Polska i Świat

Polska i Świat

Operacja premiera

Fotel Premiera zajmuje Janusz Piechociński, ale tylko na chwilę, w zastępstwie. Premier jest po operacji stawu barkowego, do politycznej gry wróci w poniedziałek. Nieobecność planowana, ale nie do końca może być zrozumiana, bo szefa rządu ma nie być na 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przełomowy kalendarz

Kalendarz, którego jeszcze nie ma, a jest już o nim głośno. To kalendarz Pirelli, który na nowo definiuje co jest sexy, a w nim po raz pierwszy w historii modelka ważąca ponad 90 kg, czyli w rozmiarze XL. To przełom i być może znak czasu w modzie.

Rencista z marzeniami

W magazynie "Polska i świat" teraz o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Udowadnia to Piotr Głowacki. Rencista z rozrusznikiem serca krok po kroku zdobywa kolejne szczyty Korony Ziemi. Przed marzeniami nie powstrzyma go nikt i nic, bo chce udowodnić, że życie po zawale nie musi być pełne ograniczeń.

Rozjeżdżał ludzi na sopockim monciaku

Są wstępne wyniki badań szaleńca z Monciaka. Mężczyzna nie pił alkoholu, nie brał też narkotyków. Co się zatem stało? Dlaczego na sopockim deptaku wjechał w tłum ludzi? Odpowiedź na pytanie, jak się okazuje, jest bardziej skomplikowana. Dlatego biegli rozszerzają badania i sprawdzają, jaki jest jego stan psychiczny i czy brał jakieś leki.

Klub PiS bez Tomaszewskiego

Polityczne zamieszanie, czyli jedna osoba i dwie wersje wydarzeń. Jan Tomaszewski odchodzi z PiS-u, PiS twierdzi, że to partia usuwa go ze swych struktur. Były bramkarz zostaje posłem niezrzeszonym, bo jak wyznaje, nienawidzi grać w drużynie, która strzela sobie samobójcze bramki. O co poszło i jak duża strata to dla PiS-u, który ma się jednoczyć, a nie dzielić?

Bojkot mundialu w Rosji?

Odebrać Rosji mundial - tak mówią niektórzy politycy Zachodu, którzy chcą by była to jedna z sankcji nałożonych na Moskwę po zestrzeleniu malezyjskiego boeinga. Do bojkotu wzywają Niemiec i Brytyjczyk, podobne głosy słychać w Holandii. FIFA na te apele jest głucha. Polscy sportowcy, którzy pamiętają polityczne bojkoty z lat 80. twierdzą, że mieszanie polityki ze sportem jeszcze nigdy nie skończyło się dobrze.

Ukraińska ofensywa na wschodzie

Na Ukrainie ciężkie starcia. Najgorzej jest w okolicach Doniecka i Ługańska. Niebezpiecznie jest też w okolicach miejsca katastrofy malezyjskiego boeinga. Cały czas do wraku nie mogą dotrzeć inspektorzy OBWE. Sytuacja jest tak zaogniona, że przedstawicielka ONZ mówi, że zestrzelenie malezyjskiego samolotu może być uznane za zbrodnie wojenną. O takim obrocie sprawy nie chce słyszeć Rosja i przypomina o domniemaniu niewinności przy prowadzeniu śledztw.

Roku Rosji w Polsce nie będzie

Rząd odwołuje rok Polski w Rosji. Nie będzie także roku Rosji w Polsce. Decyzja ma związek z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy. Obchody zaplanowano na 2015. Były plany i przygotowania, ale nic z tego nie wyjdzie. Polska ubolewa, Rosja podkreśla że wbrew temu co mówi Warszawa, nadal zainteresowana jest umacnianiem z nami kontaktów.

Krwawy konflikt

Poważny konflikt w Strefie Gazy i na razie nic nie wskazuje na to, że dojdzie do rozejmu. Szef Hamasu twierdzi, ze konflikt będzie trwał dopóty, dopóki Izrael nie zakończy blokady terenu. Na to się jednak nie zanosi. Izrael zbombardował szkołę na północy Strefy gazy Jest wiele ofiar i rannych. O pokój w regionie apeluje i zabiega Ameryka.

Polak królem gór

Po dwóch zwycięstwach dziś jest trzeci. Rafał Majka królem gór w Tour de France. 25-letni Polak już nie odda koszulki w grochy. Kibice szaleją ze szczęścia, kolarz potwierdza że jest w fenomenalnej formie, a my pytamy jak on to robi. Maciej Warsiński.

Oko w oko z niedźwiedziem

Nie boją się ani hałasu, ani ludzi, coraz śmielej wychodzą na ulice i szukają jedzenia. Są tak skuteczne, że nic ich nie powstrzyma, a żadna rzecz nie jest im straszna. Straszne jest za to spotkanie oko w oko z niedźwiedziem. Co robić żeby nie wchodzić w paradę drapieżnikom?

Druzgocący wyrok

Druzgocący wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA. Polska sześciokrotnie złamała Konwencję Praw Człowieka. Czy polskie władze wiedziały o więźniach i torturach na naszym terytorium? Bez względu na to teraz jako zadośćuczynienie musimy wypłacić dwóm domniemanym terrorystom 230 tysięcy euro. Jest fala komentarzy, są mocne stwierdzenia, ale najbardziej w słowach nie przebierają rządzący wtedy politycy.

Walka trwa

Podczas gdy Charków żegna ofiary tragedii, w okolicach Doniecka separatyści zestrzelili dwa ukraińskie samoloty bojowe. Walka trwa, Kijów się broni, a Ameryka twierdzi, że to Rosjanie szkolą separatystów. Gdzie trwają walki i które miasta są najbardziej zagrożone? Jak wygląda linia frontu?

Nieoczekiwana zamiana miejsc?

Nieoczekiwane stanowisko i być może nieoczekiwana zmian miejsc. Grzegorz Schetyna, dotąd kryjący swoje polityczne ambicje, teraz mówi wprost: podjąłbym wyzwanie. To odpowiedź na pytanie, czy stanąłby na czele Platformy, jeśli Donald Tusk dostałby unijne stanowisko. Grzegorz Schetyna ujawnia też inne szczegóły - czy wróci i wkroczy do gry?

Żałoba i gniew

Holandia pogrążyła się w smutku po tym, gdy do kraju przyleciały pierwsze ciała ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu. W kraju żałoba narodowa, flagi opuszczone do połowy masztów i dzwony, które zabrzmiały w całym kraju. I presja, by jak najszybciej ukarać winnych tragedii oraz nacisk na światowych przywódców, by postawili wyraźną granicę, której Rosja nie będzie mogła już przekroczyć.

Szaleniec z Monciaka był pod wpływem narkotyków?

Minęło kilka dni i nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, czy szaleniec z Monciaka, który w rajdzie po deptaku ranił kilkanaście osób, był pod wpływem narkotyków. Badanie trwa, odpowiedzi nie ma. Sytuacja dziwi, bo w przypadku Dariusza K., który na pasach zabił kobietę, już po kilku godzinach było wiadomo, że jechał pod wpływem narkotyków. Jak działa ten system i dlaczego nie wszystkich traktuje równo?

Prawo do legalnej aborcji fikcją?

Po aferze z profesorem Chazanem pojawia się pytanie, czy kobiety, które maja prawo do aborcji, mogą z niego skorzystać. Sprawa prof. Chazana i Alicji Tysiąc pokazuje, że w Polsce niewiele się zmieniło. Kobiety teoretycznie mogą zgłosić się do specjalnie powołanej komisji lekarskiej. Ta ma wydać orzeczenie, czy zabieg można przeprowadzić. Problem w tym, że formalności zajmują tyle czasu, że aborcji często wykonać już nie można.

Wyjątkowe pożegnanie ukochanego psa

Historia, która poruszyła setki tysięcy ludzi, czyli ostatni dzień z życia ukochanego psa. Labrador Ducke zachorował na nowotwór, nie pomogło ani leczenie, ani amputacja łapy. Jego właściciele, nie mogąc pogodzić się ze stratą pupila, postanowili pokazać ostatni dzień z jego życia w wyjątkowy sposób.

Szybciej przez bramki? Niekoniecznie

Miało być światowo, nowocześnie i przede wszystkim szybciej, a wyszło jak zawsze. Kierowcy wyposażeni w Viaauto mieli wjeżdżać na autostradę przez osobną bramkę. Bramki są, system działa, ale szwankuje zachowanie kierowców. Efekt: ruch jest utrudniony, a kierowcy zdenerwowani i rozczarowani.