Polska i Świat

Polska i Świat

Lewica chce zniesienia ciszy wyborczej

Głośna cisza wyborcza. SLD domaga się jej zniesienia i powołuje się na kolebkę demokracji, czyli Stany Zjednoczone. Według lewicy to fikcja wyborcza, z którą w dobie internetu należy skończyć. Podobnego zdania jest Twój Ruch, reszta sił politycznych o zniesieniu ciszy tak głośno nie mówi.

Posiedzenie Sejmu w trybie niejawnym

Przeszukane sale, plombowane pokoje i wyproszeni dziennikarze - jutro w trybie niejawnym posłowie przesłuchają byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i zadecydują, czy odebrać mu immunitet. Posiedzenie jeszcze się nie rozpoczęło, a już pojawiły się wątpliwości, czy poseł PiS posiada zezwolenia na udzielanie tajnych informacji. Szef CBA Paweł Wojtunik twierdzi, że nie. Mariusz Kamiński z kolei zarzuca mu nadgorliwość i brak kompetencji.

Papież kontra pedofilia

Była premier i była ambasador w Watykanie Hanna Suchocka weszła w skład ośmioosobowej komisji, która ma doradzać papieżowi Franciszkowi w sprawach walki z pedofilią w Kościele. Powołanie komisji i jej skład mają świadczyć o determinacji w ujawnianiu pedofilskich przewinień księży.

Sam Putin?

Miał być omijany, by nie powiedzieć pomijany, a stał się głównym bohaterem uroczystości rocznicowych lądowania aliantów w Normandii. Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się we Francji zarówno z kanclerz Merkel, jak i prezydentem Obamą, a także z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. Po okresie izolacji spowodowanej aneksją Krymu i podsycaniem buntu na wschodzie Ukrainy, Rosja wraca na międzynarodowe salony. Choć trudno powiedzieć, by była przyjmowana z otwartymi ramionami.

Tajne posiedzenie sejmu

Sejm za zamkniętymi drzwiami - dosłownie. W przyszły wtorek posłowie odbędą tajne posiedzenie nad wnioskiem o pozbawienie immunitetu byłego szefa CBA, posła PiS Mariusza Kamińskiego. Ponieważ zawiera niejawne informacje, budynek parlamentu będzie odcięty od łączności, a dziennikarze nie będą mogli niczego usłyszeć. Przygotowania już trwają.

Siłownia dla kierowców tirów

To pierwsze takie miejsce w Polsce, czyli siłownia dla kierowców tirów. Powstała niedaleko Świebodzina, ma pięć podwójnych maszyn i dostępna jest przez cała dobę. Ma pomóc zadbać kierowcom o zdrowie, bo przy swoim trybie życia narażeni są na liczne choroby. Ta krótka gimnastyka w czasie przerwy na parkingu, która jeszcze jest rzadkością, już niebawem może stać się normą.

Przełom w medycynie

Joanna Jurek, 17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego, opracowała bezinwazyjną metodę leczenia raka trzustki. Odkrycie licealistki zyskało uznanie Ministerstwa Zdrowia i środowisk naukowych. Niektórych uczonych pewnie też i zawstydziło, bo pomysł, który wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, w gruncie rzeczy jest prosty.

Modna jak Kopacz

Marszałek Sejmu zwróciła na siebie uwagę nie wypowiedzią, ale T-shirtem. A dokładniej - napisem na T-shircie, którego nie sposób było nie zauważyć. Letnia stylizacja wzbudziła spore zainteresowanie i komentarze, że kobiety w polityce powinny zwracać szczególną uwagę na to, co zakładają.

Sprężyna symbolem Polski?

Rządowa kampania z zagadkowym logo i nie do końca jasnym hasłem, ale za to z udziałem legendarnego fotografa. Chris Niedenthal, autor słynnych zdjęć z Polski w czasach stanu wojennego promuje nową kampanię Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w której Polska porównana jest graficznie do... sprężyny. Fachowcy pomysł chwalą, ale z jego odbiorem wśród zwykłych ludzi jest już gorzej.

Nieobecny prezes PiS

Nie milkną komentarze dotyczące tego, co się stało z Jarosławem Kaczyńskim podczas obchodów 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Prezesa PiS-u nie było ani na Placu Zamkowym, gdzie przemawiał Barack Obama, ani w Sejmie na sesji Zgromadzenia Narodowego. Jego nieobecność partyjni koledzy tłumaczą pobytem w szpitalu. Nie mówią jednak, gdzie był, ani jakie badania przeszedł. Na pytanie, czy już wyszedł, też mają różne zdania. Co się działo z Jarosławem Kaczyńskim

Skandal w stołecznej policji

Skandal w Komendzie Stołecznej Policji. Trzech wysokich rangą funkcjonariuszy było pijanych w trakcie wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Za picie alkoholu w pracy naczelnicy tracą swoje stanowiska. Toczy się też wobec nich postępowanie dyscyplinarne. Wpadka z alkoholem zbiega się w czasie, kiedy polskie służby dostają sygnał, że w naszym kraju widziano jedną z najbardziej poszukiwanych terrorystek na świecie. Alarm okazał się fałszywy, ale zanim to ustalono, trwała walka z czasem, by namierzyć kobietę.

Ćwiczenia z Obamą

Zdjęcia i film, które biją rekordy popularności, czyli Barack Obama w siłowni warszawskiego hotelu Marriott. Amerykański przywódca odwiedził ją dwukrotnie w czasie pobytu w Polsce. W ruch poszły telefony komórkowe, bo Barack Obama na sali nie był sam. Ćwiczył w towarzystwie innych przebywających tam gości, co niektórych mogło wprawić w zakłopotanie i zaskoczenie. Jak wyglądał relaks po licznych spotkaniach i zbieranie sił przed kolejnymi rundami rozmów?

Bombowce USA nad Bałtykiem

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wzmacniają swoją obecność w Europie. Dzieje się to tuż po przemówieniu Baraka Obamy, który zapowiadał zdecydowane wsparcie dla swoich sojuszników. Amerykańskie lotnictwo wysyła do Europy trzy bombowce B-52. Te legendarne maszyny wezmą udział w ćwiczeniach między innymi nad Bałtykiem i krajami nadbałtyckimi. Pokażą się też uczestnikom uroczystości 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, w tym rosyjskiemu prezydentowi.

Kurski na politycznym urlopie

Jacek Kurski po nieudanym starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego żegna się z polityką. W specjalnym oświadczeniu pisze, że potrzebuje nabrania dystansu od politycznego zgiełku. Zarzuca też PiS-owi brak gotowości do wyciągnięcia wniosków z kolejnych przegranych wyborów. Czy jeden z najbardziej aktywnych i medialnych polityków prawicy mówi w polityce ostatnie słowo?

"Niespodzianka" wyborcza

Miejsce z czwartym czerwca związane jak mało które. To kawiarnia "Niespodzianka" przy Placu Konstytucji, miejsce warszawskiego sztabu wyborczego solidarnościowych Komitetów Obywatelskich. To właśnie tam w "Niespodziance" mieszkańcy stolicy dowiadywali się o wynikach wolnych wyborów z czwartego czerwca. Kawiarnia już nie istnieje, ale ludzie wtedy tam pracujący, jak Jan Lityński, do dziś pamiętają klimat i atmosferę.

Obama, Wałęsa i Polska. "Show" na Pl. Zamkowym

W odpowiedzi na słowa amerykańskiego przywódcy tłum na Placu Zamkowym skandował: "Dziękujemy Obama!". Tłum nie był jednak tak liczny, jak choćby na pamiętnym przemówieniu Billa Clintona. Barack Obama nie wyszedł też poza ściśle chronioną strefę by fotografować się z ludźmi. Ten "show" należał do Lecha Wałęsy, który zwłaszcza dla młodzieży był niekwestionowanym bohaterem dnia.

Czy Obama powiedział wszystko co trzeba?

Barak Obama na Placu Zamkowym obiecuje, że Polska już nigdy nie będzie samotna, bo może liczyć na Amerykę. Zapewnia też, że zasada kolektywnej obrony w NATO to nie słowa a zobowiązanie. Dziękuje też za iskrę wolności i gratuluje Polakom cudu gospodarczego. Czy wstąpienie amerykańskiego przywódcy, które było najważniejszym elementem jego wizyty w Polsce, spełniło nasze oczekiwania?

Operacja "Jubileusz", czyli bezpieczeństwo dla Obamy

Wizyta Baraka Obamy dobiegła końca, kończy się też operacja "Jubileusz". Patrole policyjne, antyterroryści na dachach budynków, policyjne śmigłowce kontrolujące sytuację z powietrza i szklana kuloodporna szyba - tak dziś pilnowane było miejsce, w którym przemawiał prezydent Stanów Zjednoczonych. Plac Zamkowy, na kilka godzin, z ruchliwego deptaku zamienił się w najbardziej strzeżony plac na świecie. Policjanci zgodnie przyznają, że tak dużej operacji związanej z wizytą głowy państwa jeszcze w Polsce nie było.

Wizja Komorowskiego

Ważnym politycznym wydarzeniem obchodów rocznicy czwartego czerwca było posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i orędzie prezydenta. Bronisław Komorowski nie poprzestał jednak na historii, zarysował też program na przyszłość, zapowiadając tym samym szereg zmian.

Rocznica z innej perspektywy. Wizja opozycji

O najbardziej znaczącej nieobecności podczas dzisiejszych uroczystości, na obchodach 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce, zabrakło Jarosława Kaczyńskiego. Puste miejsce wywołało lawinę politycznych komentarzy. Nieobecność jest jednak usprawiedliwiona, bo prezes Kaczyński dziś był w szpitalu i przechodził badania lekarskie. O rocznicy z perspektywy opozycji.