Polska i Świat

Polska i Świat

Koniec PiS-owskiej trójki

To koniec działalności w PiS posłów Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego. Komitet polityczny partii wyrzucił ich - bez słowa tłumaczenia - po tym, jak służbowa podróż okazała się prywatną wycieczką. Na posiedzenie komisji zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy do Madrytu posłowie wzięli nie tylko żony, ale i zaliczkę na podróż samochodem. W rzeczywistości zaś polecieli tanimi liniami lotniczymi. To podróż, której kresu zapewne nie przewidywali. Michał Tracz

Kłopotliwy lot

Kłopotliwy lot i poważne konsekwencje dla trzech posłów PiS. Wyjaśnień żąda marszałek Sejmu, a klub i partia zawiesza ich w prawach członków. Panowie posłowie zabrali na służbowy lot do Madrytu żony i sejmowe zaliczki na delegację. Na planowane obrady wpadli dosłownie na chwile. I pewnie nikt by niczego nie zauważył, gdyby nie awantura o alkohol na pokładzie samolotu.

Północnokoreańska elita

Mają wytrzymać cios siekierą w brzuch i rozłupanie cegły na głowie - tak były ochroniarz Kim Dzong Ila opisuje szkolenie żołnierzy Korei Północnej. Żołnierzy elity mających właśnie służyć Przywódcy. Oprócz szczegółów były północnokoreański żołnierz dostarczył na Zachód zdjęcia.

Najbardziej obiecujący

A dzisiejsza awantura dotyczy dwóch najbardziej aktywnych posłów PiS młodszego pokolenia. Adam Hofman to rzecznik partii, odpowiedzialny za całość jej kontaktów z mediami i występów publicznych jej przedstawicieli. Mariusz Antoni Kamiński to uznawany za bardzo obiecującego wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony. Ich kariera właśnie zawisła na włosku.

Limuzyna marszałka

Choć ma już 80 lat - to nie grat - a prawdziwa gratka - i to nie tylko dla fanów motoryzacji. To samochód historia. Ostatnia limuzyna marszałka Piłsudskiego będzie ozdobą obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Przedtem auto musiało odzyskać sprawność i blask, bo losy samochodu nieodłącznie związanego z losami Polski nie były łatwe. Teraz znów jest na chodzie.

Kopacz jak Lenin?

Kampania przed wyborami samorządowymi potrwa jeszcze tydzień, a na jej finiszu spór bynajmniej nie o samorząd. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zarzuca spotowi Ewy Kopacz atakowanie religii i krzyża. W polskiej polityce trudno chyba o zarzut poważniejszy pod warunkiem, że trafny.

Pluszowy pingwin na kółkach. Nie zabawka, ale przyrząd naukowy

Podglądanie pingwinich stad jest trudne nie tylko ze względu na klimat, ale i wrodzoną nieufność tych ptaków do człowieka. Dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy podobnie będzie z robotem. Robotem wyglądającym jak pingwin. Jak się okazało, tylko na maszynę przypominającego jednego z nich, nie reagują agresywnie.

Kto kogo bije? Poseł Wipler policję, czy policja posła Wiplera?

Na film ze słynnej bijatyki z udziałem pijanego posła trzeba było czekać ponad rok. Przemysław Wipler twierdzi, że nagranie to dowód w sprawie, który jasno pokazuje kto kogo bije, używając siły na wyrost. Ale ani policja, ani prokuratura z posłem się nie zgadzają i twierdzą, że w innych ujęciach wyraźnie widać, że to Wipler stawiał opór funkcjonariuszom.

Orientacja seksualna na wyborczym plakacie

W wyborach samorządowych wysyp coming-outów. Homoseksualni działacze i działaczki nie tylko nie kryją się ze swoją orientacja, ale wręcz nią chwalą. Liczą że dzięki temu wejdą do polityki. Na początek lokalnej.

Losy marszałka Sikorskiego przesądzone?

Jutrzejsze głosowanie w sprawie Radosława Sikorskiego jest w zasadzie przesądzone. Marszałek najpewniej obroni swój fotel. Świadczy o tym niewielkie zainteresowanie czwartkową debatą. Zabrakło na niej liderów opozycji.

Wojsko zapowiada nabór rezerwistów. Chętnych nie brakuje

Polska armia zapowiada sięganie po rezerwistów i ochotników, którzy mają współtworzyć nowe oddziały obrony terytorialnej. W atmosferze wzrastającego poczucia zagrożenia niektórzy już myślą, by zaciągnąć się do wojska lub przynajmniej przejść wojskowe przeszkolenie.

Co wolno policji, a czego nie?

Policjant w czasie akcji może użyć broni, czy innego przymusu. Korzysta także ze szczególnej ochrony. Oczywiście sam też powinien trzymać się przepisów. One ściśle regulują - co wolno policji, a czego nie. Kiedy może użyć siły, kiedy pałki, a kiedy uderzyć.

Czy czeka nas proces o historię?

Jeden z katów powstańczej Warszawy nie ma prawa być nazywany zbrodniarzem. Tak twierdzi wnuk hitlerowca i straszy sądem organizatorów wystawy w Berlinie pokazującej sprawców niemieckich okrucieństw. Czy czeka nas proces o historię?

Szpital donosi na szpital

Placówkę z Kutna obwinia szpital z Łodzi o zaniedbanie obowiązków wobec sześciotygodniowego chłopca. Mały Wiktor miał zostać wypisany z kutnowskiego szpitala kiedy był jeszcze chory. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do Łodzi, ale nie udało się go uratować.

Zaproszenie od Kopacz

Ewa Kopacz wyciąga rękę, ale prawica ją odrzuca. Na spotkanie z premier w sprawie samorządowych finansów przybyli wszyscy oprócz Jarosława Kaczyńskiego. Ten nie mówi nie, ale swoją obecność w kancelarii premiera uzależnia od wizyty Ewy Kopacz na posiedzeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Polityka a wielkość przyrodzenia

Seks i polityka, czyli pierwsze w Polsce naukowe badanie preferencji i zachowań seksualnych elektoratów partyjnych. Na taki pomysł wpadł jeden z najbardziej cenionych polskich seksuologów, a rezultaty badania - jak twierdzi - mówią więcej o podłożu politycznych wyborów Polaków niż niejeden sondaż partyjny.

Pomnikowa samowolka

Warszawski pomnik "czterech śpiących" - czyli żołnierzy radzieckich - nie wrócił na swoje miejsce mimo zakończenia budowy metra i remontu okolicy. Zamiast niego pojawił się głaz, na nim tabliczki, ale nikt nie wie gdzie jest pomnik.

Metamfetamina coraz bardziej popularna w Polsce

Czy sprawił to amerykański serial, czy żądza zysku narkotykowych gangów - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że skrajnie wyniszczający narkotyk - metaamfetamina - przestępcy coraz śmielej wprowadzają do Polski. Od mety zwanej też kryształem wypadają włosy, zęby, sinieje skóra.

Skończy się na zapowiedziach?

Miało być ich wiele i miały leczyć kompleksowo, ale na szumnych zapowiedziach prawdopodobnie się skończy. Chodzi o ośrodki leczenia nowotworów piersi. Do ich powstania i utrzymania potrzeba wielu pieniędzy, a te miało dać Ministerstwo Zdrowia. Sposób finansowania onkologii się jednak zmienił. Jak bardzo i co zostało z planów?