Polska i Świat

Polska i Świat

Spokojna, normalna rodzina - tak mówią o nich sąsiedzi. A jednak najpierw w lipcu, a potem we wrześniu pod ich dachem umierają dzieci z domu dziecka, którymi małżeństwo z Pucka miało się opiekować. Dziś zastępczy rodzice usłyszeli zarzuty, w tym te najcięższe. Kobiecie postawiono zarzut zabójstwa pięciolatki, a mężczyźnie pobicia ze skutkiem śmiertelnym jej trzyletniego braciszka. Oboje przyznali się do winy.

Takie sceny, jakie za chwilę pokażemy, pewnie mieli państwo okazję oglądać. Na przykład w amerykańskiej produkcji "Urodzony 4 lipca". Ale Ameryka taka jest, albo chociaż bywa, nie tylko w filmach. Ciężko rannego żołnierza, który z afgańskiej misji wrócił bez rąk i nóg, w rodzinnej miejscowości powitała parada sąsiadów. Radość była podwójna, gdy mężczyzna stanął na ślubnym kobiercu. On i jego rodzina chcą pokazać, udowodnić i przekonać siebie i innych, że życie nawet po przejściach może toczyć się normalnie.

Miłości do piłki nożnej można było się od niego uczyć. Była najważniejsza, ważniejsza niż własne ograniczenia. Dlatego gdy trwało u nas euro, był w siódmym niebie. My również pokazywaliśmy, jak zdobywa autografy od największych, jak spotyka się i fotografuje choćby z Ikerem Casillasem. Dziś dotarła do nas smutna wiadomość. 14-letni Dawid Zapisek umarł. Cierpiał na rdzeniowy zanik mięśni.

Dwa, góra trzy tygodnie i już można latać Dreamlinerem. Warunki są dwa - trzeba już umieć latać żelaznymi maszynami, no i koniecznie trzeba mieć symulator. Niewątpliwą przyjemność jego przetestowania miał nasz reporter Piotr Świerczek. W tym celu udał się do Londynu, razem z pilotami LOT-u. To oni już niebawem przesiądą się z Boeingów na Dreamlinery i to nimi już niebawem będziemy wożeni po świecie.

Zmiany na kolei widać i słychać. Dworce pięknieją, kasy i perony czystsze i nowocześniejsze, a z głośników rozlega się głos komputera. Megafoniści i megafonistki odchodzą w cień. Komputer jest sprawniejszy, szybszy, daje więcej możliwości, no i oszczędności. Ciężko przychodzi nam przyjmowanie zmian, a ta szczególnie nie przepadła podróżnym do gustu. Choć może tu niekoniecznie o kwestie gustu, a nasze przyzwyczajenia się rozchodzi.

Polska Akademia Nauk pływa po Bałtyku i szuka śmiercionośnych pamiątek z II Wojny Światowej, a także z lat późniejszych, bo, jak się okazuje, nasze morze służyło za śmietnisko także w czasie Zimnej Wojny. Jest co zbierać i utylizować, tylko w okolicach Bornholmu może leżeć ponad 40 tys. ton materiałów wybuchowych czy chemicznych. Czas na generalne porządki, bo dno morza jest nam coraz częściej potrzebne.

Im bardziej Iran zbliża się do wyprodukowania własnej broni atomowej, tym groźba wojny z nim staje się coraz bardziej realna. W polityce międzynarodowej pada nawet konkretny termin - to 2013 rok. Najczęściej i najgłośniej mówi o nim Izrael, który, o ile Iran się dozbroi, będzie w największym niebezpieczeństwie. Dlatego izraelski premier stara się jak może, by mieć sojusznika w Stanach Zjednoczonych. Tam kampania wyborcza w pełni i już pojawiają się głosy, że następny prezydent będzie musiał zdecydować o kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie.

Książę Harry na celowniku, ale tym razem nie paparazzi i tabloidów. Sprawa jest bardzo poważna, bo po ostatnim gniewie wyznawców islamu na świat zachodni, tabloidy rozpoczęły polowanie. Przede wszystkim na Amerykanów i Brytyjczyków właśnie, a że książę Harry służy akurat w Afganistanie, stał się naturalnym celem. Celem szczególnie chronionym.

Cztery osoby w Polsce nie żyją, wśród nich młode małżeństwo z Wieruszowa. Prawdopodobnie wypili czeską wódkę, która nie jest etanolem, a metanolem. Ta jedna literka ma kolosalne znaczenie - ten pierwszy alkohol jest przez człowieka przyswajalny, ten drugi zabija, ewentualnie okalecza wzrok albo organy wewnętrzne. Rozpoznać właściwy bez laboratorium się nie da, dlatego warto wziąć sobie do serca apele i zakazy, by nie pić mocnego alkoholu, bo metanol jest znajdowany także w markowych butelkach.

Wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo traci pracę, ale - jak zapewnia - nie za Amber Gold. Za to kontrola w gdańskim sądzie została przedłużona i to ma jak najbardziej związek z Amber Gold. Po ostatniej prowokacji dziennikarskiej i wpadce prezesa sądu Ryszarda Milewskiego, minister sprawiedliwości postanowił sprawdzić, czy w gdańskim sądzie nie dochodziło do nacisków na sędziów.

Księżna Kate przyłapana topless w momencie, gdy smaruje olejkiem plecy księciu Williamowi. Magazyn "Closer" reklamuje okładkę, na której widać co książęca para robi na wakacjach w prywatnej posiadłości. Brytyjczycy są publikacją oburzeni. A Francuzi nie widzą w niej nic złego.

Jak wyglądają prezenterki i prezenterzy telewizyjni bez makijażu? Dwie amerykańskie prezenterki wywołały sensację, bo postanowiły pokazać się na antenie bez charakteryzacji. Zostały zauważone.

Libijczycy przepraszają za zabójstwo amerykańskiego ambasadora, ale to nie wystarczy. Stany Zjednoczone wysłały do wybrzeży Afryki dwa niszczyciele rakietowe. W namierzeniu zabójców ambasadora mają pomóc też samoloty bezzałogowe. Od kilku dni z powodu zwiastuna nieistniejącego filmu obrażającego proroka Mahometa, muzułmanie masowo atakują zachodnie szkoły i ambasady. W Libii zginął amerykański dyplomata oraz trzech innych Amerykanów.

Minister Sprawiedliwości chce odwołania sędziego Milewskiego i ma wyraźne poparcie premiera. Opozycja problem widzi przede wszystkim w gabinecie Donalda Tuska. Jej zdaniem kompromitacja prezesa sądu w Gdańsku to kolejny dowód na to, że komisja śledcza w sprawie Amber Gold jest niezbędna, a minister powinien odejść.

Prezes gdańskiego sądu ulega dziennikarskiej prowokacji i konsultuje z rzekomym urzędnikiem Kancelarii Premiera termin posiedzenia sądu w sprawie szefa Amber Gold. Co właściwie pokazuje ta sprawa? Dlaczego sędzia ulega politycznym sugestiom i gdzie się podziały zasady podziału władzy i niezawisłości sądu?

"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam" - to hasło niebawem do przeczytania na ulicach polskich miast. Prowokacja? To tylko informacja, zapewniają organizacje ateistyczne. Ich kampania ma się zacząć w Lublinie. I już budzi kontrowersje.

Odebrał telefon i nabrał się na dziennikarską prowokację. Może za to stracić pracę. Dymisji prezesa sądu rejonowego w Gdańsku domaga się minister sprawiedliwości. To kolejny wątek tak zwanej afery Amber Gold. Tu są zarzuty o polityczną dyspozycyjność, ale jest także samoobrona sędziego.

Atak na ambasadę USA w Jemenie, zamieszki w Bangladeszu i Iraku, patrol przeciwchemiczy wysłany do berlińskiej placówki. Świat muzułmański w ciągłym gniewie po publikacji filmu, który wyśmiewa Mahometa. Film zbiera śmiertelne żniwo. Nic dziwnego, że nikt nie chce się teraz do niego przyznać. Nawet występujący w nim aktorzy.

Wysokoprocentowy alkohol z niepewnego źródła i wysoce niebezpieczny. W Czechach po jego wypiciu zmarło kilkanaście osób, a ponad 30 jest w ciężkim stanie. Czeski problem to także polski problem, bo granice nie są tu przeszkodą. Mamy więc alert alkoholowy w obu krajach i wszędzie podobe pytania - jak rozpoznać truciznę.

Sprawa Amber Gold to także tajna notatka ABW, która już w maju miała informować premiera o podejrzeniach dotyczących firmy Marcina P.. Zdaniem opozycji w oparciu o tę wiedzę Donald Tusk ostrzegł syna przed współpracą z OLT. I tylko jego. Dziś treść notatki poznali członkowie sejmowej speckomisji. Lektura nie poraziła.