Polska i Świat

Polska i Świat

Jarosław Kaczyński wraca do rządu

Kadrową sensacją wydaje się być powrót do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Były premier i obecny lider partii, która rządzi Polską, obejmie funkcję wicepremiera. Co dokładnie będzie robił? Ma nadzorować, ale czy będzie to normalna, żmudna robota urzędnika, czy raczej nadzór polityczny? To nie jest jasne. Tomasz Marzec.

Nowi ministrowie zaprzysiężeni

W maseczkach, rękawiczkach i w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. W końcu zaszły zmiany w rządzie. Na pierwszy plan wybija się Jarosław Kaczyński jako wicepremier i zmniejszenie liczby ministrów. Premier zapewnia, że pozwoli to na szybsze podejmowanie decyzji. Opozycja odpowiada, że podział kompetencji jest niejasny. Adrianna Otręba.

Największa liczba ofiar koronawirusa w Polsce

W ciągu minionej doby w Polsce zmarło 58 osób, które były zakażone koronawirusem. To największa liczba zgonów od początku wybuchu epidemii. Ponadto nastąpił drastyczny wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają respiratorów. Z tego powodu władze wprowadzają nowe obostrzenia. Zapowiadają też mocniejsze egzekwowanie tych, które już istnieją. Monika Celej.

Koronawirus obnaża słabość ochrony zdrowia

Im dłużej trwa pandemia, tym więcej utrudnień dla pacjentów. Ochrona zdrowia próbuje sobie radzić, jak może, ale dodatkowe wyzwanie w postaci koronawirusa coraz częściej obnaża jej słabości i odbija się na tych, którzy potrzebują pomocy. Anna Wilczyńska. 

Plan dotyczący kopalń może napotkać sprzeciw

Polska zlikwiduje kopalnie do roku 2049 roku - ogłosił rząd. Ta zapowiedź ma być wyjściem na przeciw unijnym planom neutralności klimatycznej. Plan opiera się jednak na państwowym wsparciu, a to rodzi problem na linii Warszawa - Bruksela. Jak podaje "Rzeczpospolita", jest bardzo mało prawdopodobne, że Komisja Europejska zgodzi się na takie wsparcie. Jacek Tacik.

Zerwana umowa na fragment trasy S7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z firmą, która realizowała 15-kilometrowy odcinek S7. Chodzi o fragment między Lesznowolą a Tarczynem. Drogowcy twierdzą, że mobilizowali wykonawcę, jak mogli, ale budowa szła za wolno. Były już wykonawca mówi o decyzji arbitralnej i z zaskoczenia. Łukasz Wieczorek.

Odroczone posiedzenie w sprawie sędziego

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w sprawie immunitetu sędziego Tulei zostało odroczone o ponad dwa tygodnie. Pozbawienia go immunitetu chce prokuratura. Sędzia, który jest głośnym krytykiem tego, co obecna władza robi z wymiarem sprawiedliwości, miał ujawnić informacje ze śledztwa, dane oraz zeznania świadka. W rozmowie z Michałem Traczem, sędzia mówi, że Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i że zanosi się na to, że postępowanie wobec niego będzie procesem politycznym.

Raport na temat stanu państw demokratycznych

Dla zdrowych demokracji pandemia jest wyzwaniem, dla kulejących jest zagrożeniem i pokusą dla władz, by wykorzystać bezprecedensową sytuację dla własnych celów. Organizacja Freedom House publikuje raport na temat tego, jak obostrzenia wpłynęły na państwa demokratyczne. Mowa jest między innymi o Polsce. Maria Mikołajewska.

Władze i przestrzeganie procedur bezpieczeństwa

Pandemia kompletnie zepsuła w poniedziałek plany polskim władzom. Z jednej strony koronawirus nie wybiera i zagrożony jest każdy, niezależnie od statusu czy funkcji. Z drugiej strony bardziej bezpieczne są osoby, które to zagrożenie traktują serio, noszą maski, zachowują dystans i stosują procedury. Adrianna Otręba.

Odwołana ceremonia zaprzysiężenia

Miał być nowy rząd, ale poniedziałkowa ceremonia zaprzysiężenia nowych ministrów została odwołana. To skutek tego, że kilka godzin przed jej rozpoczęciem, wyznaczony na nowego ministra edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Na kwarantannę skierowano kilku innych ministrów. Nowy termin zaprzysiężenia przełożono na wtorek - na razie bez Przemysława Czarnka. Barbara Sobska.

Znak, który nic nie znaczy

Absurd w Imielinie na Śląsku. Tajemniczy biało-żółty znak stanął przy drodze. Kierowcy głowią się, co autor miał na myśli. Zagadkę postanowił rozwiązać Łukasz Wieczorek.

Brakuje medyków do walki z koronawirusem

Są kolejni zakażeni - czy polska służba to wytrzyma? Chodzi nie tylko o sprzęt i wolne łóżka w szpitalach, ale o personel medyczny, którego brakuje. Jest polowanie między innymi na anestezjologów. Dostają nakazy pracy do "covidowych" szpitali, ale się odwołują. Anna Wilczyńska.

Eksperci Rady Europy apelują do polskich władz

Eksperci z Rady Europy w specjalnym wywiadzie dla reportera Michała Tracza apelują do polskiego rządu, by nie wypowiadał konwencji antyprzemocowej. Eksperci przyjechali, by zobaczyć, jak Polska wywiązuje się z jej przepisów.

Zakażonych koronawirusem będzie przybywać 

Minister zdrowia przewiduje, że w kolejnych dniach dzienna liczba zakażeń nie będzie spadać poniżej dwóch tysięcy, dlatego ma się zmienić zasada diagnozowania i leczenia zakażonych. Nowy system ma uchronić nas przed zakorkowaniem służby zdrowia. Tomasz Marzec.

Polska podzielona koronawirusem

Minister zdrowia mówi, że mamy do czynienia z eskalacją epidemii i zapowiada, że w najbliższym czasie dziennie może być wykrywanych powyżej dwóch tysięcy zakażonych. Tomasz Marzec.