstaw do takich działań - stwierdził.

Akurat kiedy rozkręca się afera KNF-u dotycząca PiS-u, zatrzymywani są urzędnicy z poprzednich czasów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, komentując zatrzymania byłego kierownictwa. - Jest to kompromitacja ministra Ziobry i prokuratury - dodał. Jego zdaniem, "gdyby nie sprawa Chrzanowskiego, to pies z kulawą nogą by nie przyszedł do Wojciecha Kwaśniaka czy Andrzeja Jakubiaka".

Pierwsze godziny, pierwsze dni zawsze są trudne. Przy budowie czegoś nowego zawsze są kłopoty i dystans - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Odniósł się do stworzonego w środę klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, do którego przystąpiło siedmioro posłów Nowoczesnej.

Niestety, jestem przekonany, że osoby, które wymyśliły tak zwane reformy nie zrezygnują z tego i wszystko przed nami - stwierdził w środę w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Igor Tuleya. Komentował najnowszą nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem pomimo zaprowadzonej przez rządzących korekty prawa "walka się jeszcze nie skończyła".