Polska i Świat

Polska i Świat

Platforma walczy o głosy wyborców województwa lubuskiego

W szeregach Platformy Obywatelskiej panuje mobilizacja. Trwa walka o głosy w rejonie, który Platformie sprzyjał, ale to się zmieniło. Teraz to poparcie partia opozycyjna próbuje odzyskać, bo ostatnio mieszkańcy wybrali Prawo i Sprawiedliwość. Politycznym rywalem jest jednak nie tylko partia rządząca. Barbara Sobska.

Adam Glapiński pełen optymizmu

Adam Glapiński spodziewa się spadku inflacji bazowej w kolejnych miesiącach. Zapowiada też, że do końca roku będzie ona jednocyfrowa. Jak zwykle jest optymistą, ale wiemy, że ten optymizm bywa na wyrost. Dziś prezes NBP chwalił sytuację gospodarczą Polski, ale drożyzny nie zauważa. Dawid Rydzek.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego przyjęła raport w sprawie Inwigilacji Pegasusem w Polsce. Eurodeputowani ocenili, że w naszym kraju była to część szerzej zakrojonej akcji. Pojawiły się uzasadnione obawy o uczciwość wyborów w kilku unijnych krajach, w tym w Polsce. Rządzący nie współpracowali z komisją w ogóle. Dawid Rydzek.

Pytania o system ochrony dzieci po śmierci 8-letniego Kamila

Po śmierci 8-letniego Kamila politycy domagają się zaostrzenia przepisów dotyczących znęcania się nad dziećmi. Mówią, że wyroki dla sprawców przemocy są za niskie. Ale pytania, jak doszło do tragedii, wymagają zastanowienia i rozliczenia ludzi i instytucji. Za tragedią stoi nie tylko oprawca, chociaż on najbardziej. Będzie zmiana kwalifikacji czynu dla ojczyma i matki dziecka. Kamil dawał sygnały, że potrzebuje pomocy. Aleksandra Kąkol.

Kolejna odsłona kryzysu na granicy polsko-białoruskiej

Dwa dni 31-letni cudzoziemiec z Afryki leżał ze złamaną nogą pod stalowym płotem na polsko-białoruskiej granicy. Wymagał pomocy medycznej, w końcu mu jej udzielono. Straż Graniczna odwiozła go następnie z powrotem na granicę. Według nich oddalił się w stronę Białorusi, ale według aktywistów leżał tam, bo nie był w stanie samodzielnie chodzić. Ostatecznie zabrano go znów do szpitala. Sylwia Piestrzyńska.

Nowe lotnisko świeci pustkami

Samoloty prawie pełne, ale są dni, że nie ma ich w ogóle. Przez większość doby na lotnisku w Radomiu więcej widać pracowników portu niż pasażerów. Łukasz Wieczorek pojechał sprawdzić, jak wygląda życie na najnowszym lotnisku w kraju.

Rządowy sposób na podarunki

Po co wręczać raz, jak można wielokrotnie? Te same wozy strażackie wręczane są tym samym strażakom, ponownie odbywa się też święcenie pojazdów. Barbara Sobska.

Polityczne rozgrywki paraliżują Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany tak bardzo, że we wtorek rozprawa pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej trwałą 37 sekund. Rozprawa ważna, bo w sprawie ułaskawień przez prezydenta ministrów Kamińskiego i Wąsika. TK miał rozstrzygnąć spór kompetencyjny między Sądem Najwyższym a Andrzejem Dudą. 10 sędziów było gotowych, ale zabrakło jednego. Dawid Rydzek.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech na autostradzie A12, na trasie między Świeckiem a Berlinem. Poszkodowanych ponad 50 osób. Nikt nie zginął, ale ponad 30 osób jest w szpitalu. Policja przekazała wstępne ustalenia dotyczące przyczyny wypadku. Maciej Zalewski.

Dlaczego system chroniący dzieci nie zadziałał

System chroniący dzieci nie zadziałał, bo nie zadziałali ludzie. W Olkuszu, gdzie rodzina Kamila mieszkała z nim wcześniej, było pięć wniosków o zabezpieczenie do sądu z miejscowego MOPS-u. Rodzina miała niebieską kartę. W ich opinii dochodziło do zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Maria Mikołajewska.

Tragiczna śmierć 8-latka. Zawiódł system i ludzie

Kiedy zawodzi system, dochodzi do tragedii. 8-letni Kamil zmarł po kilku tygodniach w szpitalu, gdzie trafił z obrażeniami po katowaniu przez ojczyma. Zdarzało się, że przychodził do szkoły z obrażeniami, uciekał z domu, ale oddawano go oprawcom. Rodziną zajmował się też sąd. Aleksandra Kąkol.

Siła wolnych mediów kontra KRRiT

Jednoosobowa decyzja prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego w sprawie wysokiej kary pieniężnej dla radia TOK FM wywołała poruszenie w środowisku wolnych mediów. Radio zostało ukarane za rzekomą mowę nienawiści - poszło o podręcznik do HIT-u prof. Roszkowskiego. Sprawa trafi do sądu, a w listopadzie radiu TOF FM kończy się 10-letnia koncesja. Materiał Łukasza Łubiana.