Polska i Świat

Polska i Świat

Zarabiał na współczuciu

Przez oszustwo zarabiał na chorobie chłopca, ale jak dotąd nie spotkała go za to żadna kara. Policja, prokuratura i izba skarbowa są bezradne. Sprawa opisana kilka miesięcy temu przez portal tvn24.pl zbulwersowała opinię publiczną. Śledczy mężczyzny nie złapali, liczą na to, że oszust sam się do nich zgłosi.

To może być rewolucja w leczeniu serca po zawale

To na razie testy, ale jeśli wszystko się uda, może to być przełomowa metoda leczenia serca po zawale. Chodzi o regenerację blizny pozawałowej. Lekarz wstrzykuje do narządu specjalną substancję, która ma zachęcić komórki do odbudowy prawidłowej tkanki i zwiększyć wydolność serca. Po raz pierwszy nowoczesny zabieg wykonano u pięciu pacjentów w Warszawie.

Co z tą matematyką?

Na ratunek matematyce, czyli szokująco niski wyniki z matury i pomysł ministerstwa na nauczanie tego przedmiotu. Tegorocznego egzaminu nie zdało prawie 30 procent abiturientów, a jedna czwarta z nich potknęła się właśnie na matematyce. Ekspertów wyniki nie dziwią, dziwi się za to ministerstwo edukacji i planuje zmiany w kształceniu nauczycieli. Dlaczego tak się stało i czy uda się zapobiec kolejnym maturalnym katastrofom?

Ks. Lemański nie wróci do Jasienicy

Watykan podtrzymał decyzje arcybiskupa Hosera. Ks. Wojciech Lemański do Jasienicy nie wróci. Parafia będzie miała nowego proboszcza, a kościół zostanie otwarty pod koniec lipca. Od decyzji odwołania nie ma, a duchowny swoją posługę będzie teraz pełnił w ośrodku w Zagórzu. Czy podporządkuje się tej decyzji i jak na takie zakończenie sporu reagują wierni?

Miller i Palikot zakopują wojenny topór

Lewica zwiera szeregi. SLD chce iść razem z Januszem Palikotem i podejmuje uchwałę o "daleko posuniętej współpracy ". Spotkanie na linii Miller-Palikot ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Partie łącza siły, bo chcą wyjaśnić aferę podsłuchową. Jak długo ta jedność potrwa - jedność polityków, którzy nie tak dawno nie potrafili podać sobie rąk?

Kto pójdzie z Jarosławem Kaczyńskim?

Koalicja ponownie próbuje zmierzyć się z taśmami, a na prawicy jest ruch ku zjednoczeniu. Walczy o to Prawo i Sprawiedliwość. Cel jest jeden - zwycięstwo w następnych wyborach. A droga do zmiany władzy prosta - wystarczy dołączyć i poprzeć inicjatywę PiS. Kto pójdzie razem z Jarosławem Kaczyńskim i jak będzie wyglądało zjednoczenie po prawej stronie politycznej sceny?

Piękna kolekcja

Awantura o Marylin Monroe we Wrocławiu. Władze miasta kupiły kolekcję jej zdjęć - czyli ponad trzy tysiące fotografii, za blisko sześć i pół miliona złotych. Spory wydatek dzieli radnych miasta. Przeciwnicy nie chcą tak drogiej kolekcji. Zwolennicy zakupu przekonują, że inwestycja zwróci się za kilka lat. A wymierna korzyść już teraz jest taka, że cel marketingowy został osiągnięty - o wystawie, która będzie w październiku, jest już głośno.

Film zdenerwował wodza

Przywódca Korei Północnej wpada w furię i grozi Ameryce wojną. Poszło o najnowszą produkcję Hollywood - sensacyjną komedię opowiadająca historię przygotowania zamachu na wodza. Dyktator w słowach nie przebiera. Zwiastun filmu już jest. Kto wygra to starcie?

Gowin wyrzuca Godsona

Jarosław Gowin wyrzuca z partii Johna Godsona. Powód - polityk zagłosował za udzieleniem wotum zaufania dla rządu, czyli wbrew stanowisku partii. Członkowie Polski Razem dziękują mu za współpracę i wkład w budowę formacji. Godson pisze do nich list i tłumaczy powody swojej decyzji. Jaka polityczna przyszłość czeka posła który poparł rząd, mimo że wcześniej opuścił szeregi Platformy?

Biznesmen odpiera zarzuty

Marek Falenta, biznesmen podejrzany o zlecenie podsłuchiwania polityków, rezygnuje z ochrony wizerunku i w radiu RMF FM przyznaje, że zna Łukasza N., ale ze sprawą nie ma nic wspólnego. I mówi, iż "wrobili go baronowie węglowi". Nie wierzy też, że jego znajomy nagrywał ważne osoby w państwie. Pracownicy warszawskich restauracji do winy się jednak przyznają - za nagrania mieli dostać ponad sto tysięcy złotych.

Surowa kara ws. pedofilii

Arcybiskup Józef Wesołowski zostaje wydalony ze stanu duchownego. To najsurowsza kara i decyzja, która prawdopodobnie przejdzie do historii Kościoła. Były nuncjusz apostolski na Dominikanie jest podejrzewany o pedofilię i utrwalanie treści pornograficznych z dziećmi. Na odwołanie się od decyzji ma dwa miesiące - czy skorzysta z tego prawa, nie wiadomo. Jedno jest pewne: Kościół mówi wprost - nie ma tolerancji dla przestępstw z wykorzystywaniem dzieci.

Parkowanie bez myślenia

Czy gwiazdom wolno więcej? Marcin Gortat i jego supersamochód zaparkowany na przejściu dla pieszych. Parkował podobno nie on, a kolega. Jednak to dla koszykarza internauci nie maja litości i ostro komentują jego zachowanie. Gortat tłumaczy je pośpiechem. W prezencie dostaje kodeks ruchu drogowego.

Dlaczego generał SG kradnie?

Okazja czyni złodzieja. Marek A., generał straży granicznej i doradca Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, kradnie portfel w hotelu, po czy zostaje zatrzymany przez policje. Mężczyzna przyznaje się do winy i prosi o wymierzenie kary. Sprawa dociera do przełożonych generała. Tam szok, niedowierzanie i pytanie dlaczego Marek A. okradł turystę.

Bój o "Golgotę". Akcja rodzi reakcję

Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic", mimo że jeszcze nie wystawiony, już dzieli. Przeciwnicy mówią "stop bluźnierstwom i szyderstwom z Matki Chrystusa", zwolennicy domagają się wolności twórczej. Efekt? Poznań i Lublin przedstawienie blokują, ale efekt protestów może być przeciwny do zamierzonego.

Na czyj koszt kulinarne rozkosze władzy?

Jeszcze jeden wątek afery podsłuchowej, tym razem finansowy. Rzeczniczka rządu mówi wprost: Radosław Sikorski za kolacje powinien zapłacić osobiście, bo jego rozmowa z Jackiem Rostowskim była prywatna, a nie służbowa. To nowe stanowisko w tej sprawie. Do tej pory rachunki wystawiane w luksusowych restauracjach traktowane były jako wydatki służbowe. O kolacjach za państwowe i o stanowisku Platformy, która jeszcze kilka lat temu rozliczała ministrów poprzedniego rządu za dużo mniejsze wydatki.

Inspiracja przyszła z biznesu?

Prokuratura po raz kolejny zabiera głos i twierdzi, że w warszawskich restauracjach było podsłuchiwanych kilkadziesiąt osób. Nie precyzuje jednak kim, poza znanymi już nazwiskami, byli podsłuchiwani. Wiadomo za to, że śledztwo nadal opiera się na wątku biznesmena z branży węglowej, który miał inspirować nagrania i je dystrybuować.

Taśmowe nieścisłości. Co powiedziano, a co "Wprost" usłyszał?

Kolejne opublikowane przez Wprost nagrania nielegalnych podsłuchów i pierwsze różnice oraz nieścisłości wobec tego, co tygodnik wydrukował, a co daje się usłyszeć. Według redakcji zwykłe pomyłki w spisywaniu nagrań i błędy wynikające z niezrozumienia często ledwie słyszalnych słów są naturalne. Jednak w kilku punktach dotyczą najbardziej istotnych i kontrowersyjnych fragmentów taśm.

Zadziwiające zdziwienie SLD

Wniosek o wotum zaufania zgłosił w środę premier Donald Tusk i zaskoczył Sejm - w tym lidera SLD Leszka Millera. Jest to o tyle dziwne, że takiego głosowania od momentu wybuchu afery podsłuchowej domagali się właśnie politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To oni chcieli, także jeszcze we wtorek głosem Leszka Millera, by rząd sprawdził i oszacował swoją większość.

Polański chce kręcić w Krakowie, ale się boi

Roman Polański trafi na plan filmowy w Polsce? Jest taki plan, ale jest też problem. Bo przeszłość dopada reżysera, więc dziś do Krakowa, zamiast przyjechać osobiście i opowiedzieć o swoim nowym filmie, wysłał producenta i prawników.