Czarno na białym

Czarno na białym

Ludzkie historie

Tragiczne skutki kataklizmu. Historie ludzi, którzy nagle, w jednej chwili stracili dorobek życia, a zaraz potem chęć do życia. Magdalena Raczkowska-Kazek była w powiecie sępoleńskim, niedaleko Bydgoszczy, gdzie żywioł zrujnował wiele miejscowości.

Sposób na samorządy

Przejęcie przez rząd PiS kontroli nad samorządowymi wydatkami to nie jedyna próba przejęcia w nich także władzy. Zresztą Prawo i Sprawiedliwości nie kryje, że taki właśnie ma cel za niecałe półtora roku, a że jest to cel, który może uświęcać środki, pokazują pomysły takie jak chociażby projekt wielkiej Warszawy, ale nie tylko.

Wzięte fundusze

Bierzemy pod lupę Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i pieniądze, bez których nie byłoby wielu tak ważnych dla mieszkańców inwestycji, jak kanalizacja, wodociągi czy oczyszczalnie ścieków. To grube miliardy, które dotąd dzieliły samorządy. Od miesiąca kontrolę nad nimi ma już rząd. Prawo i Sprawiedliwość mówi o usprawnieniu pracy i oszczędnościach, krytycy tej, z nikim nie konsultowanej zmiany, uważają natomiast, że to kolejny sposób na przejęcie przez PiS władzy w samorządach, które teraz w większości są w rękach opozycji.

Pułapka w RIO

Wprawdzie do lokalnych wyborów jeszcze prawie półtora roku, ale Prawo i Sprawiedliwość już teraz na różne sposoby szykuje się do przejęcia władzy w samorządach, a przejęcie kontroli nad samorządową kasą może być tego najlepszym dowodem. Tomasz Marzec wyjaśni, jak uchwalona właśnie przez PiS ustawa o RIO - Regionalnych Izbach Obrachunkowych - pozwoli teraz w łatwy sposób usunąć ze stanowiska praktycznie każdego wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Mecz o wszystko

Nowa Sól, niegdyś symbol "Polski w ruinie" dla Prawa i Sprawiedliwości, i prezydent tego miasta, który usłyszał właśnie zarzuty związane z organizacją amatorskiego meczu piłkarskiego sprzed 5 lat. Wystarczyły dwa anonimy, by zamknięta już sprawa wróciła. To jak bomba z opóźnionym zapłonem, przyznaje, co ciekawe, sama prokuratura. Czy ta bomba może wysadzić z prezydenckiego fotela jednego z najbardziej popularnych w Polsce samorządowców? Wadim Tyszkiewicz jest pewien, że to szukanie na niego haków, bo jest niewygodny dla PiS. Śledczy zaprzeczają, a Dariusz Kubik pyta, dlaczego akurat tę sprawę prowadzi sam wiceszef prokuratury?

Kto walczy w obronie Puszczy Białowieskiej?

Do wrogów, z którymi - jak mówił dyrektor - Lasy Państwowe sobie poradzą, zaliczyć można teraz ekologów z Greenpeace i fundacji Dzika Polska, którzy przypięli się do drzew w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej. Domagają się wstrzymania wycinek starego drzewostanu. Zdaniem resortu środowiska, protest aktywistów to "atak na ministerstwo i rząd Prawa i Sprawiedliwości". Kim są ludzie, którzy ten - zdaniem ministra - atak prowadzą sprawdza Magdalena Gwóźdź.

W puszczy

Pokażemy, jak konflikt o Puszczę Białowieską podzielił mieszkańców terenów z nią sąsiadujących. Ludzi, którzy ten najstarszy w Europie naturalny las znają najlepiej, którzy związani są z nim często od pokoleń i których całe życie toczy się właśnie wokół tych drzew. Rozmawiał z nimi Piotr Czaban.

Leśne państwo

W poprzednim reportażu leśnik z Puszczy Białowieskiej mówił niemal ze łzami w oczach, że dziś nie wyciąłby już żadnego drzewa, ale zupełnie co innego mówią leśnicy z Lasów Państwowych. W tej walce o Puszczę to potężny sojusznik ministra Szyszki, bo lasy to aż 1/3 Polski. Miliony hektarów, miliardy złotych i największy leśny biznes w Europie. Choć leśnicy nie lubią tego określenia, liczby, które pokaże Artur Warcholiński, mówią same za siebie. Leśne państwo - to jak państwo w państwie.

Środowisko ministra

Lasy Państwowe to niejedyny potężny sojusznik ministra Szyszki. Ministra, który znany jest między innymi z tego, że ma problemy z wypełnieniem prostych oświadczeń majątkowych, co jest o tyle ciekawe, że jego polityczna kariera wskazuje raczej, że jest człowiekiem bardzo dobrze kalkulującym. Wprawdzie ma wielu wrogów, ale ma też dwóch silnych sprzymierzeńców - prezesa Kaczyńskiego i ojca Rydzyka. Jak bardzo dodaje mu to pewności siebie, pokazuje historia ze słynną już "córką leśniczego”. Cyprian Jopek.

Kadrowa krucjata

Takiej kadrowej czystki - jak mówią nam policjanci - w historii tej formacji jeszcze nie było. Przez ostatnie 1,5 roku odeszło lub zostało zmuszonych do odejścia 6 tysięcy funkcjonariuszy. To oficjalne dane. Policjanci, z którymi rozmawiał Leszek Dawidowicz twierdzą, że rezygnację wymusza się na nich szantażem, a przełożeni nawet nie kryją, że są to decyzje polityczne.

Miłość, muzyka i polityka

Minister Błaszczak, który- po ponad 20 latach istnienia - bierze na celownik Przystanek Woodstock. Podległa mu policja ponownie uznała festiwal za imprezę o podwyższonym ryzyku i stawia dodatkowe wymogi bezpieczeństwa. O jakie ryzyko chodzi? - tego dokładnie nie wiadomo, bo sam minister raz mówi o uchodźcach i zagrożeniu terrorystycznym - innym razem zarzuca organizatorom zaniedbania w ochronie. A z niektórych jego wypowiedzi wynika jeszcze, że w ogóle nie bezpieczeństwo jest problemem, a ... Jerzy Owsiak. Czy Woodstock może zostać zamknięty? - o tym Witold Tabaka

Ucho prezesa

Błyskotliwa kariera Mariusza Błaszczaka. Pytanie, nie komu ją zawdzięcza, ale czemu i dlaczego właśnie jego prezes PiS darzy takim zaufaniem. O tym Cyprian Jopek.

Rekord generała

Kadrowa czystka z jednej strony - z drugiej spektakularne awanse, jak ten obecnego szefa Straży Granicznej. W niecałe 1,5 roku od kapitana na emeryturze do generała na czele potężnej służby, która strzeże naszych granic. To tak, jakby wikary został biskupem w 5 lat - komentują niektórzy generałowie. "Zawistnicy" - odpowiada im minister Błaszczak, a my pytamy - dlaczego w tak rekordowo błyskawicznym tempie awansował właśnie Marka Łapińskiego - Arkadiusz Wierzuk

Pracowite bakterie. Tak powstają szczepionki

Jak właściwie powstają szczepionki? Igor Sokołowski pojechał do jednej z najstarszych polskich wytwórni szczepionek - jedynej w kraju, która ma swój własny unikalny szczep bakterii wykorzystywanych do walki z gruźlicą. Pokażemy całą drogę od tych bakterii do szczepionki, którą podaje nam lekarze.

Fakty i mity

Na niektóre choroby można, ale nie trzeba się szczepić - to po prostu kwestia wyboru, ale są też te obowiązkowe szczepienia, wokół których właściwie nie powinno być już żadnej dyskusji, po tym jak dzięki nim udało się praktycznie wytępić na świecie wiele śmiertelnych chorób. A jednak w tej sprawie jest wciąż wiele kontrowersji, kłamstw i mitów. Daria Górka - dokładnie je przeanalizowała, a lekarze krótko, ale dosadnie podsumowali.

Nawrót choroby

Alarmujące liczby pokazujące skutki swoistej "mody na nieszczepienie" - wracają śmiertelnie groźne choroby zakaźne, jak odra czy krztusiec. No waśnie - dawno zapomniane, więc niektórzy lekarze radzą, by na filmach zobaczyć - jak wygląda dziecko z krztuścem walczące o życie. Może w ogóle warto przypomnieć największe epidemie w historii świata (paradoksalnie wywołane przez najmniejsze na ziemi drobnoustroje), by uświadomić sobie sens szczepienia. I zrobi to teraz Jacek Smaruj.

Prawo dla zdrowia

Rodzice, którzy nie zaszczepili po urodzeniu córki i stanęli właśnie przed sądem. Sprawa z Inowrocławia jest głośna i o tyle wyjątkowa, że rodziców pozwał lekarz - z pominięciem całej procedury z Sanepidem, który to wprawdzie coraz częściej wnioskuje o kary finansowe dla opiekunów, ale... jak pokazują statystyki - nie jest to zbyt skuteczna metoda - Rafał Stangreciak.

Dar życia

Dyskusja o lekach dla osób po przeszczepach to gorący temat z ostatnich dni. Są jednak i takie problemy, które transplantologom przeszkadzają od lat. To sprawia, że z jednej strony mamy co prawda znaczące sukcesy w tej dziedzinie, ale z drugiej strony są statystyki, które wyglądają w ostatnich latach coraz gorzej. Przeszczepów ratujących życie przeprowadza się u nas mniej niż jeszcze trzy lata temu - więcej za to osób na ratunek czeka. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdził Tomasz Marzec.

Lekarz bez granic

Wszystkim niestety zapewne jeszcze długo transplantolodzy nie będą mogli pomóc - "Czarno na białym" pokażemy lekarzy przeprowadzających operację, których nie podjął się nikt wcześniej. Wkraczają do akcji, gdy inni nie widzą już nadziei. To specjaliści z zespołu chirurgii rekonstrukcyjnej gliwickiego Centrum Onkologii. Najgłośniej było o nich kiedy przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep twarzy - co warto podkreślić - przeszczep uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku. O ich kolejnych, także tych planowanych, przełomowych zabiegach Igor Sokołowski.

Życie po przeszczepie

Historie ludzi, którzy tracili już nadzieję na normalne życie i tych, którzy nadzieję przywracają. Transplantolodzy oraz historie ich pacjentów, czyli to z czego polska medycyna na pewno może być dumna. I to bardzo. A jeden z ostatnich tego dowodów to operacja przeprowadzona przez Adama Domanasiewicza. To jeden z dziewięciu polskich specjalistów chirurgii ręki, nazywany "chirurgiem od spraw niemożliwych" albo "człowiekiem przyszywającym ręce". Dotąd "przyszywał" je u osób, które ręce traciły na przykład w wypadkach. Pół roku temu, po raz pierwszy zrobił to u osoby, która bez ręki się urodziła. To pierwsza taka transplantacja na świecie, a pacjent już rusza palcami - Magdalena Raczkowska-Kazek.​