Polska i Świat

Polska i Świat

Co można trzymać w chmurze?

O kilku aktorkach zrobiło się głośno i to bynajmniej nie z powodu ich pracy. Lista długa - na niej Jennifer Lawrence, Kate Upton czy Kirsten Dunst - wszystkie nagie, w prowokacyjnych pozach. Internet oszalał na punkcie ich zdjęć - zdjęć prywatnych, które stały sie publicznymi, bo do sieci włamał się haker. Tym samym pokazał, że trzeba uważać, co wrzuca się do chmury.

Jądrowe zagrywki Moskwy

Ukraińcy ostatkiem sił walczy o Donbas. Siły coraz słabsze, bo nierówne - separatystów wspiera Rosja i bierze do niewoli prawie 700 ukraińskich żołnierzy. Przed Rosją zza oceanu ostrzega prof. Brzeziński i kiedy czeka na konkretne decyzje NATO, ukraiński minister obrony informuje: Rosja nieoficjalnymi kanałami groziła nam bronią jądrową.

Wielkie zmiany w polskich szkołach

01.09 | Nowe otwarcie w szkole - pierwszy dzwonek po raz pierwszy usłyszało część sześciolatków. I po raz pierwszy uczniowie dostali nowy darmowy podręcznik. Zmian jak na jeden rok sporo - pytanie czy wszystkie odpowiednio przygotowane?

Nadbałtycka misja Obamy

Prezydent USA jedzie na szczyt NATO w Walii, po drodze odwiedza Estonię. Chce zapewnić kraje nadbałtyckie o niezachwianych gwarancjach bezpieczeństwa i ostrzec Rosję przed dalszą agresją. Ta nie ustaje - a powodów dla których Litwa, Łotwa i Estonia powinny strzec się Putina przybywa.

Kto po Tusku? Polityczna układanka w kraju

Wyjazd Donalda Tuska do Brukseli i polityczna układanka w kraju. Oficjalnych stanowisk nie ma, jest za to wiele przecieków i pytań - kto pokieruje Platformą i kto stanie na czele rządu? Kandydatów jest dwóch Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak, chętnych penie więcej, a głosy poparcia różne.

Lingwistyczne zdolności premiera

Nowy szef Rady Europejskiej braku zdolności językowych nie ukrywa i wywołany przez dziennikarzy do tablicy przyznaje - "I'll polish my English". Średnią znajomość angielskiego wytyka mu zagraniczna prasa, polityczni konkurenci pytają, jak się dogada w Brukseli, a premier zapewnia , że do grudnia się nauczy. My pytamy, jak ta nauka idzie mu od 2007 roku.

Wieczorny spacer? Zabierz odblaski

Teraz ważna zmiana na polskich drogach. Od poniedziałku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą nosić odblaski. Ich brak może się skończyć mandatem, ale nie o kary tu chodzi, ale o bezpieczeństwo. Wszystkich.

Kilka słów o premier Danii

Jeśli wierzyć głównym europejskim mediom, najpoważniejszą rywalką polskiego premiera jest jego duńska odpowiedniczka. Kobieta, o której głośno zrobiło się w zeszłym roku na uroczystościach żałobnych Nelsona Mandeli. Tam podbiła serce Baraka Obamy i podpadła jego żonie. Kim jest piękna premier, która zyskała sympatię prezydenta Stanów Zjednoczonych?

Obowiązkowe odblaski

Ważna zmiana na polskich drogach: od poniedziałku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą nosić odblaski. Ich brak może się skończyć mandatem, ale nie o kary tu chodzi, a o bezpieczeństwo.

Putin obarcza winą Zachód za sytuację na Ukrainie

Ukraina w ogniu i Władimir Putin, który nie przebiera w słowach i działania ukraińskiej armii przyrównuje do działań hitlerowców podczas oblężenia Leningradu. Prezydent Rosji za sytuację na Ukrainie wini Zachód, a o Kijowie mówi tak: zamiast usiąść do stołu rozmów stawia ultimatum.

Polska nie wpuściła rosyjskiego samolotu

Zamieszanie z samolotem rosyjskiego ministra obrony. Polska najpierw nie wpuściła rosyjskiego tupolewa w polską przestrzeń powietrzną, bo nie dopełniono formalności, potem czerwone światło zmieniła na zielone. Rosyjski MSZ sprawę komentuje ostro - to brutalne naruszenie norm. "Polska i Świat" pyta, o co poszło. Czy to błąd pilota czy prowokacja?

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej?

Polityczne trzęsienie ziemi w Polsce i Europie. Donald Tusk jest podobno o krok od objęcia fotela szefa Rady Europejskiej. O krok, bo szef polskiego rządu oficjalnie decyzji jeszcze nie podjął, ale cały czas kibicują mu partyjni koledzy. Platforma zmian się nie boi. Ma gotowe scenariusze i nowych ludzi na nowe stanowiska.

Tusk w Brukseli? Jakie szanse ma polski premier?

Gorącym, politycznym tematem czwartkowego wieczoru był wyścig na jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Jak piszą poważne europejskie media, w grze o stanowisko przewodniczącego unijnej Rady liczą się już tylko dwa nazwiska: premier Danii i szefa polskiego rządu. Jakie szanse ma Donald Tusk i czy polską politykę czeka trzęsienie ziemi?

Dziecko z bronią w ręku

Od ilu lat dzieci powinny sięgać po broń i czy w ogóle? Pytanie to jest coraz częściej zadawane po tym, jak 9-latka w amerykańskim stanie Arizona przypadkowo zabiła instruktora który uczył ją, jak strzelać z pistoletu maszynowego.

Nowak nie chce się rozstać z polityką

Miał definitywnie rozstać się z Platformą i z sejmowym fotelem, ale słowa - jak na razie - nie dotrzymał. Sławomir Nowak, były minister transportu pogrążony aferą z zegarkiem, nadal nie zrzekł się poselskiego mandatu. Od obietnicy mijają dwa miesiące, a na razie nic nie zapowiada, by sytuacja się zmieniła, bo polityk jedyne czego unika to dziennikarzy, a nie polityki.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

O rosyjskiej inwazji mówią już wprost nie tylko władze w Kijowie, ale i przedstawiciele NATO. Według Sojuszu na terytorium Ukrainy wtargnęło przynajmniej tysiąc rosyjskich żołnierzy, którzy pomogli separatystom otworzyć drugi front nad Morzem Azowskim. Z Zachodu jednak znowu reakcje wyłącznie słowne, a z Moskwy po raz kolejny wyłącznie zaprzeczenia.

Wenecki problem z kłódkami

Kłódki zawieszane przez zakochanych na mostach w Wenecji są szkodliwe. Spokojnie - nie dla samych par, tylko dla konstrukcji, które są nadmiernie obciążone. Władze Wenecji postanowiły pożegnać symbole, aby zakochani mogli dłużej cieszyć spacerami po mostach.

Kolczyki szkodzą dzieciom

Uwaga, kolczyki szkodzą dzieciom - alarmują naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wynika z badań, wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną alergii.

Niezwykła relacja z ataku na bazę w Ghazni

Mija rok od największej bitwy polskich żołnierzy na zagranicznej misji. Przez dwa dni Polacy walczyli z rebeliantami, którzy obładowani materiałami wybuchowymi zaatakowali bazę Ghazni w Afganistanie. Przedstawiamy niezwykłą relację oczami polskich wojskowych i kamer monitoringu, które nagrały atak.

Powstanie komisja badajaca roziwąznie WSI?

Platforma w końcu się zdecydowała i opowiedziała się za powołaniem sejmowej komisji śledczej do spraw likwidacji WSI. PO robi to dopiero po 7 latach od przejęcia władzy. Przy wiejskiej tylko PiS jest zdecydowanie przeciwne. Choć nawet w patrii rządzącej są wątpliwości, czy nie jest już za późno.