Polska i Świat

Polska i Świat

Prawnicy, artyści i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko Kai Godek. Szesnaście osób składa wspólny pozew, bo domaga się szacunku dla każdego człowieka, a działaczka Fundacji Życie i Rodzina ich zdaniem znacznie naruszyła dobra osobiste osób LGBT, nazywając ich zboczeńcami.

Prezydent powołuje kolejnych sędziów do Sądu Najwyższego. Andrzej Duda nie czeka na decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zważa też na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonanie uchwał nowej KRS w sprawie powołania sędziów. W tym samym czasie Sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sądu Okręgowego po raz kolejny staje przed rzecznikiem dyscyplinarnym.

Neonazistowskie stowarzyszenie Duma i Nowoczesność nadal pozostaje organizacją pożytku publicznego i dostaje pieniądze z odpisu podatkowego. O stowarzyszeniu zrobiło się głośno po tym, jak dziennikarz "Superwizjera" opublikował nagrania, na których widać, jak członkowie obchodzą urodziny Adolfa Hitlera. Mimo wielu politycznych deklaracji o braku tolerancji dla takich działań wniosek o delegalizację nie został jeszcze rozpatrzony.

Polskie sądy odpowiadają sędziom z Hiszpanii. Pytania były ważne, bo dotyczyły praworządności i niezawisłości i to od odpowiedzi może zależeć, czy wydany będzie Polsce mężczyzna poszukiwany listem gończym. Według sądu w Rzeszowie po tym, jak Prokurator Generalny zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, są duże wątpliwości co do ich niezawisłości. Prezes tego sądu ma jednak odmienne zdanie i rozważa przesłanie do Hiszpanii swojej odpowiedzi.

Premier Morawiecki na wiecu chwali się i mówi, że rząd PiS-u dzięki uszczelnianiu VAT-u zdobył więcej pieniędzy niż wyniosły środki, jakie Polska dostaje z UE. Opozycja słowa premiera krytykuje, ekonomiści z wyliczeniami się nie zgadzają i przypominają, że uszczelnienie VAT-u to w dużej mierze zasługa Jednolitego Pliku Kontrolnego przegłosowanego za rządów PO.

Linia frontu pomiędzy Ukrainą a separatystycznymi republikami tylko pozornie jest spokojna. Cały czas w Donbasie słychać strzały - ranni żołnierze trafiają do szpitala.

Rewolucja dokonała się niespodziewanie. Nikogo już nie dziwi widok mężczyzny spacerującego z wózkiem, biegającego za pociechą na placu zabaw, czy sprawiedliwie dzielącego się obowiązkami związanymi z opieką nad dzieckiem w domu. Są urlopy ojcowskie, nie ma przewijaków. Wciąż takie miejsca są przeznaczone dla matek z dziećmi.

Poruszał tylko jedną dłonią, ale to wystarczyło, aby wykonać gigantyczną pracę w likwidowaniu barier dla niepełnosprawnych. Nie tylko architektonicznych, ale także, a może przede wszystkim - tych w naszych głowach. Z niespotykaną odwagą zmieniał świat. Do dziś. Nie żyje Piotr Pawłowski - prezes Fundacji Integracja. Miał 52 lata. Większość z nich przeżył na wózku.

Wczoraj biskup opolski przeprosił w liście duszpasterskim wiernych za przestępstwa księży pedofili ze swojej diecezji. Dziś w tej sprawie w Sejmie spotkanie odbyło się pod hasłem "Stańmy po stronie dzieci". Joanna Scheuring-Wielgus zaprosiła przedstawicieli Episkopatu i wszystkich ugrupowań politycznych. Nie przyszli ani duchowni, ani członkowie największych partii.

Dzika reprywatyzacja dotknęła niemal stu tysięcy warszawiaków. Jedni musieli płacić wyższe czynsze, inni byli eksmitowani. Komisja weryfikacyjna podsumowała swoje prace i opublikowała raport. Jej przewodniczący Patryk Jaki wyliczył, że Warszawa straciła 21,5 miliarda złotych. Minister sprawiedliwości liczy, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Stołeczny ratusz raport uznał za niewiarygodny.

Kiedyś z Platformą, dziś na czele rządu PiS. Wtedy liberał, teraz twarz dobrej zmiany. Tłumaczył go Jarosław Kaczyński, partia stoi za nim murem i mówi o odgrzewanych kotletach. Tyle, że opozycja temat podbija. Paweł Kukiz domaga się dymisji premiera, Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów o "stówce" dla byłego ministra. Tylko Mateusz Morawiecki wciąż w tej sprawie milczy.

Potrafią być nieobliczalni, nie mają żadnych hamulców i wyczuwają fałsz. Rozmowa z dziećmi ciekawymi świata z reguły nie należy do najprostszych, a kiedy się kandyduje i staje przed nimi twarzą w twarz, jest jeszcze trudniejsza. To niełatwe starcie zatytułowane "Klasa" będą mogli Państwo zobaczyć w sobotę o 21 w TVN24.

To była gorąca debata. W Sejmie dyskutowano nad projektem likwidacji obowiązkowych szczepień ochronnych. Lekarze bili na alarm, minister zdrowia ostrzegał, że brak obowiązku szczepienia może narazić miliony Polaków na różne choroby, ale mimo tych ostrzeżeń projekt głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 nie trafił do kosza. Przeszedł do sejmowej komisji.

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego dostał zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczeń przez sędziów, którzy skierowali pytania prejudycjalne do unijnego trybunału. Zawiadomienie przekazała KRS, ale to obywatele są jego autorami. Do sądów i do konstytucji odnosi się też prezydent. Andrzej Duda podkreślą, że jej nie łamie - wina leży po stronie sędziów.

Sejmowy korytarz, a tam starcie słowne między Joanną Scheuring-Wielgus a Stanisławem Piotrowiczem. Posłanka opublikowała nagranie, w którym były prokurator uzasadnia umorzenie śledztwa przeciwko proboszczowi z Tylawy. Proboszcza, który ostatecznie został skazany, ale wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo. Piotrowicz twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego.

Protestujące od miesiąca pielęgniarki z Przemyśla przyjechały do Warszawy. Chciały wziąć udział w posiedzeniu komisji zdrowia, ale nie zostały wpuszczone do Sejmu. Próbowały wejść do parlamentu na zaproszenie posłów Platformy Obywatelskiej. Później podjechały do ministerstwa zdrowia, ale tam ministra nie było - czekał w centrum dialogu.