Polska i Świat

Polska i Świat

Koronawirus wśród pracowników z Ukrainy

Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy na Śląsk, skarżą się na brak pomocy ze strony pośrednika pracy, brak jedzenia i fatalne warunki, w tym dzielenie pomieszczeń z osobami zakażonymi koronawirusem. Z pomocą przyszła gmina, która o tym, że na swoim terenie ma ognisko koronawirusa, dowiedziała się przypadkiem. Sylwia Piestrzyńska.

Eksperci chcą opóźnienia powrotu dzieci do szkół

Powrót do szkół może doprowadzić do radykalnego wzrostu liczby chorych na COVID-19. Nawet do kilku tysięcy dziennie. Takie są wyliczenia ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, pracujących na rzecz rządu i prognozujących przebieg epidemii w Polsce. Rekomendują oni opóźnienie powrotu dzieci do szkół. Tymczasem minister edukacji zapewnia, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by dzieci 1 września wróciły do szkół. Jego zdaniem zajęcia w trybie mieszanym lub zdalnym mają się odbywać tylko w ostateczności. Maria Mikołajewska.

Ponad tysiąc sędziów z groźbami dyscyplinarek

Zanosi się na masowe dyscyplinowanie polskich sędziów, którzy podpisali list do OBWE. Chodziło o forsowany wówczas przez PiS pomysł przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Teraz zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik chce w tej sprawie postępowań, które teoretycznie mogłyby skutkować tym, że sędziowie zostaliby wydaleni z zawodu. W tym przypadku chodzi o prawie 1300 sędziów. Relacja Magdaleny Gwóźdź.

Podwyżki jednak będą

Ostatnie dni minęły pod znakiem nie tylko dymisji, ale i debaty o podwyżkach. Po tym, jak pomysł oburzył Polki i Polaków, klasa polityczna, dość niezręczne, z pomysłu się wycofała. Jednak teraz okazuje się, że podwyżki będą. Chodzi o kancelarię prezydenta. Choć z fiaskiem w Sejmie nie ma to nic wspólnego, to pozostają te same wątpliwości, czy podwyżki w czasie kryzysu są stosowne. Dawid Rydzek. 

Ministrowie podają się do dymisji

Z rządu odeszli już minister i dwoje wiceministrów. Te decyzje personalne, zwłaszcza decyzje Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy, są o tyle zaskakujące, że chodzi o kluczowy w czasie pandemii resort. W dodatku odbywają się poza zapowiedzianą na jesień rekonstrukcją rządu. Sami zainteresowani zapewniają, że w ich rezygnacjach nie ma drugiego dna. Adrianna Otręba.

Dyscyplinarka dla sędziego ze Szczecina

Badając odwołanie od jednego z wyroków, sprawdził, czy ten wyrok był wydany przez niezależny sąd. Chodziło o werdykt sędziego awansowanego przez upolitycznioną KRS. Magdalena Gwóźdź.

Artyści apelują w sprawie sytuacji w Polsce

Znakomici artyści z Polski i Europy apelują o obronę polskich mniejszości. Pod apelem do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen podpisali się między innymi Pedro Almodovar, Margaret Atwood, Timothy Snyder i Olga Tokarczuk.

Łódzcy lekarze badają skutki COVID-19

Ozdrowieli, ale wcale zdrowi nie są. W Łodzi lekarze badają tych, którzy COVID-19 mają już za sobą. Objawy choroby minęły, ale pojawiły się inne symptomy i dowody, że młody wiek nie chroni przed chorobą, a jej skutki mogą zmienić nasze życie. Łukasz Wieczorek.

Kontrowersyjna ustawa w Sejmie

Ustawa o bezkarności władzy - tak opozycja mówi o projekcie, który znosi odpowiedzialność za polityczne decyzje w czasie pandemii. Trafił do Sejmu, ale jeszcze nie stał się prawem, bo rządzącym zabrakło głosów albo pewności, że prezydent podpisze się pod taką ustawą. Adrianna Otręba.

Arcybiskup odchodzi na emeryturę

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź kończy 75 lat i zaczyna emeryturę. Choć papież mógłby pozostawić go jeszcze na stanowisku, zdecydował, że metropolita musi odejść. Na taką decyzję Franciszka mogły mieć zarzuty, jakie podnosili ostatnio podwładni hierarchy, ale także wierni gdańskiego kościoła. Magdalena Gwóźdź.