Polska i Świat

Polska i Świat

Ludzie Wolności: wszystko dla innych

Jeszcze tylko dwa dni głosujemy na Ludzi Wolności, czyli te postacie ze świata biznesu, kultury, sportu, działalności społecznej i nauki, które zdaniem Państwa symbolizują polskie przemiany ostatnich 25 lat. Uroczysta gala plebiscytu Gazety Wyborczej i TVN w niedzielę, 1 czerwca. Prezentujemy kategorię: społeczeństwo.

Pożegnanie z Brukselą

Dwudziestu siedmiu polskich dotychczasowych posłów do Parlamentu Europejskiego wraca do kraju. Przegrani odchodzą z żalem, ale i z niemałą odprawą finansową - czym chwalą się raczej niechętnie. Są tacy, którzy chętniej narzekają, że teraz będą musieli szukać sobie pracy. Joanna Senyszyn twierdzi, że na pewno nie będzie łatwo. Wizyta w pośredniaku raczej jej jednak nie grozi.

Coraz głośniej nad trumną generała Jaruzelskiego

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego podzielił nawet kancelarie premiera i prezydenta. Premier o dyskusji na temat pogrzebu generała Jaruzelskiego - z apelem: ciszej nad tą trumną. Cicho jednak nie jest, tym bardziej, że sam Donald Tusk deklaruje, że na pogrzeb nie idzie. A lista nieobecnych się wydłuża. Pogrzeb generała odbędzie się w piątek.

Porwany - uwolniony

Polski ksiądz z Doniecka już pod opieką dyplomatów. Podobno czuje się dobrze. Pierwsze informacje były jednak złe. Wczoraj wieczorem został porwany przez separatystów. Do negocjacji włączył się Kościół, a także MSZ. Dyplomaci szczegółów nie podają, więcej mówi sam ksiądz. Przyznaje, że porywacze grozili mu odcięciem ręki, powieszeniem i rozstrzelaniem.

Duże zwierzę w wielkim mieście

Bliskie spotkania z łosiem. Nie ma co się uśmiechać - to może być zupełnie groźna przygoda. Źle, gdy łoś spaceruje po chodniku, gorzej gdy nagle znajdzie się na jezdni. Łosie w ostatnich dniach pojawiły się w Warszawie co najmniej dwa razy i narobiły niezłego zamieszania. Zdezorientowani mieszkańcy wezwali na miejsce służby. Na tego typu przypadki są one dobrze przygotowane. Akcja przebiegła sprawnie - a łosie już bezpiecznie hasają po podwarszawskiej puszczy.

Hospicjum dla dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat

Hospicjum dla najmłodszych - dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat. Mają tak poważne wady, że mimo wysiłków lekarzy po urodzeniu nie mają szansy na długie życie. Rodzice, którzy mimo wszystko decydują się na poród, dostają teraz wsparcie potrzebne do tego, by pierwsze i ostatnie chwile z dzieckiem spędzić w przyjaznym otoczeniu.

Krajobraz po burzy

Kolejny w maju alarm pogodowy - tym razem na Dolnym Śląsku. Intensywny deszcz nie daje za wygraną: zatopione auta, kierowcy na dachach i drogi zamienione w potoki. Od rana setki telefonów, dziesiątki interwencji i pełna mobilizacja strażaków. Służby zjeżdżają z całej Polski i szykują się na najgorsze.

Bitwa o donieckie lotnisko

Krwawa rozprawa ukraińskich sił rządowych z separatystycznymi bojówkami w Doniecku. W trwającej od poniedziałku bitwie o lotnisko zginęło - według różnych danych - od kilkudziesięciu do nawet dwustu osób. Ukraińskie wojsko odbiło lotnisko z rąk separatystów, ale na tym operacji nie kończy i zapowiada: albo terroryści poddadzą się albo zlikwidujemy wszystkich. Od czasu pożaru domu związkowego w Odessie to najbardziej tragiczny incydent starć na Ukrainie, które można już nazywać wojną domową.

Galeria przegranych

Po tych wyborach wyjątkowo liczna i barwna jest galeria przegranych. W wyborach klęskę ponieśli między innymi Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin i Michał Kamiński. Przegrała też Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro z takimi nazwiskami jak Jacek Kurski, Beata Kempa, Ludwik Dorn czy niedawno pozyskany bokser Tomasz Adamek. Po porażce, lider tak zwanych "ziobrystów", na wieczór wyborczy własnej partii spóźnił się i był bardzo krótko. Jak widzi swoją przyszłość?

Cisza wyborcza w dobie społecznościówek

Cisza wyborcza, a właściwie stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej na jej temat, było najczęściej komentowanym tematem w sieci. PKW stwierdziła, że cisza wyborcza obowiązuje też w internecie, a "lajkowanie" jest agitacją wyborczą. Ta niewiedza może co niektórych sporo kosztować. Jak żyć z ciszą wyborczą w erze portali społecznościowych?

Wybór młodzieży

Największy fenomen tych wyborów - Janusz Korwin-Mikke, weteran polityczny, który ostatni raz do Sejmu wszedł w 1991 roku - teraz wchodzi do Brukseli z trzema innymi działaczami swojej partii i będzie najbardziej radykalnym przedstawicielem Polski w europarlamencie. Jak sam mówi: Europa czegoś takiego jeszcze nie widziała. To coś może nie spodobać się eurodeputowanym, ale najwyraźniej spodobało się polskiej młodzieży. Zwłaszcza tej, która nie widzi dla siebie perspektyw.

Ósma przegrana

PiS przegrywa z PO kolejne z rzędu wybory. I choć przegrana jest o włos, Prawo i Sprawiedliwość pyta dlaczego liczenie głosów trwało tak długo i czy po drodze nie  zgubiono jakiś głosów? Zarzuca też brak profesjonalizmu Państwowej Komisji Wyborczej i twierdzi, że trzeba zmienić system pracy komisji. O minimalnej przegranej, która ma kolosalne znaczenie dla PiS.

Koniec marzeń o igrzyskach

Po spektakularnej porażce w referendum Kraków wycofuje się z rywalizacji o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Przeciwko organizowaniu imprezy zagłosowało prawie trzy czwarte krakowian. Marszałek mówi o "nauczce na przyszłość", prezydent wskazuje winnych porażki, a lista zarzutów pod adresem lokalnych władz rośnie.

SLD chce żałoby narodowej

SLD, po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego, chce ogłoszenia żałoby narodowej. Kancelaria prezydenta odpowiada - żałoby nie będzie, bo mogłaby podzielić społeczeństwo. Sojusz obstaje jednak przy swoim i domaga się, by oddano generałowi stosowne honory. Decyzję ostatecznie podejmie prezydent. Zdecyduje m.in. o tym, czy pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Pojedynek na plakaty, czyli podziały w PiS

Walka o miejsce w europarlamencie była zacięta do samego końca. Toczyła się nie tylko między partiami, ale też wewnątrz ugrupowań. W pamięci na długo zapadnie słynny pojedynek na tła i plakaty, doskonale pokazujący podziały w PiS. O mandat walczyli kandydaci Jarosława Kaczyńskiego i "kandydaci o. Rydzyka". Kto jak na tym wyszedł, i kto kogo bardziej będzie potrzebował w kolejnych wyborach?

Wszyscy ludzie Korwin-Mikkego

Janusz Palikot ponosi porażkę, triumfuje za to jego imiennik Janusz Korwin-Mikke. Do Parlamentu Europejskiego wchodzi Nowa Prawica i zdobywa cztery mandaty. Partia, która do niedawna w politycznej dyskusji była nieobecna, teraz wprowadza swoich deputowanych i rozpoczyna - jak mówi jej lider - marsz Polski do normalności. Kim są ludzie Janusza Korwin-Mikkego i kim są wyborcy, którzy oddali głos na antysystemową partię i jej kontrowersyjnego przywódcę?

To nie był Twój Ruch

Wielki projekt Palikota - Europa Plus - nie wypalił. Wyborcy pokazali czerwoną kartkę. Do Brukseli nie jedzie ani lider, ani jego ludzie. Porażki jednak nie rozumieją i dziwią się, bo program i nazwiska były - jak mówią - dobre. Satysfakcji, z ich porażająco niskiego wyniku, nie ukrywa Leszek Miller i mówi: - Nie da się zbudować projektu przeciwko SLD.

Przegrani zostają w Polsce

Oto przegrani, czyli ci, którzy zostaną w Polsce. Mieli prawie wszystko - zaskakujące wyborcze spoty, poparcie liderów i znane nazwiska, ale zabrakło tego najważniejszego - głosu wyborców. Co poszło nie tak i kto nie dostał biletu do Brukseli?

Radykałowie wstrząsną Europą?

Zachodnia prasa z niedowierzaniem przyjmuje wyniki eurowyborów. Komentatorzy i publicyści są w szoku i piszą, że Europę czeka trzęsienie ziemi, okres pełen politycznych zawirowań. Wszystko dlatego, że radykałowie wprowadzają do PE silną reprezentację.

Rosja: Nergal przed sądem

Rosyjski sąd, za brak odpowiedniej wizy, karze polski zespół Behemoth. Muzycy musieli wrócić do kraju - na tym jednak nie koniec. Dostali też grzywnę i pięcioletni zakaz wjazdu do Rosji. Z postanowieniem sądu nie zgadza się Adam Nergal Darski. Lider zespołu twierdzi, że mieli takie wizy, jakie zalecono im w rosyjskim konsulacie w Polsce. I dziwi się, że kara spotkała tylko ich, skoro inni występowali na takich samych zasadach.