Polska i Świat

Polska i Świat

Pracownicy domów pomocy na froncie walki z koronawirusem

W kontekście walki z koronawirusem dużo mówi się o personelu medycznym, ale na froncie jest też inna grupa - to pracownicy domów pomocy społecznej. Są bezbronni, a ich zadaniem jest opieka nad ludźmi najstarszymi i najsłabszymi - czyli potencjalnie najbardziej narażonymi na koronawirusa. Sytuacja w tych placówkach jest coraz gorsza. Materiał Moniki Gawrońskiej.

Problemy właścicieli pojazdów

Ograniczenia związane z pandemią coraz bardziej utrudniają nam życie - i to w dziedzinach, w których jeszcze mało kto się ich spodziewał. Kierowcy na przykład mają problemy w związku z okresowymi przeglądami technicznymi ich pojazdów. Materiał Łukasza Wieczorka.

Zamknięte oddziały i szpitale z powodu koronawirusa

Koronawirus jest groźny nawet, gdy nie uderza bezpośrednio. Mogą go odczuć boleśnie pacjenci, którzy cierpią na inne choroby, bo szybkie rozprzestrzenianie się choroby powoduje, że zamykane są oddziały albo całe szpitale, a w związku z tym odwołane zabiegi i wizyty. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Dentysta dla zakażonych koronawirusem 

We Wrocławiu powstał gabinet dentystyczny, który zgłasza gotowość przyjmowania pacjentów z koronawirusem i tych na kwarantannie. Przed kliniką stanęły dwie śluzy - są też specjalne kombinezony dla lekarzy i pacjentów. Materiał Justyny Zuber.

Partia Gowina nie zgadza się na wybory w maju

Porozumienie uważa, że w czasie epidemii przeprowadzanie wyborów prezydenckich byłoby niebezpieczne. Partia Jarosława Gowina chce takiej zmiany konstytucji, która przeniesie je o dwa lata. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rano mówił, że nie ma innego wyjścia - nie ma zagrożenia, a termin jest jeden: czyli 10 maja. Ostatecznie PiS zapowiada, że poprze pomysł Jarosława Gowina, ale pod pewnymi warunkami. Materiał Barbary Sobskiej.

Polityczny kalendarz a zmiana konstytucji

Dziennikarze magazynu "Polska i Świat" przyjrzeli się politycznemu kalendarzowi, bo zmiana konstytucji proponowana przez posłów Porozumienia Jarosława Gowina oprócz wymaganej liczby głosów, wymaga zachowania odpowiednich terminów. Materiał Michała Tracza.

Akcja "Łączy nas pamięć" przenosi się do internetu

Przez lata symbolem pamięci o powstaniu w warszawskim getcie były rozdawane przez wolontariuszy papierowe żonkile. Chociaż akcja "Łączy nas pamięć" na ulicach w tym roku została odwołana – tym razem można zostać wolontariuszem we własnym domu. Materiał Adrianny Otręby.

Koronawirus uderza w służbę zdrowia

Wiadomo, jak mocno koronawirus uderzył w ochronę zdrowia - wykryto go u ponad 460 osób z personelu szpitali. Oznacza to, że co szósty przypadek choroby to ktoś z tej grupy. Na obowiązkową kwarantannę musiało pójść ponad 4,5 tysiąca osób. Tym bardziej donośnie powinny wybrzmieć często dramatyczne apele o dodatkowe rękawiczki czy maski. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Unijny budżet na czas kryzysu

Unijną reakcją na kryzys wywołany pandemią COVID-19 jest szybki dostęp do niewykorzystanych dotąd środków i miliardy euro na walkę z bezrobociem. Szefowa komisji mówi o nowym budżecie, że to nowy plan Marshalla. Materiał Michała Tracza.

Rządowy pakiet antykryzysowy i problemy firm

Częściowe zamknięcie kraju, by wyhamować epidemię dla wielu przedsiębiorców oznacza całkowite zamknięcie ich firm. Finansowym tlenem miał być antykryzysowy rządowy pakiet, ale dominują opinie, że nie wystarczy go na długo i nie dostaną go wszyscy, którzy potrzebują. Materiał Barbary Sobskiej.

Szkoła w sieci

Prowadzenie lekcji online nie był kwestią wyboru, ale konieczność. Dlatego nie brakuje też trudnych do przeskoczenia problemów, takich jak brak komputera albo jeden na wiele osób korzystających z komputera czy ograniczony dostępu do internetu. W tym bez wątpienia trudnym dla nauczycieli i uczniów czasie są też przykłady, gdy lekcje w nowej formie zdają egzamin. Materiał Daniela Chalińskiego.

Psy do walki z koronawirusem

Mobilne laboratoria na czterech łapach? Taki scenariusz byłby doskonały, bo im więcej testów tym lepiej. Nie brakuje opinii, że takim wstępnym, testem na koronawirusa może być psi węch. Wyostrzony, wyczulony i odpowiednio wyszkolony mógłby pomóc w walce z wirusem. Materiał Patryka Rabiegi.

Ryzyko kryzysu gospodarczego

Gospodarczy kryzys tuż za rogiem, niewiadomą jest tylko jego skala. Zamknięty kraj to zamknięte firmy - więc straty dla przedsiębiorców, a dla pracowników groźba zwolnień. Chronić przed tym ma rządowy pakiet antykryzysowy, ale ci, którzy mają go otrzymać, mówią, że jest niewystarczający. Materiał Michała Tracza.

Zakażenia lekarzy w szpitalach

Na różne oddziały trafiają pacjenci, którzy - jak się potem okazuje - mają koronawirusa. Dlatego lekarze, ratownicy i pielęgniarki chcą być badani bez względu na to, czy mają objawy choroby, czy nie. W przeciwnym razie miejsca walki z wirusem mogą przestać być bezpieczne. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Głosowanie korespondencyjne dla każdego. Nowy pomysł

Głosowanie korespondencyjne dla każdego to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na wybory za 40 dni. Opozycja ostro go recenzuje - mówi, że to nierealne i groźne, bo do zorganizowania finału prezydenckiego wyścigu potrzebna by była armia ludzi. Politycy opozycji dodają, że tak fundamentalnych zmian nie wprowadza się na chwilę przed wyborami. Materiał Barbary Sobskiej.

Mattia De Angelis wciąż w szpitalu

Gdy inni narzekają na nudę, on wciąż zwija się z bólu mięśni i dostaje kolejne złe wyniki. Mattia De Angelis, który od blisko dwóch tygodni przebywa w szpitalu, najprawdopodobniej wciąż ma koronawirusa. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Misja polskich lekarzy we Włoszech

W Lombardii na polu bitwy, gdzie koronawirus uderzył wyjątkowo boleśnie, walczą też polscy lekarze. Pomagali między innymi w organizacji oddziału intensywnej terapii w Brescii. W rozmowie z Anną Wilczyńską opowiadał o tym doktor Paweł Szczuciński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Koronawirus groźny również dla młodych

Pojawia się coraz więcej przypadków, w których koronawirus uderza równie mocno w ludzi młodych. By przestrzec przed niebezpieczną w tych warunkach pewnością co do swojego zdrowia, powstał specjalny film. Materiał Patryka Rabiegi.

Samochodowy protest przedsiębiorców

W Warszawie odbył się samochodowy protest przedsiębiorców. Protestujący apelowali o jak najszybszą pomoc rządu w warunkach zagrożenia koronawirusem. Łukasz Wieczorek pytał ekspertów o scenariusze pomocy dla polskiej gospodarki.

Dyskusja nad pakietem antykryzysowym. Co ustalono?

Pakiet antykryzysowy zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak przebiegały dyskusje nad tymi ustaleniami, zrelacjonowała Adrianna Otręba.