Polska i Świat

Polska i Świat

Kościelne zgromadzenia w czasie epidemii

Tłumny udział w mszach świętych to wciąż niepotrzebne ryzyko, dlatego nadal obowiązuje na nie dyspensa. Niezrozumiała więc wydaje się decyzja Archidiecezji Krakowskiej, która nie odwołuje centralnej procesji Bożego Ciała. Łukasz Wieczorek.

Ozdrowieńcy do walki z koronawirusem

Ozdrowieńcy pomogli już pół tysiąca razy - tyle jednostek osocza zostało pobranych, by ulżyć w chorobie tym, którzy z koronawirusem wciąż walczą. Metoda wydaje się sprawdzać, ale lekarze są dalecy od huraoptymizmu, bo badania wciąż trwają. Anna Wilczyńska.

Bilans zmarłych na COVID-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 27 560 osób, spośród których 1183 zmarły. W poszczególnych krajach Unii Europejskiej liczba nowych przypadków koronawirusa spada. W Polsce trwałego spadku nadal nie widać. Maciej Cnota.

Kampania Rafała Trzaskowskiego

Nie wielkie inwestycje w przyszłości tylko praca i środki dla samorządów tu i teraz. Milion 600 tysięcy podpisów zebrał kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelsiej. Kampania Rafała Trzaskowskiego trwa. Adrianna Otręba.

Umorzone postępowanie w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

Nie będzie kolejnych zarzutów za śmierć Igora Stachowiaka. Prokuratura umarza śledztw w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. Kilka miesięcy temu czterej byli policjanci  zostali skazani, ale nie za doprowadzenie do śmierci, tylko za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem. Maria Mikołajewska.

Polacy stawiają na indywidualne środki transportu

Polacy mieszkający w największych miastach w Polsce mają nawet dwa razy więcej samochodów niż mieszkańcy zachodnich metropolii - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Władze miast potwierdzają, że jeśli chodzi o deklaracje to wszyscy jesteśmy za czystym powietrzem. W praktyce jednak nie jest łatwo przekonać mieszkańców, aby przesiedli się do komunikacji miejskiej. Łukasz Wieczorek.

Bony Andrzeja Dudy

Najpierw miał być tysiąc na wakacje - teraz prezydent Andrzej Duda mówi już o 500 złotych i to w bonie na wakacje dla dziecka. Kapania wyborcza nawet w czasach kryzysu i czasach koronawirusa  naszpikowana jest obietnicami. Mimo, że zaczyna brakować pieniędzy i czasu. Maciej Warsiński.

Groźne nawałnice

Ostatnie nawałnice pokazały swoją niszczycielską moc. Zostawiły po sobie powalone drzewa, pozrywane dachy i linie energetyczne, zalane podwórka. Nie tylko grzmiało i lało - w Kaniowie na Śląsku szalała trąba powietrzna. Łukasz Wieczorek.

Sędzia kontra Izba Dyscyplinarna

Sędzia Igor Tuleya do Sądu Najwyższego się nie wybiera. We wtorek Izba Dyscyplinarna ma decydować o losie jego immunitetu. Według sędziego ta Izba to nie sąd - tłumaczy, że jasno wynika to z uchwały Sądu Najwyższego i z decyzji unijnego trybunału. Michał Tracz.

Matury w reżimie sanitarnym

W maskach na twarzy młodzi ludzie pisali egzamin maturalny z języka polskiego. To dopiero początek maratonu i wielki test - nie tylko dla uczniów. Stawką jest tu zdrowie i bezpieczeństwo. Tomasz Marzec.

Rekordowa liczba zakażeń

Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce i jedna z najwyższych w Europie. W weekend wykryto ponad tysiąc zachorowań na COVID-19. Minister zdrowia przekonuje, że to tylko ogniska i na ulicach nie dochodzi do zakażeń, ale gołym okiem widać, że niektórzy z dystansem podchodzą do obowiązkowego dystansu. Lekarze mówią, że sami prosimy się o kłopoty. Sylwia Piestrzyńska.

Kampania w czasach zarazy

Kandydaci na prezydenta są blisko wyborców - zdaniem epidemiologów: zbyt blisko. Brak maseczki na twarzy, krótki dystans, uściski dłoni. To może być groźne dla kandydatów i dla wyborców. Maciej Warsiński.

Prezydent obiecuje drogi, mosty i wielkie inwestycje

Andrzej Duda w kampanii kreśli inwestycyjne wizje, a opozycja mówi o obłudzie. Statystyki pokazują, że pięć lat temu nakłady na inwestycje wynosiły ponad 20 procent PKB. Potem był spadek już bez odbicia. Sebastian Wasilewski.

Teatry i kina znów mogą być otwarte

Od soboty teatry znów mogą grać, a kina znów będą pokazywać filmy. Rząd daje zielone światło, ale to wcale nie daje gwarancji widzom, że zobaczą aktorów w akcji. Bo nie wszędzie to nowe otwarcie - z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - się opłaca. Łukasz Karusta.

Dziki na celowniku

Minister rolnictwa znów myśli o odstrzale dzików. Główny lekarz weterynarii doradza strzelanie także do samic. Bo liczba przypadków ASF jest rekordowa. Obrońcy praw zwierząt mówią o rzezi i odpowiedzialności człowieka za przenoszenie wirusa. Sylwia Piestrzyńska.

Tematy kampanii

W Sejmie o ministrze zdrowia, w terenie o kolizji obywatela z władzą. Tematów kampanii prezydenckiej jest tyle, ilu kandydatów - o górnikach, ratownikach, pielęgniarkach i klimacie. Barbara Sobska.

Riposta prezesa

Nocna riposta prezesa - cytatem dnia. Chamska hołota - tak Jarosław Kaczyński widzi opozycję i wykrzyczał to do niej podczas nocnej debaty w Sejmie. Michał Tracz.

Rząd z wotum zaufania

Histeria obozu władzy i kampanijna ustawka - tak opozycja ocenia zaskakujący wniosek o wotum zaufania dla rządu. Złożył go premier, na prośbę prezydenta, który niespodziewanie pojawił się w Sejmie. Dawid Rydzek.

Morawiecki atakuje Trzaskowskiego

Ideologiczne eksperymenty, światopoglądowe fanaberie i atak na rodzinę - tak, zdaniem premiera, wygląda polityczny plan Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiada, że kłótni już dość, podziałów także. Barbara Sobska.