Czarno na białym

Czarno na białym

Na gigancie

Głośna historia ucieczki z noworodkiem ze szpitala. Rodzice nie godzili się między innymi na podanie mu niezbędnej witaminy K. Sąd ograniczył im błyskawicznie prawa rodzicielskie, oni równie szybko z dzieckiem zniknęli. Historia ta nie jest jednak tak jednoznaczna, jak się w pierwszej chwili wydawało, co pokazuje Magdalena Raczkowska-Kazek.

Prawo czy bezprawie?

Pod hasłem "sprawiedliwe sądy" chcą zmieniać prawo, a być może sami to prawo łamią. Właściciele firmy, której zlecono przygotowanie kampanii "Sprawiedliwe Sądy", do niedawna pracowali dla premier Beaty Szydło. Odeszli z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale wcześniej jeszcze założyli spółkę, która teraz dostała kontrakt za publiczne pieniądze. Przypadkowa zbieżność zdarzeń, czy przypadek, który wymaga wyjaśnień, także tych prawnych? O tym Piotr Świerczek.

Kampania nienawiści

Oto historie z bilboardów, które miały pokazywać smutną prawdę o polskich sędziach, ale, jak sprawdził Jacek Smaruj, przynajmniej kilka z nich mija się z prawdą, albo traktuje ją wybiórczo.

Dorobek fundacji

Zamiast promocji jest afera i pytanie, dlaczego Polska Fundacja Narodowa, powołana do propagowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie, organizuje negatywną kampanię w kraju? To pytanie zarówno o to, czy fundacja działa zgodnie ze swoim statutem, jak i o to, czy w związku z tym zgodnie z prawem wydaje pieniądze, które dostała od spółek skarbu państwa? Witold Tabaka.

Ludzie fundacji

Historie ludzi, którzy za kampanię bezpośrednio odpowiadają. Szefowie Polskiej Fundacji Narodowej, medialnie może mniej rozpoznawalni, ale w szeregach Prawa i Sprawiedliwości są dobrze znani, między innymi z organizacji religijnych widowisk. Prezes Fundacji także z pomocy przy organizacji smoleńskich miesięcznic, ale nie tylko. O szczegółach Tomasz Marzec.

Hey Jude

Artur Warcholiński przypomina kampanie za czasów poprzednich rządów i afery, jakie wtedy wybuchały, między innymi po słynnej akcji z piosenką, jaką śpiewał ówczesny premier Donald Tusk. Wtedy to opozycyjne Prawa i Sprawiedliwość ostro krytykowało rząd za propagandę finansowaną z publicznych pieniędzy i twierdziło, że takie kampanie partie powinny finansować z własnej kieszeni.

Prokurator czy turysta?

Zbigniew Ziobro obiecywał, że po "dobrej zmianie" prokuratura będzie działać szybko i zdecydowanie. Faktycznie, kilka głośnych ostatnio przypadków, gdy Polakom zagranicą stała się krzywda, pokazuje niemal natychmiastową reakcję. Minister Ziobro wysyła śledczych na miejsce, by szukali sprawców i dowodów. Dla poszkodowanych i ich bliskich takie zainteresowanie z pewnością jest ważne i trudno to podważać. Leszek Dawidowicz sprawdził, czy ma też znaczenie dla samego śledztwa, czyli co realnie w takich sprawach mogą zrobić polscy prokuratorzy?

We własnej sprawie

Zbigniew Ziobro w podwójnej roli. Pokrzywdzonego, który stracił bliską osobę i oskarżyciela, który jednocześnie jest szefem wszystkich oskarżycieli. Wbrew temu co deklarował w Sejmie, jako Prokurator Generalny nie wyłączył się z procesu, który jego rodzina wytoczyła krakowskim lekarzom. Podległa mu prokuratura wszczęła za to cztery nowe śledztwa, które łączą się z tą sprawą. Nie odbierając ministrowi Ziobrze prawa dochodzenia do prawdy o śmierci ojca i nie przesądzając też o jego intencjach, pokazujemy to, co może być odbierane jako działanie we własnej sprawie. Dariusz Kubik.

Lex Kaczyński

Reporter TVN24 Jacek Tacik zapytał podejrzanego o wyłudzenie milionów złotych i udział w grupie przestępczej Marcina Dubienieckiego o jego sprawę i motywy zainteresowania nią Jarosława Kaczyńskiego.

Ubywa smoleńskich ekspertów

Dlaczego, choć końca prac smoleńskiej podkomisji nie widać, odchodzą z niej kolejni badacze? Na przykład z czteroosobowego prezydium został tylko jeden. Odchodzą tym ciszej, im głośniej jest o wybuchach na pokładzie prezydenckiego tupolewa. Czy rezygnują, bo nie chcą podpisywać się pod taką tezą podkomisji? Co stało się z Frankiem Taylorem, który miał być jej głównym zagranicznym doradcą? O tym Piotr Świerczek.

Kąt widzenia podkomisji smoleńskiej

Pokażemy, jak powstała jedna z kluczowych tez podkomisji smoleńskiej. O podstawowych dla lotu kątach, których pomiar zależy od kąta widzenia badaczy z podkomisji, donosi Piotr Świerczek.

Walka o życie po Smoleńsku

Historia córki oficera BOR-u, który zginął w Smoleńsku. Strata ojca spowodowała u 7-letniej wtedy dziewczynki tak poważną zapaść psychiczną, że jak ostatnio orzekli biegli - już nigdy nie będzie samodzielna. Dożywotnia diagnoza, ale o dożywotnią rentę dla córki matka musi walczyć z ministerstwem w sądzie, o czym donosi Brygida Grysiak.

Kradzież samochodu w 6 sekund

Pokażemy jak w kilka sekund można ukraść nam samochód. Złodzieje aut mają nowy sposób na szybkie i bardzo skuteczne kradzieże. Nawet 6 sekund wystarcza im dziś, żeby praktycznie niezauważeni mogli odjechać sprzed domu lub z parkingu luksusowym samochodem. Leszek Dawidowicz pokaże urządzenia, które rozbrajają najbardziej zaawansowane zabezpieczenia i ludzi, którzy zarabiają dzięki temu setki tysięcy.

Przestępstwa metodą "na wnuczka". Na co trzeba uważać?

Przestępstwo, w którym grupy przestępcze specjalizują się od lat. To kradzież oszczędności starszych ludzi. W tym roku zatrzymano twórcę metody nazywanej najczęściej "na wnuczka". Metoda nadal jest jednak skutecznie wykorzystywana. Mimo że policja wydrukowała tysiące plakatów i ulotek, na których opisano sposoby działania przestępców, to i tak udaje im się kraść duże kwoty. Nierzadko oszczędności całego życia. W jaki sposób to robią i dlaczego są tak skuteczni? O tym Daria Górka.

Szybciej znaczy wolniej

"Dobra zmiana" w Trybunale Konstytucyjnym. Gdy dziś rozwieszone w całym kraju billboardy przekonują, jak bardzo jest - zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - potrzebna, my sprawdzamy, jak działa sąd już "zreformowany" przez przez PiS. Sąd konstytucyjny - czy działa sprawniej i sprawiedliwiej niż poprzedni, co było przecież głównym argumentem za całą zmianą? O tym, na przykładzie konkretnych liczb i wyroków, Katarzyna Skalska.

Kariera dublera

Na pewno to postać z tajemnicą w życiorysie. Tajemnicą, której on sam nigdy nie zaprzeczył, ale też nigdy jej nie wyjaśnił, choć miał do tego okazję, gdy kandydował na sędziego Trybunału. Kim jest Mariusz Muszyński, sędzia dubler, którego wybór poprzedni Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją, a w obecnym TK nie tylko już orzeka, ale też ma w nim zadziwiająco dużą władzę. O tym Arkadiusz Wierzuk.

Trybunał polityczny

Kulisy sądowej rewolucji, której symbolem są nie tylko znikające z korytarzy Trybunału zdjęcia poprzedników, czy gabloty z historią konstytucji. O wiele bardziej wymowne stały się drzwi tej instytucji, zamknięte teraz dla mediów, a otwarte dla polityków rządzącej partii. O czym opowiadają Tomaszowi Marcowi urzędnicy i prawnicy do niedawana pracujący w Trybunale.

Lektura polityczno-szkolna

Wraz z organizacją szkół reforma edukacji zmienia też podstawy programowe i spis lektur. Wśród nich pojawiają się propozycje twórczości autorów piszących między innymi wiersze o katastrofie smoleńskiej i Jarosławie Kaczyńskim. Arkadiusz Wierzuk poprosił językoznawców o ocenę wartości artystycznej tych utworów i pyta, czy politycznie zaangażowana literatura powinna być dla młodzieży obowiązkowa?

Droga "bezkosztowa" reforma edukacji

Obietnice minister Zalewskiej a szkolna rzeczywistość. Jak zapewniała autorka reformy, miało być bezkosztowo, ale wystarczy przykład kilku miast i kilku szkół żeby przekonać się, że ta "bezkosztowa" zmiana jest jednak bardzo droga. Rząd co prawda zwraca samorządom pieniądze za poniesione wydatki, ale nie wszystko - i co ciekawe - nie wszystkim tak samo. O sprawie informuje Witold Tabaka.

Nauczyciel zreformowany, nauczyciel zwolniony

Jedna z najważniejszych deklaracji minister Zalewskiej, która wiele razy zapewniała, że jej reforma nie będzie wiązała się ze zwolnieniami. A jednak, jak pokazuje reporterka Magdalena Gwóźdź, w ustawie wygaszającej gimnazja przewidziano możliwość zwolnień i nasza reporterka spotkała się z nauczycielami, którzy na podstawie tych właśnie przepisów pracę stracili.