Polska i Świat

Polska i Świat

Połączeni z naturą

WWF pokazuje, jak w przyszłości możemy uniknąć pandemii. Prezentuje film "Połączeni", a w nim widzimy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Organizacja chce skłonić nas do refleksji, dlatego przestrzega - nie zabijajmy dzikiej przyrody. Materiał Justyny Zuber.

Sąd Najwyższy wskazuje kandydatów na pierwszego prezesa

Zakończył się trzeci dzień burzliwych obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Wybrało kandydatów na pierwszego prezesa sądu. Emocji nie brakowało, bo Kamil Zaradkiewicz, pełniący obowiązku pierwszego prezesa ogłosił, że wyłoniono członków komisji, która będzie nadzorowała wybór kandydatów na prezesa według zasad, których nie przedstawił. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Pytania o kandydaturę Kidawy-Błońskiej

Politycy i publicyści zastanawiają się, czy Koalicja Obywatelska postawi na nowego kandydata w wyborach prezydenckich. Małgorzata Kidawa- Błońska nie zamierza zrezygnować, choć część Platformy Obywatelskiej nie jest już za nią. Materiał Jacka Tacika.

Prace Sejmu nad prawem wyborczym

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad zmianami w prawie wyborczym. Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 30 dni na zajęcie się nowymi przepisami. Materiał Adrianny Otręby.

Nowy projekt w sprawie wyborów prezydenckich

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia nowy projekt w sprawie wyborów prezydenckich - będzie można głosować w lokalach i korespondencyjnie. Zostanie też przywrócona rola Państwowej Komisji Wyborczej. Komitety będą mogły zgłosić swoich kandydatów ponownie bez zbierania podpisów. Materiał Macieja Warsińskiego.

Rozliczenie wyborów, których nie było

Jak rozliczyć wybory, które się nie odbyły? Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Rządzący zrzucają winę na samorządy i opozycję, ale zrzucanie winy dalej nie jest odpowiedzią na pytanie, na jakiej podstawie prawnej nie przeprowadzono głosowania. Materiał Jacka Tacika.

"Polska i Świat" od kuchni

Pandemia zmieniła życie nas wszystkich, zmienia także telewizję. My też zostajemy w domu i też pracujemy zdalnie i coraz częściej do domu zapraszamy widzów. Jak w pandemii pracuje redakcja "Polski i Świata"? Materiał Michała Tracza.

Wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili

W szpitalach przybywa wolnych łóżek, ale Ministerstwo Zdrowia nie myśli o zamykaniu szpitali przeznaczonych do walki z koronawirusem. Epidemia trwa - wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili. Na razie trudna sytuacja jest na Śląsku. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Niepewność kandydatów na prezydenta

Kandydaci na prezydenta czekają na informacje dotyczące kampanii wyborczej. Znają oświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej, że wybory 10 maja się nie odbędą i nie będzie ciszy wyborczej, ale ten komunikat nie daje im odpowiedzi na to, co się dalej wydarzy. Materiał Barbary Sobskiej.

Kosztowne wybory

Nie wiadomo, kiedy zagłosujemy - nie wiadomo też, ile kosztowały wybory 10 maja, które się nie odbędą. Jak ustalili dziennikarze tvn24.pl, sam druk kart wyborczych to koszt około czterech milionów złotych, oficjalnie nikt jednak konkretnych sum nie podaje. Tak jak nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za organizację tych wyborów. Materiał Jacka Tacika.

Sasin i odpowiedzialność za wybory

Kto odpowie za wybory, które się nie odbędą? Minister Sasin obiecywał, że wybory będą, a jeśli nie, to poda się do dymisji. Dziś milczy, ale opozycja chce rozliczenia politycznego i karnego. Eksperci pytają, na jakiej podstawie prawnej wybory się nie odbędą. Materiał Dawida Rydzka.

Medycy obawiają się o swoje zdrowie

Maleje liczba zakażeń wśród pielęgniarek i położnych, ale są takie, które wciąż walczą o życie. Po śmierci drugiej pielęgniarki w Polsce inne boją się pracować. Zwłaszcza, kiedy dostają zakaz chodzenia w przyłbicach, żeby nie straszyć pacjentów. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Miażdżąca opinia byłego prezesa Trybunału

Nieprzeprowadzenie wyborów 10 maja, zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zolla, wcale nie oznacza, że jesteśmy jeszcze państwem demokratycznym. Komentarz do obecnej sytuacji dla partii rządzącej jest miażdżący - z profesorem rozmawiał Sebastian Wasilewski.

Prezydent zadowolony z porozumienia Gowina z Kaczyńskim

Jest porozumienia Jarosława Gowina z Jarosławem Kaczyńskim, ale nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy odbędą się wybory. Pytań jest więcej: kto rozliczy kampanię wyborczą, czy w ogłoszonym nowym terminie wyborów mógłby wystartować nowy kandydat, czy potrzebne będzie ponowne zbieranie podpisów? Z sytuacji zadowolony jest prezydent Andrzej Duda, który dalej prowadzi kampanię. Materiał Adrianny Otręby.

W oczekiwaniu na decyzję Sądu Najwyższego

Zadanie nakreślone przez Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego jest jasne – Sąd Najwyższy ma orzec nieważność wyborów 10 maja - wyborów, które się nie odbędą. Pytanie czy można unieważnić coś, co się nie odbyło. Konstytucjonaliści nie wiedzą takiej możliwości. Materiał Michała Tracza.

Sejm odrzuca uchwałę Senatu

Ustawa o wyborach kopertowych została przyjęta przez Sejm - trafi na biurko prezydenta, który cieszy się z porozumienia zawartego pomiędzy Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim. Zjednoczona Prawica przetrwała, ale chaos wyborczy trwa, bo nadal nic nie wiadomo w sprawie wyborów. Materiał Barbary Sobskiej.

Zoll: mamy do czynienia z jakąś formą dyktatury

Można powiedzieć, że przestaliśmy być państwem demokratycznym - uznał były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll. - Dwaj panowie spotkali się wieczorem i ustalili, że wybory się nie odbędą. To jest naruszenie konstytucji - tak skomentował ustalenia między Jarosławem Kaczyńskim a Jarosławem Gowinem.